Ibanez MSM100 Marco Sfogli

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki IBANEZ
Ibanez MSM100 Marco Sfogli

W tym roku linię sygnowanych instrumentów Ibaneza zasiliła również nowa sygnatura włoskiego gitarzysty Marco Sfogli - MSM100.

Produkowany w Japonii MSM100 jest następcą niedostępnego już ofercie firmy modelu MSM1, który został zaprezentowany w 2016 roku, różni się jednak od poprzednika wieloma elementami konstrukcji i wyposażenia. Gitara należy do segmentu Prestige w serii AZ, która od momentu narodzin w 2018 roku spotkała się z bardzo dobrym odbiorem użytkowników.

Ibanez MSM100 posiada olchowy korpus, na który naklejono top z klonu płomienistego jakości AAA i grubości 4 mm. Czarny kolor tylnej części korpusu przechodzi na topie w elegancką zieleń, wykończenie to zostało nazwane przez producenta Fabula Green Burst. Przykręcany gryf z jednego kawałka drewna posiada profil AZ Oval C. Duża powierzchnia łączenia gryfu z korpusem poprawia rezonans i sustain, a odpowiednie wyprofilowanie zapewnia bardzo dobry dostęp do wszystkich pozycji na podstrunnicy. Zarówno gryf jak i podstrunnica zostały wykonane z klonu przypiekanego metodą S-Tech, która pojawiła się wraz z modelami z serii AZ Prestige.

Przypomnijmy, że S-Tech Wood to opracowana przez Sendai Technologies technika polegająca na poddaniu drewna obróbce cieplnej. Drewno umieszczane jest w odpornym na ciśnienie pojemniku wypełnionym azotem. Następnie pojemnik przez kilka godzin podgrzewany jest, w warunkach kontrolowanego ciśnienia, do temperatury 180–200°C. Dzięki temu procesowi nietrwała hemiceluloza zawarta w drewnie ulega rozkładowi, dzięki czemu materiał uzyskuje zwiększoną odporność na insekty i wodę. Gęstość drewna ulega zmniejszeniu, a stabilność wymiarowa poprawie. Proces ten nadaje również drewnu bardziej równomierny, ciemny wygląd. Gryfy wykonane z drewna S-Tech są bardziej stabilne, a dzięki mniejszej zawartości wilgoci mniej podatne na wahania wilgotności i temperatury.

Podstrunnica posiada promień 12" i umieszczono na niej markery z abalonu, luminescencyjne znaczniki boczne, 24 progi jumbo wykonane z stali nierdzewnej i oczywiście wykończone zgodnie ze standardem Prestige fret edge treatment oraz impregnowane olejem siodełko z kości. Na chromowany osprzęt składa się mostek tremolo Gotoh T1802 z tytanowymi siodełkami oraz klucze Gotoh Magnum, które wyposażone są w blokady strun oraz mają też regulowaną wysokość kołków (co nazwano systemem H.A.P. - Height Adjustable Post). H.A.P. zwiększa kąt przegięcia strun na tyle, że dodatkowy docisk strun zastosowano tylko dla strun E1 i B2.

Za brzmienie odpowiada znana już z modelu MSM1 para pasywnych humbuckerów DiMarzio wyposażonych w magnesy Alnico - Tone Zone przy mostku oraz Air Norton przy gryfie. Są one sterowane pojedynczymi regulatorami Volume i Tone oraz trzypozycyjnym przełącznikiem, który w środkowej pozycji łączy tylko wewnętrzne cewki przetworników. W skład kompletu, wraz z instrumentem wchodzi również twardy futerał.

 

https://www.ibanez.com