Fender 70th Anniversary Esquire

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender 70th Anniversary Esquire

Fender świętuje okrągłą i imponującą rocznicę premiery modelu Esquire wraz z jubileuszową wersją tego instrumentu.

Pod koniec lat '40 XX wieku Fender produkował głównie najpopularniejsze wówczas gitary lap steel, zwane hawajskimi. Wtedy Leo Fender zaproponował opracowanie gitary elektrycznej w stylu 'hiszpańskim' - pierwszą z nich był debiutujący w 1950 roku Esquire wyposażony w pojedynczy pickup i sosnowy korpus oraz pozbawiony wzmocnienia gryfu.

Wkrótce potem wzmocnienie gryfu okazało się niezbędne, zaczęto je więc montować dodając również, na życzenie użytkowników, drugi przetwornik. W ten sposób przez jakiś czas funkcjonowały modele Esquire uzbrojone zarówno w jeden, jak i dwa przetworniki (zwane Double Esquire). Żeby uporządkować tę sytuację podjęto jednak decyzję o zaprzestaniu produkcji Esquire i wprowadzeniu w październiku 1950 roku nowego modelu z dwoma pickupami single-coil - Broadcastera, który utorował drogę dla kolejnego modelu - Telecastera.

Tym samym Esquire był pierwszym modelem z korpusem solid body w ofercie Fendera i oferował elegancki kształt z pojedynczym wcięciem, regulowany mostek z trzema siodełkami oraz pojedynczy, montowany przy mostku pickup, przeniesiony z gitary lap steel. Esquire położył podwaliny pod wszystkie późniejsze gitary elektryczne typu solid body i zapowiedział jego bardziej znanego brata - Telecastera, wyposażonego w korpus o tym samym kształcie.

Podobnie jak najwcześniejsze modele Esquire, 70th Anniversary Esquire posiada korpus z sosny - lekkiego drewna znanego z mocnego i złożonego brzmienia - choć został on ulepszony dzięki poddaniu go obróbce cieplnej, co znacznie poprawiło rezonans korpusu. Kształt korpusu oraz profil U grubego gryfu zgodne są z historycznym oryginałem. Inne cechy charakterystyczne jubileuszowego instrumentu to lakierowane wykończenie, rocznicowa płytka łączenia gryfu oraz mostkowy przetwornik zaprojektowany przez niezrównanego Tima Shawa - zainspirowany oryginalnym egzemplarzem z modelu Esquire z roku 1950 pochodzącym z Songbirds Museum w Chattanooga w stanie Tennessee.

Gitarę wyposażono w klonowy gryf i 21-progową podstrunnicę z czarnymi markerami. Jej promień wynosi 7,25" (184 mm), podczas gdy menzura instrumentu to 25,5" (648 mm). Na osprzęt składają się: kościane siodełko, mostek American Vintage Strings-Through-Body Tele z trzema stalowymi siodełkami oraz klucze Vintage-Style.

Wspomnianemu przetwornikowi typu single coil towarzyszą potencjometry Master Volume i Master Tone oraz trójpozycyjny przełącznik. W pozycji pierwszej odłącza on kontrolę Tone, pozostawiając w układzie jedynie potencjometr głośności, co przekłada się na gorętsze i głośniejsze brzmienie. W pozycji drugiej przetwornik pracuje z aktywnymi obydwoma regulatorami, dostarczając nieco cieplejszy ton niż w pozycji pierwszej. W pozycji trzeciej układ przetwornika ponownie pomija potencjometr Tone i poza regulatorem głośności poprowadzony jest przez rezystor wysokich tonów, mający nadać brzmieniu ciemniejszej barwy. Warto wspomnieć, że pierwotnie Leo Fender zaplanował to rozwiązanie jako „preset basowy”, który pozwoliłby gitarzystom w latach '50 wejść na terytorium basu, po prostu przestawiając trójpozycyjny przełącznik.

Produkcja Esquire 70th Anniversary będzie ograniczona wyłącznie do 2020 roku. Instrument dostępny jest w czterech wersjach wykończenia - 2-Color Sunburst, Lake Placid Blue, Surf Green i White Blonde i w skład zestawu wchodzi ponadto certyfikat autentyczności oraz tweedowy futerał.

 

www.fender.com