GIBSON Les Paul Classic 2019

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki GIBSON
Testy
2019-06-14
GIBSON - Les Paul Classic 2019

Wiele mówiło się o problemach Gibsona w ostatnim okresie, jednak amerykańska legenda po restrukturyzacji nabrała wiatru w żagle i pod przewodnictwem nowego prezesa z optymizmem i bez obaw patrzy w przyszłość, czego dowodem są m.in. nowości produktowe zaprezentowane na zimowych targach Namm 2019, jak również bardzo pozytywne opinie muzyków.

Powrót Gibsona był chyba najbardziej zauważalnym i jednym z najważniejszych wydarzeń targów w Kalifornii. Nowy CEO przekonuje, że tworzy się zupełnie nowa era, a gitarzyści zobaczą jeszcze wyższy poziom jakości Gibsona. W poprzednich wydaniach Gitarzysty testowaliśmy już dwa instrumenty z tegorocznej oferty – Gibson SG Standard '61 2019 i przedstawiciela nowej serii Explorer B-2, a tym razem gościmy najbardziej rozpoznawalny i klasyczny design marki – Les Paul 2019 w wersji Classic i wykończeniu Gold Top.

BUDOWA

Kolekcja Gibson 2019 obejmuje 7 modeli Les Paula: Les Paul High Performance, Les Paul Standard, Les Paul Traditional, Les Paul Classic, Les Paul Studio, Les Paul Studio Tribute i Les Paul Junior Tribute DC, podkreślić też należy powrót do palisandrowych podstrunnic w zasadzie we wszystkich seriach gitar.

Gibson Les Paul Classic 2019 odwołuje się do korzeni marki oraz złotej ery Gibsona, co poparte jest jeszcze w testowanym modelu wykończeniem Gold Top. Classic dostępny jest też w wersji wykończenia Honeyburst. Mahoniowy korpus standardowo posiada wydrążone wewnątrz 9 małych otworów, co pozwala na obniżenie wagi bez straty w wybrzmieniu i rezonowaniu, naklejony top we wspomnianym, złotym wykończeniu stanowi klonowa płyta, którą obiega szeroki, kremowy binding. Wklejany, mahoniowy gryf o wygodnym profilu SlimTaper odwołującym się do lat 60. zaopatrzono w otoczoną bindingiem, palisandrową podstrunnicę z trapezowymi, perłowymi markerami.

Nabito tu 22 progi obrabiane w niskotemperaturowym procesie i wykończone precyzyjnie przy pomocy technologii Plek. Całość wieńczy czarna, klasyczna główka z perłowym logo Gibsona i napisem Les Paul w miedzianym odcieniu. Znalazły się tu zamontowane po obu stronach niklowane klucze Grover Rotomatics, siodełko z samosmarującego się tworzywa Tektoid oraz płytka osłaniająca otwór pręta, z napisem Classic. Osprzęt dopełnia stały mostek Tune-o-matic ABR-1 wraz ze strunociągiem, wykonane z lekkiego stopu aluminium.

Układ elektryczny tworzą dwa humbuckery Burstbucker 61R (gryf) i 61T (mostek) typu zebra, zamontowane w kremowych ramkach i sterowane 3-pozycyjnym przełącznikiem na górnym rogu. Klasyczna konstrukcja wzbogacona tu została aż o 4 potencjometry typu push-pull, znacznie poszerzające możliwości brzmieniowe, wcześniej obecne w wyższym modelu Standard. Poty głośności rozłączają cewki każdego z pickupów oddzielnie, górna gałka tonów odwraca fazę, a dolna aktywuje opcję Pure Bypass, gdzie po wyciągnięciu sygnał omija cały układ. Gałki to stylowe ‘kapelusze’ Gold Top Hat ze srebrnymi topami, a całość uzupełnia kremowy pickguard oraz gniazdo wejściowe na krawędzi korpusu. Gitara dostarczana jest w oryginalnym, firmowym futerale wraz z zestawem akcesoriów Gibsona oraz skórzanym paskiem.

W PRAKTYCE

Od razu po wyjęciu z futerału Les Paul Classic zwraca uwagę złotym wykończeniem oraz bardzo dobrym dopracowaniem detali, jak również sporą wagą, pomimo lekkiego ‘odchudzenia’ wewnątrz korpusu. Struny są ustawione nisko nad gryfem nie powodując obijania się o progi, okrągły gryf dobrze dopasowuje się do dłoni, choć nie jest to na pewno wyścigowy profil. Niemniej szerokość na siodełku wynosi 43 mm i na pewno nikomu nie sprawi problemów, a wykończenie i obróbka progów to klasa sama w sobie. Na sucho nie ma zaskoczenia – barwa jest dynamiczna, gitara równo i długo wybrzmiewa, ze sprężystą odpowiedzią na atak oraz mocno zdefiniowanym, ciepłym środkiem.

Pickupy Burstbucker oferują klasyczne brzmienie PAF i w połączeniu z mahoniowo-klonowym korpusem mamy tu przekrój barw Les Paula w prawdziwie rasowym wydaniu. Mocny środek i śpiewne overtony nadają gibsonowskiego charakteru ze słyszalnym powietrzem w czystych barwach, pickupy doskonale przenoszą niuanse gry po dodaniu gainu. Szerokie akordy na kanale crunch przywodzą na myśl klasykę rocka, mają bardzo dobrą selektywność i separację dźwięków, nie ma tu mowy o żadnym kompromisie. Kanał drive to tłusta i czytelna barwa z przyjemną górą i obfitym dołem, czarująca zarówno nasyconymi harmonicznymi jak i dynamicznym palm-mutingiem. Jest tu wszystko to, czego możemy spodziewać się po wysokiej klasy modelu Les Paula – bogate, okrągłe brzmienie humbuckera gryfowego i agresywny w razie potrzeby sound przetwornika pod mostkiem, który po dodaniu gainu przenosi w obszary ZZ Top z kleistym środkiem i długim sustainem.

Dodatkowo Les Paul Classic 2019 otwiera szeroką paletę barw dzięki aż 4 potencjometrom push-pull. Dwa pierwsze (głośności) otwierają świat single-coil, które w przypadku Burstbuckerów brzmią wyjątkowo dobrze. Barwa zyskuje klarowności i singlową górę oraz otwartość – LP Classic 2019 zapewnia użyteczne opcje podkładowe i solowe z szerokiego obszaru bluesa czy country. Odwrócenie fazy jest równie ciekawym rozwiązaniem wprowadzającym do barwy obu grających humbuckerów oryginalny element podobny do charakteru delikatnie zmienionego poprzez pedał wah w górze, ale bez utraty pełnego niższego środka. Czwarty pot po wyciągnięciu oferuje opcję Pure Bypass, gdzie sygnał omija cały układ – barwa jest mocniej nasycona harmonicznymi a dodatkowo możemy mieć błyskawicznie pod ręką brzmienie w pełni otwartego humbuckera, np. inaczej ustawić gałki tonów i lekko skręcić Volume w standardowym trybie, by po wyciągnięciu potencjometru uzyskać pełny, nasycony sound, i w dowolnym momencie wrócić do poprzedniego ustawienia.

PODSUMOWANIE

Gibson Les Paul Classic 2019 jest powrotem marki do klasycznego designu z początku lat 60., będąc w nowej odsłonie odzwierciedleniem oczekiwań współczesnych gitarzystów. Les Paul Classic 2019 Gold Top oferuje znakomite wykończenie i bardzo dobre materiały poparte rasowym brzmieniem pickupów Burstbucker poszerzonym o ukryte w 4 potencjometrach push-pull opcje rozłączania cewek, odwracania fazy humbuckerów oraz użyteczny tryb Pure Bypass.

www.lauda-audio.pl

 

Korpus: mahoń
Gryf: wklejany, mahoń, profil Slim Taper
Podstrunnica: palisander
Radius: 12”/304,8 mm
Siodełko: TekToid 43 mm
Progi: 22 (Plek)
Menzura: 24,75” (628 mm)
Układ elektryczny: humbuckery 1 x Burstbucker 61R i 1 x Burstbucker 61T, VOLUME ×2 (push-pull x 2), TONE ×2 (push-pull x 2), przełącznik 3-pozycyjny
Mostek: ABR-1 Tune-O-Matic z aluminiowym strunociągiem
Klucze: Grover Rotomatics
Wykończenie: Gold Top, wysoki połysk lakierem nitrocelulozowym, kremowy binding korpusu i podstrunnicy
Osprzęt: Niklowany
Wyposażenie: Twardy futerał Gibson, zestaw narzędzi Gibson, czarny skórzany pasek,
Struny: 9-46
Wynik testu
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
8 599.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
kwiecień 2019
Kup teraz