Nowe akustyki Fender California Traditional

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Nowe akustyki Fender California Traditional

Fender wprowadza nowości w zaprezentowanej po raz pierwszy w 2018 roku, linii modeli akustycznych - California Series.

Przypomnijmy, że akustyki z serii California powstały z myślą o uhonorowaniu kultury i stylu życia związanego z południową Kalifornią, skąd wywodzą się korzenie marki. Koncept serii, powołanej do życia dwa lata temu i rozwiniętej w 2019 roku, opierał się na przeciwstawieniu się konwenansom związanym z gitarami akustycznymi poprzez nowy wygląd i komfort, które związane są z modelami elektrycznymi - począwszy od główek Stratocastera z kluczami ułożonymi w jednej linii i jaskrawych kolorów do charakterystycznych fenderowskich kształtów korpusu.

Seria przyniosła trzy kształty korpusów - Malibu, Newporter i Redondo w trzech poziomach cenowych - najtańszej California Player, droższej California Special i najdroższej California Classic. Kształty akustyków California cechują się udoskonaloną geometrią oraz unikalnym ożebrowaniem zaprojektowanym w celu zwiększenia czułości i artykulacji brzmienia. Kształty są zróżnicowane tak, aby zapewnić komfort wszystkim typom gitarzystów, począwszy od małego Malibu z wąską talią i menzurą 24,1" (612 mm), średniego Newporter do największego Redondo stworzonego do gry zespołowej. Menzura Newporter i Redondo wynosi 25,6" (650 mm). Promień podstrunnicy to 15,75" (400 mm).

Zapoczątkowana pierwotnie seria miała bardzo kolorowy charakter. Teraz Fender zmodyfikował nieco paletę barw, rezygnując z części kolorów z 2018 roku, ale przede wszystkim wprowadził do niej, pod szyldem Traditional California, stonowane, klasyczne wykończenia Sunburst i Natural. Po raz pierwszy marka odeszła również od topu ze świerku sitka, prezentując pierwszą w pełni mahoniową konstrukcję (California Special). Ujednolicono również drewno użyte do budowy podstrunnic w modelach California Player. 

California Player

Nowe modele Traditional California Player cechują się błyszczącym wykończeniem lakierem poliuretanowym w wersji Natural i Sunburst. W modelach kolorowych wykończenie pozostało satynowe. Instrumenty posiadają jednolite topy ze świerku sitkajskiego oraz mahoniowe boczki i płytę tylną. Korpus wzmacnia ożebrowanie Scalloped X. Mahoniowe, satynowo wykończone gryfy o ułatwiającym grę profilu slim-taper C dopasowane są do każdego stylu gry.

W przeciwieństwie do modeli z 2018 roku, tym razem wszystkie zostały wyposażone w podstrunnicę z orzecha. Pozostałe elementy specyfikacji to: binding Aged White, czarno-biała rozeta, 20 progów, mostek Modern Viking z orzecha, siodełko Graph Tech NuBone, pickguard w złotym kolorze oraz elektronika Fishman CD-1 z regulacją Volume, Bass i Treble. Cena: 429,99 dolarów.

Wersje kolorystyczne:

Malibu Player - Nowe Natural i Sunburst oraz znane już Midnight Satin, Burgundy Satin, Aqua Splash i Arctic Gold

Malibu Player Natural

Malibu Player Sunburst

Malibu Player Aqua Splash

Newporter Player - Nowe Natural i Sunburst oraz znane już Olive Satin, Ice Blue Satin, Candy Apple Red i Champagne

Newporter Player Natural 

Newporter Player Sunburst

Newporter Player Candy Apple Red

Redondo Player - Nowe Natural i Sunburst oraz znane już Slate Satin, Bronze Satin, Belmont Blue i Jetty Black

Redondo Player Natural

Redondo Player Sunburst

Redondo Player Belmont Blue

Dostępne są również wprowadzone w 2019 roku wersje dla graczy leworęcznych: Newporter Player LH w kolorze Candy Apple Red oraz Redondo Player LH w wersji Jetty Black, a także Villager 12-String oparty na korpusie Newporter w wykończeniu Jetty Black oraz Kingman Bass w kolorze Jetty Black.

California Special

Modele California Special łączą bezkompromisowe podejście z najwyższą jakością i najlepszym brzmieniem. Zoptymalizowane ożebrowanie zmniejsza masę i podnosi rezonans, podczas gdy ulepszone siodełko i siodełko główki wykonane z kości nadają wyjątkowy sustain. Elementy specyfikacji: mahoniowy, satynowo wykończony gryf o profilu slim-taper C, podstrunnica i mostek Modern Viking z pau ferro, klonowy binding, rozeta i znaczniki pozycji, 20 progów, elektronika Fender/Fishman z kontrolą Volume, Bass, Treble, Phase i tunerem. Cena: 729,99 dolarów

Nowością Traditional California są w pełni mahoniowe modele Malibu, Newporter i Redondo z jednolitym topem, jednolitą płytą tylną i boczkami, z mahoniu - całość w naturalnym, satynowym wykończeniu. Redondo w tej wersji nie posiada cutawaya.

Malibu Special Satin Natural

Newporter Special Satin Natural

Redondo Special Satin Natural

Dostępne są również akustyki California Special zaprezentowane pierwotnie wersje w wykończeniu Satin Matte Black z malowanym, jednolitym topem ze świerku sitkajskiego oraz malowanymi boczkami i tyłem z mahoniu.

Redondo Special

California Classic

Modele California Classic cechują się doskonałą grywalnością, eleganckim wyglądem i wyjątkowym charakterem Fendera. Elementy specyfikacji: mahoniowy, satynowo wykończony gryf o profilu slim-taper C, podstrunnica i mostek Modern Viking z pau ferro, binding i rozeta z koa, klonowe znaczniki pozycji, 20 progów, siodełko z kości, elektronika Fender/Fishman z kontrolą Volume, Bass, Treble, Phase i tunerem. Cena: 799,99 dolarów

Nowością Traditional California jest niekolorowana, przypalana (Aged Cognac Burst) wersja instrumentu z jednolitym topem ze świerku sitkajskiego i naturalnymi, jednolitymi mahoniowymi boczkami i tylną płytą. Redondo w tej wersji nie posiada cutawaya.

Malibu Classic Aged Cognac Burst

 

Newporter Classic Aged Cognac Burst

Redondo Classic Aged Cognac Burst

Z dwóch kolorowych modeli z 2018 roku w ofercie został jeden - Cosmic Turquoise z malowanym topem i korpusem w naturalnym kolorze.

Redondo Classic

www.fender.com