Gibson Lukas Nelson '56 Les Paul Junior

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson Lukas Nelson '56 Les Paul Junior

Gibson i Lukas Nelson ogłosili sierpniową premierę pierwszego, opracowanego wspólnie sygnowanego modelu Gibson USA Lukas Nelson '56 Les Paul Junior.

Z sześcioma albumami na koncie (z których ostatni, "Naked Garden" ukazał się w marcu 2020 roku) i wieloma odbytymi światowymi trasami, Lukas Nelson & Promise of the Real stają się wschodzącą gwiazdą amerykańskiej sceny. Poza własną działalnością Lukas Nelson & Promise of the Real stale występuje również jako zespół towarzyszący Neila Younga, gra również u boku ojca Lukasa - legendy country Willie Nelsona.

Najnowszy, customowy Gibson Les Paul Junior jest inspirowany modelem Junior z 1956 roku należącym do Lukasa Nelsona, który przez wiele lat był jego podstawowym instrumentem. „Piękno tej gitary bierze swój początek z bardzo wszechstronnego brzmienia. Mogę na niej uzyskać wiele różnorodnych dźwięków, tylko w oparciu o przetworniki P90 i sposób, w jaki uderzam struny oraz poprzez intonację i vibrato" - mówi Lukas Nelson. „To uniwersalny ton, za który jestem bardzo wdzięczny. Szczerze mówiąc, odkąd poznałem Gibsona, ta marka zawsze był dla mnie czymś wyjątkowym. A ten instrument zabrał mnie w długą podróż. Podróż do niesamowitych miejsc i mam nadzieję, że wiele innych osób dostanie taką samą szansę z nową wersją mojej gitary”.

Lukas Nelson i lutnicy Gibsona ściśle współpracowali nad opracowaniem jego modelu '56 Les Paul Junior. Podczas ubiegłorocznych tras koncertowych artysta przetestował kilka prototypów tego instrumentu, aby efekt końcowy w pełni odpowiadał jego wizji. Oparty na modelu z 1956 roku, Gibson Lukas Nelson '56 Les Paul Junior jest zakorzeniony w tradycji, dysponując zarazem kilkoma nowoczesnymi ulepszeniami. Podobnie jak oryginał, korpus z pojedynczym wcięciem oraz gryf zostały wykonane z prawdziwego mahoniu ze względu na jego rezonans i umiarkowaną wagę. Gruby profil gryfu 50s Vintage jest gładki i wygodny, zapewniając jednocześnie sztywność i odpowiedni sustain.

Gitara posiada palisandrową podstrunnicę z akrylowymi kropkami markerów i 22 progami medium jumbo. Wykończony luksusowym, satynowym lakierem model cechuje się odcieniem Vintage Sunburst, opracowanym tak, aby uchwycić tę samą patynę w stylu vintage, którą znajdziemy na jego pierwowzorze. Menzura wynosi 24,75", promień podstrunnicy 12", a szerokość siodełka 43,05 mm.

Pojedynczy, usytuowany przy mostku przetwornik P-90 Dogear jest wyposażony w magnesy Alnico III i ma za zadanie odtworzenie brzmienia zgodnie z wymaganiami Lukasa. Pojedyncze regulatory głośności i barwy mają złote pokrętła używane w 1956 r., są ręcznie okablowane i wyposażone w kondensatory Orange Drop oraz oryginalne, vintage'owe potencjometry stożkowe 500k. Postarzony, niklowany sprzęt obejmuje klucze Vintage Deluxe z białymi główkami, takie same jak w oryginale, choć o wyższym przełożeniu. Mostek typu wraparound w stylu lat '50 zapewnia ten sam wygląd i rezonans jak pierwowzór, a dzięki jego kompensacji poprawiono dokładność intonacji.

 

https://www.gibson.com/