Nowe modele Fender Stories Collection Brent Mason Telecaster

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Nowe modele Fender Stories Collection Brent Mason Telecaster

Fender zaprezentował dwie wersje - fabryczną i customową - sygnowanego przez Brenta Masona Telecastera, należace do kolekcji Stories.

Fender w ramach renomowanej linii Artist Signature Series oddaje hołd muzykom poprzez tworzenie modeli opartych na oryginalnych specyfikacjach instrumentów należących do czołowych gitarzystów i basistów. W tym samym duchu utrzymana jest nowa linia Stories Collection. Gromadzi ona wyjątkowe, indywidualnie zmodyfikowane przez artystów gitary Fendera, które kształtowały historię muzyki. Pierwszym modelem zaprezentowanym w jej ramach był Fender Eric Johnson 1954 “Virginia” Stratocaster. Teraz przyszedł czas na sygnatury Brenta Masona.

Osiągnięcia Brenta Masona jako gitarzysty są imponujące. Oprócz nagrody Grammy w kategorii Best Country Instrumental (2009), Brent jest dwunastokrotnym zdobywcą nagrody Gitarzysta Roku przyznawanej przez Academy of Country Music (ACM) i dwukrotnym zdobywcą nagrody CMA Award Musician of the Year. Jako renomowany gitarzysta sesyjny z Nashville, Brent, w ramach 35 letniej kariery, zagrał na ponad tysiącu albumów (nie wspominając o niezliczonych reklamach telewizyjnych i ścieżkach dźwiękowych do filmów i telewizji) - co czyni go jednym z najczęściej nagrywanych gitarzystów wszech czasów na świecie - a w 2019 roku został zaproszony do Musician’s Hall of Fame and Museum. Teraz Mason może pochwalić się również własnymi sygnaturami powstałymi w wyniku pierwszej współpracy tego typu z marką Fender.

Dwa nowe modele zostały oparte na ulubionym Telecasterze Brenta z 1967 roku i są to Stories Collection Brent Mason Telecaster (w ofercie Fendera od połowy września 2020) oraz dostępny już Stories Collection Fender Custom Shop Limited-Edition Brent Mason Telecaster wiernie odtworzony w każdym szczególe przez Master Buildera Kyle McMillina.

"Moją główną i najukochańszą gitarą od ponad 35 lat jest Fender Telecaster z 1967 roku, więc wspaniale jest zobaczyć, jak powstaje kolekcja Fender Stories Brent Mason Telecaster" - mówi Mason. "Straciłem już rachubę hitów, w których przez lata zagrałem na tym instrumencie u boku m.in. Alana Jacksona, Shanii Twain czy Toby'ego Keitha... są ich setki. Ta gitara ma kilka genialnych funkcji, z których moim ulubionym jest środkowy przetwornik z dodatkowym pokrętłem regulacji głośności - i nie mogę się doczekać, aż zobaczę, czego potrafi ona dokonać w rękach innych graczy na całym świecie".

Fender Stories Collection Brent Mason Telecaster

Fabryczny model Brent Mason Telecaster to wierne odtworzenie wspomnianego, sprawdzonego Telecastera Masona, który został odkryty w sklepie z gitarami w Nashville na początku lat '80. Z modelu z przełomu 1967 i 1968 roku zostało starte oryginalne wykończenie, a następnie został on ponownie pomalowany lakierem samochodowym na szary kolor. Mason wyposażył gitarę w nowe przetworniki i potencjometry oraz system Glaser Bender, przekształcając ją w niezwykle wszechstronny instrument sesyjny typu all-in-one. Specjalne funkcje starannie wybrane przez Masona obejmują system Joe Glaser B-Bender, mini-humbucker Seymour Duncan przy gryfie i Hot Stack w pozycji środkowej, blokowane klucze Sperzel, które zapewniają stabilność stroju przy używaniu Bendera oraz straplocki Dunlop.

Gitara posiada jesionowy korpus w satynowym wykończeniu w kolorze Primer Gray, któremu towarzyszy czarny pickguard oraz osprzęt w wersji złotej i niklowanej. Klonowy gryf o profilu C z późnych lat '60 wieńczy klonowa podstrunnica cechująca się promieniem 7,25" (184 mm). Umieszczono na niej 21 wysokich progów Vintage, czarne markery z pearloidu oraz siodełko z kości o szerokości 41,3 mm.

Customowa elektronika, mocno odbiegająca od standardowego wyposażenia Telecastera, obejmuje trio przetworników marki Seymour Duncan w układzie SSH: Vintage Stack Tele STK-T3B przy gryfie, Hot Stack Strat STK-S2 w pozycji środkowej oraz Vintage Mini HB przy gryfie. Poza trójpozycyjnym przełącznikiem za ich kontrolę odpowiadają potencjometry Master Volume i Master Tone (z opcją push/pull aktywującą pickup środkowy) oraz niezależny potencjometr Volume dedykowany do środkowego przetwornika Hot Stack Strat.

Na osprzęt składa się, poza wspomnianymi kluczami Sperzel i straplockami Dunlop również sześciosiodełkowy mostek Telecastera ze strunami przechodzącymi przez korpus i z systemem Glaser Bender, czyli mechanizmem do płynnej zmiany stroju struny B2, dającym podobne rezultaty brzmieniowe jak dźwignie w gitarach typu pedal steeel.

 

Fender Stories Collection Fender Custom Shop Limited-Edition Brent Mason Telecaster

Wyjątkowy Fender Custom Shop Limited Edition Brent Mason Telecaster został starannie zbudowany przez Master Buildera Kyle McMillina i oferuje m.in. takie rozwiązania, jak customowe wykończenie Heavy Relic w kolorze Flat Silver Satin, jesionowy korpus z dwóch kawałków drewna połączonych niesymetrycznie, gryf z klonu płomienistego klasy AAAA, podobnie jak podstrunnica, wycinanego metodą Quartersawn, a także customowy mostek Tele ze zmodyfikowaną platformą i siodełkami oraz systemem Joe Glaser B-Bender

"Limitowana edycja Brent Mason Telecaster odzwierciedla wszystkie kluczowe aspekty, naszej pracy w Custom Shopie Fendera” - mówi Mike Lewis, wiceprezes Ds. Rozwoju Produktów w Fender Custom Shopie. "Nadzwyczajna dbałość o szczegóły, najlepsze funkcje niestandardowe i niezrównany komfort gry. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z rezultatu i jesteśmy przekonani, że ta gitara jest prawdziwym świadectwem jednego z najlepszych gitarzystów naszych czasów".

 

http://www.fender.com
http://www.fendercustomshop.com/