MUSIC MAN Axis Super Sport Limited Edition Starry Night

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki MUSIC MAN
Testy
2017-08-09
MUSIC MAN - Axis Super Sport Limited Edition Starry Night

Od czasów powołania marki Music Man w 1974 r. przez jej ojców założycieli - a byli nimi Leo Fender, Tom Walker, Forrest White - instrumenty te charakteryzowały różnorodne innowacje wytyczające kierunki rozwoju w budowie instrumentów.

Autor testu: Marcin Komorowski

Współpraca z cenionymi muzykami daje w rezultacie nowe sygnowane modele. Podobnie było w przypadku gitary Axis, której protoplastą był instrument sygnowany przez Eddiego Van Halena…

Po zakończeniu współpracy, drobnych zmianach konstrukcyjnych i wizualnych gitara jest produkowana do dziś, obecnie w kilku wersjach - jako Axis, Axis Super Sport i Axis Super Sport Semi Hollow przez firmę Ernie Ball - właściciela marki Music Man. Zasadnicze różnice wersji Super Sport w stosunku do standardowego Axisa to inny mostek, przełącznik przetworników oraz gałka barwy dźwięku. Axis posiada most Floyd Rose, Axis Super Sport mostek stały ze strunami przewleczonymi przez korpus, albo jednostronny wibrator z podobnym mocowaniem strun. W Polsce gitary Axis (w różnych wersjach) mają szczególne miejsce w instrumentarium Jacka Królika i Ryszarda Sygitowicza. Tym razem otrzymaliśmy do testu limitowaną wersję w niezwykłym wykończeniu...

BUDOWA


Lipowy korpus ma wyjątkowe metaliczne wykończenie nazwane Starry Night - ziarno brokatu w błyszczącym lakierze poliestrowym przypomina gwiaździste niebo. Wzdłuż przedniej krawędzi biegnie kremowy binding. W tylnej części korpus ma profilowanie, przez co lepiej dopasowuje się do tułowia. Przykręcony pięcioma śrubami gryf wykonano z pieczonego klonu płomienistego - obróbka termiczna nie tylko dała przyciemnioną barwę drewna, ale również poprawiła właściwości fizyczne, przez co szyjka jest bardziej odporna na zmiany temperatury i wilgotności. Gryf jest zaimpregnowany w sposób typowy dla instrumentów Music Man, czyli za pomocą oleju i wosku wcieranych w drewno. Niewielka główka o długości zaledwie 15 cm mieści w układzie 4+2 klucze blokowane marki Schaller - sprawdzony model M6-IND. Kompensowane siodełko główki zapewnia znakomitą intonację.

Hebanowa podstrunnica o promieniu 10 cali (czyli 254 mm) mieści 22 progi średniej szerokości o wysokim profilu. Śruba regulacji gryfu jest zamontowana przy końcu podstrunnicy, w zagłębieniu wyciętym w korpusie - do jej obracania wystarczy niewielka dźwignia w postaci wkrętaka bądź klucza imbusowego wkładana prostopadle, bez konieczności zdejmowania czy nawet luzowania strun. W gitarze zastosowano stały mostek - struny przewlekane są przez cały korpus w metalowych tulejach (podobnie jak w Telecasterze).

Układ elektryczny oparto na humbuckerach DiMarzio Custom w wersji kolorystycznej zebra, z rozłączanymi cewkami - nie chodzi jednak tylko o wyłączenie po jednej cewce w każdej przystawce, ale o różne możliwości ich połączeń dzięki pięciopozycyjnemu przełącznikowi ślizgowemu. W kolejnych pozycjach mamy następujące połączenia: 1. humbucker przy mostku (cewki szeregowo), 2. cewka najbliżej mostka i cewka najbliżej gryfu połączone równolegle, 3. dwa humbuckery w połączeniu równoległym, 4. dwie cewki najbliżej środka korpusu włączone równolegle, 5. humbucker przy gryfie (cewki szeregowo). Układ uzupełnia wspólna kontrola głośności i barwy, gniazdo wyjściowe znajduje się w boku korpusu na prostokątnej niklowanej płytce.

Gitara jest dostarczana w eleganckim futerale walizkowym z czarnego tworzywa sztucznego, wyłożonego w środku czarnym pluszem, z miejscami na drobiazgi (pasek, tuner, ramię wibratora) po obu stronach gryfu.

WRAŻENIA


Ciemne metaliczno-brokatowe wykończenie Axisa, z lekkim burstem na krawędziach, to widok naprawdę niesamowity (i zdjęcia niestety nie są w stanie oddać tego, jak instrument prezentuje się na żywo) - gitara mieni się, a w ostrym świetle rozbłyska, przypominając (zgodnie z nazwą) rozgwieżdżone niebo - z pewnością przyciąga wzrok i pod tym względem na scenę jest idealna. Również gryf z klonu płomienistego - przyciemniony i karmelowy - to efekt specyficznego pieczenia-sezonowania drewna w specjalnie dobranych warunkach (wysoka temperatura, odpowiednie ciśnienie atmosfery beztlenowej). Jest niezwykle stabilny i odporny na warunki atmosferyczne, a jednocześnie świetnie rezonuje. Jego subtelne, olejowo-woskowe wykończenie powoduje, że dłoń dobrze wyczuwa drewno, ale się do niego nie klei.

Choć Axis, ze względu na swą genezę związaną z osobą Eddie Van Halena, jest przystosowany do szybkiego grania, to dość wąski (ok. 41 mm przy siodełku główki) okrągły gryf pozwala również na wygodne chwytanie akordów. Dostęp do wysokich pozycji jest bardzo komfortowy dzięki zaokrągleniu i wyprofilowaniu pod kątem części korpusu przy łączeniu z gryfem. Niewielka główka i dość masywny w stosunku do szyjki korpus powoduje, że gitara układa się pod specyficznym kątem, a dzięki temu lewa ręka pracuje z większą lekkością.

W pozycjach 1, 3 i 5 przełącznika przystawek uzyskujemy brzmienie humbuckerów - mocne i energetyczne przy mostku, bardziej zrównoważone pasmowo i delikatniejsze w środkowej pozycji, a przy gryfie ciepłe, liryczne z lejącym się wybrzmieniem na lekkim przesterze. Dwa wewnętrzne single (pozycja 2) dają ostry, przenikliwy dźwięk ze szklistym dynamicznym atakiem, z kolei skrajne cewki (pozycja 4) oferują brzmienie na swój sposób nawiązujące do fenderowskiego dzwonka, czyli bell tone, jednak z nieco inną, odrębną specyfiką. Instrument charakteryzuje duża dynamika, przestrzenność i selektywność barwy oraz świetna odpowiedź na artykulację grającego. Właśnie ta wrażliwość na detale w grze gitarzysty sprawia, że Axis jest gitarą dosyć wymagającą, a jednocześnie motywującą do dalszego rozwoju.

PODSUMOWANIE


Axis to sprawdzona konstrukcja dająca gwarancję zawodowego brzmienia i komfortu, a w wersji Super Sport z dwiema dodatkowymi - i co ważne, użytecznymi barwami - jest bardzo solidnym instrumentem dla zawodowego muzyka poruszającego się w różnorodnych klimatach muzycznych. Nic więc dziwnego, że podczas testów egzemplarz z limitowanej edycji, wyróżniający się nietuzinkowym i atrakcyjnym wyglądem, wzbudzał powszechny zachwyt wśród ludzi odwiedzających naszą redakcję.

 

Korpus: lipa
Gryf: klon płomienisty
Podstrunnica: heban, radius 10"
Progi: 22, high profile
Klucze: Schaller M6-IND
Mostek: stały Music Man
Menzura: 25,5" (648 mm)
Układ elektryczny: DiMarzio
custom humbucking × 2, przełącznik
5-pozycyjny, VOLUME, TONE
Wykończenie: Starry Night


Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
6
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
5
Dystrybutor