Music Man Cliff Williams Icon Series StingRay Bass

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki MUSIC MAN
Music Man Cliff Williams Icon Series StingRay Bass

Music Man inauguruje nową linię Icon Series wraz z repliką basu StingRay, należącego do Cliffa Williamsa z formacji AC/DC.

Cliff Williams Icon Series StingRay Bass jest pierwszym z serii limitowanych, zbudowanych ręcznie replik wykonanych w celu uchwycenia wyglądu, dźwięku i istoty kultowych instrumentów marki Music Man. Należący do Cliffa StingRay z 1979 roku jest jego ulubionym basem i 'koniem roboczym numer 1' od ponad 40 lat.

Music Man Cliff Williams Icon Series StingRay Bass został zbudowany według dokładnych specyfikacji jego pierwowzoru, z uwzględnieniem każdego szczegółu i charakterystycznej cechy. Kontury korpusu, profil gryfu, konstrukcja przetwornika, a także ślady po dziesięcioleciach użytkowania, każda rysa i odprysk farby, zostały sumiennie odtworzone przez zespół lutników Music Mana. Rezultatem jest precyzyjnie wykonany instrument, który wygląda i brzmi jak StingRay - numer jeden wśród basów Cliffa.

"To wydarzyło się w 1978 roku, byliśmy w Alberts Studios w Sydney w Australii, kiedy George Young (starszy brat Angusa i Malcolma) pozwolił mi wypróbować swój nowy model basu Music Man StingRay". - wspomina Cliff Williams "Byłem przyzwyczajony do mojego starego basu Precision z 1964 i byłem z niego zadowolony, dopóki nie trafiłem na StingRaya. Natychmiast poczułem komfort gryfu i dobrą wagę modelu, ale to jego dźwięk wciągnął mnie całkowicie! Mam swój własny rocznik 1979 i poza krótkotrwałymi skokami w bok, przy różnych okazjach, od tamtej pory grałem wyłącznie na nim. Poza pickguardem, który kilka razy przykręcałem i odkręcałem (nie wiem nawet, gdzie teraz jest) oraz kołkami stroików, do dziś pozostał niezmieniony. Nie jestem z tych muzyków, którzy nadają imiona swoim instrumentom, ale gdybym miał to zrobić ochrzciłbym go jako Workhorse #1".

Korpus został wykonany z trzech ręcznie wyselekcjonowanych kawałków topoli wybranych ze względu na ich wagę i charakterystykę wyglądu pasującego do oryginalnego basu Cliffa. Korpus wykończony w wersji Sunburst „Back in Burst” oraz klonowy gryf w żółtawym odcieniu zostały następnie spryskane lakierem nitrocelulozowym w celu odtworzenia technik wykończeniowych właściwych dla okresu, z którego pochodzi pierwowzór. Żmudnym zadaniem było uchwycenie w stu procentach istoty tego instrumentu. Pozostając wiernym oryginałowi, każdy rysa, odprysk farby i skaza zostały skrupulatnie zbadane i odtworzony przez wykwalifikowany zespół rzemieślników lutników Music Mana.

Klonowa podstrunnica o promieniu 7,5" (191 mm) mieści 21 szerokich progów o niskim profilu oraz czarne kropki znaczników pozycji. Trzyśrubowa, chromowana płytka łączenia gryfu z korpusem posiada regulację Micro-Tilt pozwalającą na łatwą zmianę ustawienia kąta gryfu. Zastosowano także na główce dostęp do pręta regulacyjnego w wywodzącym się z lat '70 'Bullet Style'. Główkę zdobi ponadto historycznie zgodna kalkomania ze złotym logo marki.

Oprócz głównych chromowanych komponentów, Cliff Williams Icon Series StingRay posiada także wiele stalowych, niklowanych elementów. Ten materiał i platerowanie były powszechne w epoce, kiedy oryginalny bas został wyprodukowany. Jednak niklowane elementy hardware nie są już dostępne poza customowymi zamówieniami. Stal nierdzewna nie jest dziś tak egzotyczna, jak kiedyś, a materiały takie jak cynk i kadm lub technika oksydacji stały się standardem dla stalowych elementów instrumentów. Music Man zapewnia jednak, że subtelna różnica w odcieniu między powłoką niklową i chromowaną jest nie do odróżnienia, a każda nakrętka, śruba i inny metalowy element pasuje do oryginalnego modelu.

Cliff Williams Icon Series StingRay posiada klucze Schaller BM oraz chromowany, stalowy mostek Pre-EB Geometry Music Man z vintage'owymi, siodełkami ze stali nierdzewnej i strunami przechodzącymi przez korpus. Oryginalne gumowe podkładki wyciszające zostały usunięte zgodnie z oryginalną konfiguracją Cliffa.

Elektronika basu została starannie odtworzona poprzez inżynierię wsteczną i liczne testy odsłuchowe. Oldschoolowy, customowy 2-pasmowy przedwzmacniacz, obsługiwany pokrętłami Treble i Bass, to ręcznie lutowana płytka drukowana zbudowana z wysokiej jakości komponentów przy użyciu starych, ceramicznych kondensatorów dyskowych, które nie są już produkowane, aby jak najlepiej odtworzyć dokładne brzmienie Cliffa. Instrument posiada pojedynczego, customowego humbuckera z ośmioma wydłużonymi magnesami Alnico 5, a także potencjometr Volume. Układ obejmuje płytkę kontrolną elektroniki z chromowanego mosiądzu oraz miedzianą taśmę izolacyjną w komorze sterującej. Bas ma oznaczenie pokrętła Treble na płycie kontrolnej, wskazujące preferowaną lokalizację tonalną Cliffa, która została odtworzona poprzez dokładne pomiary rezystancji potencjometru.

Music Man Cliff Williams Icon Series StingRay limitowany jest do 26 sztuk. Cały dochód z jego sprzedaży zostanie przekazany oddziałowi The American Alzheimer’s Association Gulf Coast Chapter, który zapewnia wsparcie i środki dla osób żyjących z osobą chorą na Alzheimera lub inną demencją lub opiekujących się nią.

 

https://www.music-man.com/