Fender Eric Johnson 1954 “Virginia” Stratocaster

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender Eric Johnson 1954 “Virginia” Stratocaster

Pierwszym tegorocznym sygnowanym modelem Fendera jest Eric Johnson 1954 “Virginia” Stratocaster, dostępny zarówno w regularnej ofercie marki, jak i w wersji z Custom Shopu.

Eric Johnson i Fender kolejny raz nawiązali współpracę, aby tym razem odtworzyć, po raz pierwszy w historii, model '54 “Virginia” Stratocaster, który został użyty m.in. do nagrania nominowanego do Grammy albumu "Tones" (1986), platynowego zdobywcy tej nagrody, krążka "Ah Via Musicom" (1990) oraz jego następcy "Venus Isle" (1996). Płyty te przyniosły Johnsonowi ogromną popularność i uczyniły go gitarowym superbohaterem dla ogromnej rzeszy fanów gitary na całym świecie.

Zaprezentowane po raz pierwszy na targach NAMM 2020 obydwa sygnowane modele miały oficjalną premierę wczoraj. 1954 “Virginia” Stratocaster jest wierną reprodukcją oryginalnego instrumentu Johnsona i charakteryzuje się m.in. korpusem z rzadkiego drewna sasafrasu, wyjątkowym lakierowanym wykończeniem oraz customowym układem elektronicznym. Jest on oferowany w dwóch wersjach - jako ściśle limitowany do 50 egzemplarzy Fender Custom Shop Eric Johnson “Virginia” Strat (w cenie wynoszącej 9000 $) oraz również produkowany w fabryce marki w Coronie, Stories Collection Eric Johnson 1954 “Virginia” Stratocaster (w cenie 2499 $). “Virginia” z regularnej oferty marki jest pierwszym instrumentem w nowej serii Stories Collection i będzie dostępny jedynie przez okres jednego roku.

Fender Custom Shop Eric Johnson “Virginia” Strat (pierwszy z lewej), prezentowany na targach NAMM 2020

Fender w ramach renomowanej linii Artist Signature Series oddaje hołd muzykom poprzez tworzenie modeli opartych na oryginalnych specyfikacjach instrumentów należących do czołowych gitarzystów i basistów. W tym samym duchu utrzymana jest nowa linia Stories Collection. Będzie ona gromadzić wyjątkowe, indywidualnie zmodyfikowane przez artystów gitary Fendera, które kształtowały historię muzyki. Mówi wiceprezes Fendera, Justin Norvell: "Eric wciąż tworzy wspaniałą muzykę, nieustannie koncertuje i dla całej gitarowej społeczności jest dziś prawdziwym czarodziejem tego instrumentów, nieustannie wyznaczającym nowe trendy. Dlatego doskonale pasuje do roli pierwszego artysty w linii Stories Collection, gromadzącej zmodyfikowane instrumenty ważnych gitarzystów, od wielu lat obecnych na scenie."

Modyfikacje cechujące oryginalny model 1954 “Virginia” Stratocaster to m.in. zmieniony, mocniejszy pickup mostkowy, pochodzące z późniejszego okresu lat '50 pozostałe przetworniki, korpus z drewna sasafrasu, płaski promień podstrunnicy, szersze progi czy docisk strun na główce. "Kiedy rozmawiałem z Fenderem na temat odtworzenia mojej “Virginii” z 1954 roku na potrzeby Stories Collection, chciałem abyśmy spróbowali z drewnem sasafrasu, tak jak w oryginalnym egzemplarzu - dodaje Eric Johnson - Kiedy dotarł do mnie prototyp okazało się, że posiada on brzmienie, którego szukałem od czasu jego pierwowzoru. To szczególny, gładko wybrzmiewający ton, który po podkręceniu nabiera wzmocnienia niemal jak w skrzypcach."Fender Stories Collection Eric Johnson 1954 "Virginia" Stratocaster posiada korpus z dwóch kawałków drewna sasafrasu (drzewa należącego do rodziny wawrzynowatych), których łącznie nie przebiega przez centralną część korpusu (offset-seam). Korpus oraz gryf wykończono na wysoki połysk lakierem nitrocelulozowym. Gryf cechuje się customowym profilem Soft "V" i został wykonany z klonu wyciętego metodą quartersawn. Klonowa jest również podstrunnica o promieniu 12" (305 mm), mieszcząca 21 progów medium jumbo oraz czarne kropki znaczników pozycji.

Customowa konfiguracja układu elektronicznego i przetworników obejmuje parę pickupów Fender Original '57/'62 Single-Coil Strat przy gryfie i w pozycji środkowej oraz DiMarzio HS-2 przy mostku z aktywną jedynie górną cewką. Dzięki temu, choć DiMarzio HS-2 jest pionowym humbuckerem w obudowie singla, gitara utrzymuje konfigurację SSS. Pickupy gryfowy i środkowy są połączone w przeciwfazie z przystawką mostkową, pozwalając w pozycji czwartej przełącznika na osiągnięcie unikalnego dla Johnsona brzmienia "Koto". Pracą przetworników steruje pięciopozycyjny przełącznik oraz potencjometry Master Volume i Tone x2.

Na pokładzie gitary znajdziemy również sześciosiodełkowy mostek American Vintage Synchronized Tremolo z siodełkiem GraphTec dla struny E1, vintage'owe klucze, plastikowe siodełko oraz jednowarstwowy pickguard w kolorze Eggshell. W skład zestawu wchodzi tweedowy, twardy futerał G&G oraz certyfikat autentyczności.

Fender Custom Shop Eric Johnson “Virginia” Stratocaster został w całości wykonany ręcznie przez masterbuildera Carlosa Lopeza i cechuje się wiernie odtworzoną, taką samą specyfikacją jak jego pierwowzór, obejmując szereg nietypowych detali. "Kiedy po raz pierwszy spojrzałem na projekt, zawiła specyfikacja tego modelu sprawiła, że poczułem się nieco onieśmielony - mówi Lopez - począwszy od korpusu z sasafrasu i gryfu z klonu płomienistego do pickupów. Moim wyzwaniem było, aby Eric był zadowolony i pokochał ten instrument od pierwszego wejrzenia".

Instrument został wykonany z ręcznie wyselekcjonowanego drewna - sasafrasu o wąskim układzie słoi tworzącego korpus (dwa kawałki z łączeniem offest) oraz klonu płomienistego AAAA (gryf i podstrunnica) i wykończony w vintage'owej wersji Deluxe Closet Classic, do której dopasowano hardware. Customowy profil gryfu to 10/56 "V", zastosowano również poszerzone progi jumbo, a siodełko wykonano z kompozytu micarta.

Customowe, ręcznie nawijane przetworniki Custom Shop Hand-Wound EJ Virginia (gryf i środek) połączono z tłusto brzmiącym, mostkowym pickupem DiMarzio HS-2. Trio przetworników łączy customowy układ a pięciopozycyjny przełącznik ustawia pickupy w fazie w pozycji drugiej i przeciwfazie w pozycji czwartej co zapewnia firmowe 'skrzypcowe' brzmienie. Dodatkowe unikalne elementy to sześciosiodełkowy mostek Custom Shop EJ Synchronized Tremolo z siodełkiem GraphTec String Saver dedykowanym strunie E1, gniazdo wyjściowe z podkładką flat washer oraz specjalnie ścięte siodełko.

Eric Johnson opowiada o swoim oryginalnym instrumencie, genezie nazwy “Virginia”, unikalnych elementach modelu z Custom Shopu oraz rozmawia z masterbuilderem Carlosem Lopezem:

 

www.fender.com
http://www.fendercustomshop.com/