Jazz
Piotr Lemański
...czyli gitarowego akompaniamentu ciąg dalszy - po trzech miesiącach zmagań z Coltranem dzisiaj zajmiemy się praktyczną stroną tematyki akordowej.
Akustyk
Piotr Słapa
W dzisiejszym odcinku akustycznych warsztatów zagramy 12-taktowego durowego bluesa w tonacji E.
Metal
Sławomir Sobczak
Ćwiczenia chromatyczne są doskonałą okazją do rozwinięcia niezależności ruchowej poszczególnych palców lewej ręki. Czy tego typu wprawki zawsze muszą być nudne? Niekoniecznie!
Rock
Tomasz Andrzejewski
Odskoczymy troszkę od tematu z poprzednich dwóch warsztatów i zajmiemy się bardziej poważnym "ruszaniem" palcami, czyli frazą z płyty wydanej wraz z Gitarzystą prawie 10 lat temu.
Zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego miesiąca, kontynuujemy dzisiaj ogrywanie coltrane’owskiego "Giant Steps".
Tradycyjnie w grudniowym numerze nauczysz się piosenki świątecznej w gitarowej aranżacji. Tym razem sięgniemy po kompozycję Irvinga Berlina.
W tym miesiącu kontynuujemy wątek wykorzystania szerokiego rozstawienia palców podczas gry techniką legato. Podobnie jak poprzednio, także i teraz mamy do wykonania cztery ćwiczenia.
Czasem mam ochotę nie robić "NIC", ot tak po prostu. Wiem, że nie tylko ja mam takie dni. Potrzebujemy co jakiś czas się zresetować, nie myśleć o niczym, zamknąć w cichym ustronnym miejscu izolując wszystko i wszystkich od samego siebie.
Ilu gitarzystów, tyle różnych sposobów akompaniowania. Powracając więc po kilkumiesięcznej przerwie do problematyki akordowej, pomyślałem, że dobrze będzie zacząć od początku czyli od Freddie Greena.
Dzisiaj podobnie jak Marty McFly w kultowym filmie przeniesiemy się do lat 50. i zagramy niezwykle popularną melodię, którą napisał Pat Ballard i zarejestrował z zespołem The Chordettes.
W numerze 5/2016 przećwiczyliśmy zagrywki grane wyłącznie na dwóch strunach. W tym miesiącu rozwiniemy tę myśl, wzbogacając riffy pewnym z góry narzuconym schematem rytmicznym.
Gitara od samego początku swoich dziejów była przede wszystkim instrumentem akompaniującym i to zarówno w muzyce klasycznej jak i w muzyce rozrywkowej.
Chociaż w codziennej grze z reguły korzystamy z wszystkich dostępnych strun w gitarze, to czasem warto skoncentrować się tylko na kilku z nich.
Przychodzą w życiu takie momenty, gdy wszystko co robiłeś do tej pory okazuje się niewystarczające. Siadasz wtedy i rozmyślasz, czy sensownym było tyle lat robić coś z uporem maniaka i mozolnie dążyć do celu.
To jeden z najlepszych w historii jazzu saksofonistów barytonowych, genialny aranżer współpracujący z Davisem, a także twórca słynnego kwartetu grającego bez jakiegokolwiek instrumentu harmonicznego.
W dzisiejszym odcinku warsztatów akustycznych poznacie kilka użytecznych patentów na granie bluesa techniką fingerstyle
Odkąd pamiętam (pomijając oczywiście czas kiedy byłem dzieckiem) towarzyszyła mi w ćwiczeniach kawa.
Poprzedni numer został opanowany przez kobiety, co miało swoją dobrą stronę, ponieważ mieliśmy czas na zagłębienie się w tematykę akordów oraz na poćwiczenie układów, znanych nam już teraz pod nazwą Drop 2.
W tym miesiącu miałem okazję testować gitarę marki LTD sygnowaną przez Andy’ego Jamesa, postanowiłem więc pójść za ciosem i sprawdzić, jak instrument ten poradzi sobie z repertuarem tego muzyka.
W dzisiejszym odcinku warsztatów akustycznych zagramy piękną balladę, której autorem jest chiński kompozytor Congfei Wei.
...
5