Fender H.E.R. Stratocaster

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender H.E.R. Stratocaster

Do linii Artist Series marki Fender dołączył właśnie kolejny model, tym razem jest nim Stratocaster opracowany wspólnie z młodą artystką R&B, H.E.R.

W ciągu ostatnich kilku lat wokalista i gitarzystka Gabriella Wilson, występująca jako H.E.R. wniosła sporo świeżości do R&B. Pojawiła się na scenie w 2016 roku z serią dobrze przyjętych EP, które zwracały uwagę jej uduchowionym wokalem i dynamicznym, pnącym się solówkom gitarowym. W 2019 roku zdobyła dwie nagrody Grammy (w kategoriach Best R&B Album i Best R&B Performance), za debiutancki album "H.E.R.", który zyskał platynowy status.

Podczas ceremonii wręczania tych nagród wykonała swoją balladę "Hard Place" na niezwykłym, przeźroczystym akrylowym Stratocasterze, wykonanym w ciągu niecałego tygodnia przez Master Buildera Custom Shopu Fendera, Scotta Buehla. Choć H.E.R. sięga również po Telecastery, to właśnie Strat jest silniej związany z jej wizerunkiem, a wśród innych modeli, z którymi występowała znajduje się również inny customowy instrument - Stratocaster wykończony na czarno w całości, począwszy od korpusu poprzez podstrunnicę, główkę, tylną część gryfu, osprzęt, a nawet logo Fender.

"Fender był powodem, dla którego zaczęłam grać na gitarze" - mówi H.E.R. "Mój ojciec pokazał mi jak zagrać moją pierwszą skalę bluesową na czarno-białym Stratocasterze mini, więc współpraca z Fenderem przy projektowaniu mojego sygnowanego Stratocastera jest absolutnie surrealistyczna. Jako artystka uważam, że moje najbardziej osobiste myśli przekładają się na najlepszą muzykę. Mam nadzieję, że projektując Stratocastera, którego kolor, kształt i brzmienie w stu procentach oddają mój charakter, zainspiruję nim inne młode kobiety i gitarzystki z różnych środowisk do sięgnięcia po tę gitarę i przekucia ich przemyśleń we wspaniałą muzykę."

W czasie trwającego ponad rok procesu powstawania nowego instrumentu, Fender H.E.R. Signature Stratocaster został zaprojektowany zgodnie ze wskazówkami artystki i cechuje się charakterystycznym wyglądem i wyjątkowym brzmieniem. Gitara posiada m.in. przetworniki Fender Vintage Noiseless, jednowarstwowy pickguard z anodyzowanego aluminium oraz olchowy korpus w wykończeniu Chrome Glow (z dopasowaną kolorystycznie główką), inspirowanym jej ulubionym kolorem lakieru do paznokci. To instrument wyjątkowy również z innego powodu - jest pierwszą gitarą sygnowaną przez czarnoskórą artystkę w historii Fendera.

"To kulminacja wieloletniej współpracy Fendera i H.E.R. oraz świadectwo wszystkiego co zrobiła, aby zainspirować nowe pokolenie graczy" - wyjaśnia Justin Norvell, wiceprezes Fender Products. "Praca nad nad tą gitarą trwała równolegle do customowego Strata z przezroczystego akrylu, który wykonaliśmy dla niej na Grammy w 2019 roku oraz całkowicie czarnego Strata na potrzeby reklamy Pepsi Big Game w 2020 roku. To gitara, która przykuwa uwagę tak samo jak tamte wzory i wreszcie jest dostępna dla każdego. Gracze, których przyciągnie wyjątkowy wygląd gitary, zostaną nagrodzeni gryfem, przetwornikami i mostkiem, które przetrwały próbę czasu i spełniają wysokie standardy H.E.R. w zakresie nagrywania i tras koncertowych."

Fender H.E.R. Stratocaster gra tak samo dobrze jak wygląda, dzięki tradycyjnemu połączeniu drewna - olchowemu korpusowi oraz jednoczęściowemu gryfowi i podstrunnicy z klonu. Dla maksymalnego komfortu gryf cechuje się profilem Mid '60s "C", a promień podstrunnicy wynosi 9,5" (241 mm). Mieści ona 21 progów Vintage Tall, markery z syntetycznego abalonu oraz siodełko z syntetycznej kości.

Pozostałe elementy wyposażenia obejmują sześciosiodełkowy mostek Vintage-Style Synchronized Tremolo oraz vintage'owe klucze. Całość dopełnia customowa płytka łączenia gryfu z wygrawerowanym logo H.E.R. Za brzmienie odpowiada trio bezszumowych przetworników Vintage Noiseless Single-Coil Strat kontrolowanych przez dwa pokrętła Tone oraz Master Volume, a także pięciopozycyjny przełącznik.

"Jesteśmy zaszczyceni, że H.E.R. wybrała Fendera do współpracy nad swoim debiutanckim sygnowanym modelem." - powiedział Dyrektor generalny Fendera, Evan Jones. "To wspaniała artystka, zdobywczyni nagrody Grammy, której przyszłość w przemyśle muzycznym rysuje się w jasnych barwach. Jesteśmy dumni ze szczerej relacji, jaką zbudowaliśmy z H.E.R. w ciągu ostatnich kilku lat. Spoglądając w przyszłość gitary uważamy, że naszym obowiązkiem jest wspieranie rosnącej różnorodności i adoptowanie tego instrumentu do wszystkich gatunków. Wierzymy również, że inwestowanie w sygnowane projekty i współpracę z większą ilością artystów ze społeczności afroamerykańskiej oraz latynoskiej, a także kobiet, jest kolejnym, ważnym krokiem w kierunku poszerzenia kulturowego znaczenia gitary i marki Fender".

 

 

www.fender.com