Fender Tom Morello "Soul Power" Stratocaster

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender Tom Morello "Soul Power" Stratocaster

Fender i Tom Morello prezentują pierwszy owoc niedawno rozpoczętej współpracy - zapowiadany na targach NAMM 2020 model "Soul Power" Stratocaster.

Wyjątkowe brzmienie Toma Morello wymaga niezwykłej gitary i, jak zapewnia Fender, "Soul Power" Stratocaster właśnie taki jest. Instrument został oparty na oryginalnym, unikalnie zmodyfikowanym Stratocasterze z linii Designer Series używanym przez gitarzystę w czasach gry w Audioslave. Gitara była wystawiana w nowojorskim Metropolitan Museum of Art a obecnie stanowi część ekspozycji Rock & Roll Hall of Fame.

Tegoroczna sygnatura jest równocześnie początkiem współpracy marki i Toma Morello, nawiązanej w związku z działalnością fundacji Fender Play, powołanej w celu edukacji i inspirowania oraz wyposażenia w instrumenty następnego pokolenia graczy, a także inną społeczną inicjatywą, w którą zaangażowany jest Morello - Jail Guitar Doors.

"Ta sygnatura Fender Soul Power powstała zgodnie z moimi wytycznymi i jest prawdziwą repliką instrumentu, który ukształtował moje brzmienie w Audioslave - mówi Tom Morello. "To był dla mnie okres odnowionej muzycznej wolności i nieograniczonej ekspresji w grze na gitarze, a Soul Power był brzmieniową różdżką, która wytyczyła mi drogę. Równie ważny jak prawidłowa specyfikacja jest jednak charytatywny i społeczny element w mojej współpracy z Fenderem. Razem przekazujemy setki gitar do szkół znajdujących się w trudnej sytuacji, a także do uczestników programu więziennej resocjalizacji Jail Guitar Doors, aby pomóc w otwarciu drzwi kreatywności wiodących do lepszej (i głośniejszej) przyszłości."

Fender Tom Morello "Soul Power" Stratocaster posiada olchowy, nieprofilowany korpus typu slab body, wykończony na czarno na wysoki połysk. Do elementów charakterystycznych instrumentu należą również binding topu, dopasowany kolorystycznie front główki, lustrzany pickguard Mirrored Chrome, a także znak rozpoznawczy - naklejka "Soul Power". Nie została ona jednak umieszczona fabrycznie na korpusie, nabywca znajdzie ją osobno w futerale - dzięki temu do niego będzie należała decyzja, czy naklejać ją na instrument, czy nie.

Klonowy, satynowo wykończony gryf cechuje się profilem Modern "C". Wieńczy go palisandrowa podstrunnica o zmiennym promieniu 9,5" - 14" (241 mm - 355,6 mm). Umieszczono na niej 22 progi medium jumbo oraz białe kropki markerów z pearloidu. Na osprzęt gitary składa się podwójnie blokowany system tremolo z umieszczonym w wyfrezowanej wnęce (recessed) mostkiem i siodełkiem Floyd Rose FRT-O2000, a także blokowane klucze Deluxe. Szerokość siodełka to 1,675" (42,5 mm), a menzura wynosi oczywiście 25,5" (648 mm).

Za przeniesienia brzmienia odpowiada trio przetworników w konfiguracji HSS: humbucker w obudowie singla Seymour Duncan Hot Rails Strat SHR-1B przy mostku oraz Vintage Noiseless Single-Coil Strat przy gryfie i w pozycji środkowej. Kontrola następuje za pomocą pięciopozycyjnego przełącznika oraz potencjometrów Master Volume i dwóch Tone (dla pickupa gryfowego i środkowego oraz mostkowego). Nie zabrakło również przełącznika Kill Switch, umożliwiającego uzyskanie bardzo charakterystycznego dla stylu Morello, efektu przerywanego sygnału, emulującego scratching DJ-ów.

 

 

www.fender.com