Ibanez prezentuje sygnatury gitarzystów Polyphia i Chon

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki IBANEZ
Ibanez prezentuje sygnatury gitarzystów Polyphia i Chon

Wśród nowych, sygnowanych gitar Ibaneza znalazły się cztery modele opracowane dla gitarzystów młodych, progresywnych zespołów Polyphia i Chon.

Wszystkie cztery modele oparte są na konstrukcji znanej z doskonale przyjętej serii AZ i posiadają kilka wspólnych elementów osprzętu, w tym znany z serii AZ profil gryfu Oval C. Wszystkie oferowane są również z futerałem w komplecie. Gitarzyści Polyphia, Timothy Henson i Scott LePage mogą pochwalić się modelami - odpowiednio - THBB10 i SLM10. Mario Camarena oraz Erick Hansel z formacji Chon to modele MAR10 i EH10. Przypomnijmy, że na serii AZ oparta jest również najnowsza sygnatura Andy'ego Timmonsa - ATZ100, o której więcej pisaliśmy TUTAJ.

Ibanez THBB10

"Od kiedy byłem dzieciakiem zawsze marzyłem o własnym sygnowanym modelu gitary. Rysowałem projekty swoich prototypów w zeszytach szkolnych, tuż obok tych wszystkich rysunków fiutów. Teraz Ibanez sprawił, że moje marzenia stały się rzeczywistością" - skomentował 25 letni Tim Henson.

Wykończony na czarno Ibanez THBB10 posiada korpus z lipy amerykańskiej oraz gryf wykonany, razem z podstrunnicą, z przypiekanego klonu. Gitara uzbrojona jest w sygnowane przez Hensona pickupy DiMarzio Notorious - humbucker przy mostku i dwa single w pozycjach środkowej i gryfowej. Są one kontrolowane pięciopozycyjnym przełącznikiem oraz regulatorami Volume i Tone. Ponadto na pokładzie instrumentu znalazły się m.in. 24 progi jumbo ze stali nierdzewnej, prostokątne markery z akrylu i abalonu, boczne, luminescencyjne znaczniki pozycji, siodełko główki Graph Tech oraz mostek tremolo Gotoh T1502.

Ibanez SLM10

Scott LePage: "To wspaniałe uczucie trzymać w rękach ten instrument mając świadomość, że jest w nim wszystko, czego oczekuję od gitary. Przy okazji muszę się przyznać wszystkim, którzy pytali, czy to mój sygnowany model, a ja odpowiedziałem 'nie', że to było kłamstwo. To właśnie on".

Również instrument Scotta LePage wyposażony jest w sygnowany pickup DiMarzio - jest nim mostkowy humbucker DiMarzio IGNO. Towarzyszą mu single DiMarzio True Velvet, a całość sterowana jest pięciopozycyjnym przełącznikiem oraz regulatorami Volume i Tone. Ibanez SLM10 posiada korpus z lipy amerykańskiej zwieńczony topem z klonu wzorzystego. Przypiekany klon posłużył do budowy gryfu i podstrunnicy, na której umieszczono 22 progi jumbo ze stali nierdzewnej oraz markery w kształcie białych kropek. Ponadto na pokładzie gitary znajdziemy osprzęt w złotym kolorze, pasujący do wykończenia Transparent Red Matte, mostek tremolo Gotoh T1502, siodełko główki Graph Tech oraz boczne, luminescencyjne znaczniki pozycji.

Ibanez MAR10

Mario Camarena: "Jestem kurewsko podekscytowany faktem, że mój gitarowy partner, Erick Hansel i ja doczekaliśmy się sygnowanych Ibanezów, które ujrzą światło dzienne w tym roku. Jeśli śledzicie naszą karierę wiecie, jak wiele to dla nas znaczy. Pamiętam, gdy w wieku 14 lat rozmawiałem z Erickiem na temat tego, jak pewnego dnia powinny wyglądać nasze sygnowane Ibanezy. Jestem wdzięczny wszystkim, dzięki którym udało się zrealizować nasze marzenie".

Podobnie jak egzemplarze muzyków Polyphia, również Ibanez MAR10 charakteryzuje się korpusem z lipy amerykańskiej oraz gryfem i podstrunnicą z przypiekanego klonu. Wykończenie Lavender Metallic Matte obejmuje również główkę instrumentu. Za brzmienie gitary odpowiada komplet pasywnych, wyposażonych w magnesy Alnico pickupów Seymour Duncan Hyperion w ustawieniu H/S/S. Poza pokrętłami głośności i barwy oraz tradycyjnym pięciopozycyjnym przełącznikiem układ elektroniczny MAR10 obejmuje również znane z serii AZ rozwiązanie dyna-MIX 9 w postaci dodatkowego, małego dwupozycyjnego switcha, umieszczonego między potencjometrami. Taki układ daje w sumie aż dziewięć różnych połączeń cewek. W pierwszej pozycji małego przełącznika mamy klasyczny układ H-S-S, czyli: 1. singiel przy gryfie; 2. dwa single równolegle; 3. singiel środkowy; 4. singiel i jedna sąsiadująca z nim cewka humbuckera połączone równolegle; 5. humbucker (cewki szeregowo w przeciwfazie). W pozycji drugiej: 1. dwa single szeregowo; 2. singiel przy gryfie i cewka przy mostku włączone równolegle; 3. dwa single szeregowo, połączone z humbuckerem z cewkami szeregowo, czyli w praktyce tak jak dwa humbuckery; 4. jedna cewka humbuckera (bliższa środkowej przystawce); 5. humbucker przy mostku (cewki szeregowo).

Wyposażenie instrumentu uzupełniają: 24 progi jumbo ze stali nierdzewnej, markery w kształcie zębów rekina, boczne, luminescencyjne znaczniki pozycji, mostek tremolo Gotoh T1502 oraz siodełko główki Graph Tech.

Ibanez EH10

Czwarty model i czwarta wersja wykończenia, Transparent Green Matte, oraz po raz pierwszy inny układ przetworników - humbucker Seymour Duncan Hyperion przy mostku oraz single-coil Seymour Duncan Alnico II Pro pod gryfem. Poza trzypozycyjnym przełącznikiem użytkownik modelu ma do dyspozycji również przełącznik coil tap umieszczony między pokrętłami Volume i Tone. Rozłącza on cewki humbuckera pracującego w pozycji drugiej (humbucker + single) i trzeciej (humbucker samodzielnie).

Różnice pomiędzy sygnaturą Ericka Hansela a pozostałymi modelami zaprzyjaźnionych gitarzystów dotyczą również drewna. Tym razem do budowy korpusu wykorzystano drewno Nyatoh oraz orzech (top korpusu). Gryf z przypalanego klonu połączono z podstrunnicą z drewna Jatoba. Umieszczono na niej - przy górnej krawędzi - białe markery oraz 24 progi jumbo ze stali nierdzewnej. Pozostałe elementy wyposażenia pozostają zbieżne - boczne, luminescencyjne znaczniki pozycji, mostek tremolo Gotoh T1502 oraz siodełko główki Graph Tech.

A tak prezentuje się cała czwórka gitarzystów we wspólnym teledysku (jeszcze bez swoich sygnatur):

 

https://www.ibanez.com