Ernie Ball Music Man: 35th Anniversary StingRay 5 Bass
Zaprezentowany w 1987 roku Ernie Ball Music Man StingRay 5 ustanowił standardy dla nowoczesnego 5-strunowego basu ...
Historia marki Music Man sięga początków lat 70., kiedy to panowie Forrest White i Tom Walker, obaj pracujący w Fenderze (należącym już wówczas do koncernu CBS), namówili Leo Fendera do założenia wspólnej firmy.
Nazwa "Music Man" skrystalizowała się dopiero w 1974 roku. Wtedy też zbudowano pod tą marką pierwszy wzmacniacz – Sixty Five. W 1976 rozpoczęto produkcję gitar oraz basów StingRay, w których projektowaniu brał udział Stearling Ball. Gitary Music Man produkowane były wówczas w fabryce zbudowanej przez drugą firmę Leo Fendera – CLF Research w Fullerton, Kalifornia. Jednakże niskie dochody firmy były powodem frustracji Leo i jego zaangażowania się w kolejną, nową markę G&L, a wkrótce – rozstania się ze wspólnikami. Źle zarządzany Music Man już na początku lat 80. stał u progu bankructwa.
Prawa do marki wraz z projektami kupił w 1984 roku Ernie Ball, ojciec pracującego w firmie Stearlinga. Wtedy też produkcja została przeniesiona do jego fabryki w San Luis Obispo w Kalifornii, w której Ernie produkował wcześniej gitary pod marką Earthwood. Można powiedzieć, że dopiero w rękach rodziny Ball marka Music Man naprawdę ożyła.
W roku 1985 zaprezentowano na targach NAMM model Silhouette, a dwa lata później sygnaturę Steve’a Morse’a. Wkrótce do rodziny zaczęli dołączać kolejni artyści, tacy jak: Eddie Van Halen (1991), Albert Lee (1993) i Steve Lukather (1993). Słynny model Axis Sport wprowadzono w 1997 roku, a dwa lata później Super Sport (wersję z piezo tej gitary testowaliśmy w "Gitarzyście" 8/2008). Firma Music Man kwitła, a jej instrumenty zyskiwały wśród muzyków coraz więcej zagorzałych wyznawców. Nic więc dziwnego, że w stronę Ernie Balla zaczęli spoglądać również endorserzy innych marek. Jednym z nich był John Petrucci, którego sygnatura zadebiutowała w roku 2001.
Pod marką Music Man produkowane są obecnie następujące instrumenty: