FENDER American Ultra Stratocaster

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki FENDER
Testy
Marcin Komorowski
2020-02-10
FENDER - American Ultra Stratocaster

Fender American Ultra to najnowsza seria gitar i basów, która miała premierę na początku zeszłego miesiąca. Zastosowano tu kilka nowych rozwiązań by gitary należące do najwyższej, seryjnej linii Elite wznieść na jeszcze wyższy poziom.

American Ultra obejmuje, obok basów, trzy kultowe kształty gitar elektrycznych tworzące historię marki – Stratocaster, Telecaster i Jazzmaster, a konkretnie są to American Ultra Stratocaster, American Ultra Stratocaster HSS, American Ultra Telecaster oraz American Ultra Jazzmaster.

W zeszłym miesiącu testowaliśmy model Stratocaster HSS, w pięknym metalizowanym wykończeniu Cobra Blue, tym razem gościmy nie mniej efektownego Strata wyposażonego w 3 przetworniki single coil w wykończeniu Plasma Red Burst.

BUDOWA

Modele American Ultra Stratocaster dostępne są w zależności od wersji z palisandrowymi lub klonowymi podstrunnicami, jednak również w zależności od wykończenia posiadają olchowy bądź jesionowy korpus. Model Plasma Red Burst, podobnie jak Aged Natural, wykorzystuje tu drewno jesionowe, a transparentny, błyszczący lakier odsłania też jego fakturę. Korpus wprowadza nowe, mocniejsze profilowania z tyłu – stabilizowane chromowaną, ściętą płytką łączenie gryfu jest znacznie odchudzone zapewniając znakomity dostęp do wyższych pozycji.

Klonowy gryf ma teraz profil Modern-D, obecny tylko w serii Ultra, a klonowa podstrunnica posiada zmienny profil 10-14” (254 - 355 mm) – im wyżej się przesuwamy, tym robi się bardziej płaska, co pozwala na bardziej komfortową grę akordową w niższych pozycjach oraz solową w wyższych. Nabito tu 22 progi medium jumbo, rolę markerów pełnią czarne kropki. Na podkreślenie zasługuje też cienka warstwa satynowego lakieru pokrywającego gryf oraz zaokrąglone krawędzie klonowej nakładki. Główka wykończona już na wysoki połysk uzbrojona jest w chromowane, blokowane klucze a jej powierzchnię zdobi nowe, metaliczne złote logo obecne w całej linii American Ultra. Regulację gryfu przeniesiono na główkę – seria Elite miała ją na końcu podstrunnicy przy pickupie gryfowym.

Nowe profilowanie z tyłu korpusu i pogłębione wcięcie zapewniają wyjątkową wygodę gry.

Mostek tremolo to konstrukcja mocowana na 2 śrubach z pełnymi siodełkami z regulacją wysokości i menzury oraz wciskanym ramieniem w otwór. Na trójwarstwowej jasnej płytce w odcieniu mint green zamontowano trzy bezszumowe single Ultra Noiseless Vintage Strat, specjalnie zaprojektowane dla nowej serii. Jest to piąta generacji tych konstrukcji, oparta o mocniejsze magnesy Alnico 5. W wersji SSS single mają nieco niższy poziom wyjściowy od przetworników Ultra Noiseless Hot Strat obecnych w wersji HSS. Układ obsługiwany jest trzema potencjometrami: jednym głośności oraz dwoma tonów – pierwszy odpowiada za pickup gryfowy i środkowy, drugi za przetwornik mostkowy. W gałkę VOLUME wbudowany jest przełącznik systemu S1 – w każdym z modeli działa on nieco inaczej, tutaj dodaje singiel gryfowy szeregowo do pozycji 1, 2 i 3 5-pozycyjnego przełącznika. Układ treble bleed zapobiega też przyciemnianiu barwy przy ściszaniu.

Fabrycznie założony komplet strun to Fender USA 250L Nickel Plated Steel (0,009”-0,042”), gitara jest dostarczana w nowocześnie prezentującym się, czarnym futerale Elite Molded Case.

W gitarze zastosowane nowe, opracowane dla serii American Ultra bezszumowe single Ultra Noiseless Vintage Strat, oparte na magnesach Alnico V

WRAŻENIA

Gitara prezentuje się znakomicie, transparentny lakier w kolorze Plasma Red Burst wprowadza świeżość odsłaniając fakturę drewna i kojarzy się z oryginalnymi wykończeniami prezentowanymi przez Fendera w serii Rarities. Wersja jesionowa jest minimalnie cięższa od olchowej ale prezentuje równie dobry rezonans i przeniesienie wibracji strun na korpus. Wygoda gry wniesiona tu została na kolejny poziom – satynowy gryf o bardzo wygodnym profilu łączącym w zasadzie kształt D i C, zmienny radius podstrunnicy i niska akcja strun, oraz odchudzone jeszcze łączenie z korpusem oferują wyjątkowo dobry komfort dla lewej dłoni, który przypasuje zarówno tradycjonalistom jak i gitarzystom nie stroniącym od wirtuozerskich przebiegów. O precyzyjnym oszlifowaniu progów i wykończeniu detali nie trzeba tu nawet wspominać.

Brzmieniowo mamy tu w zasadzie lekko podrasowany charakter singli z serii Elite – przy braku szumów Ultra Noiseless Vintage prezentują wyjątkowo rasowe, ciepłe i naturalne brzmienie Strata o zaokrąglonej górze i mocniejszym środku w porównaniu do klasycznych pickupów vintage. Reakcja na dynamikę i otwarcie przy ataku godne są vintage’owych Stratów, i nie ma tu mowy o jakimś nienaturalnym charakterze Noiselessów. Pozycja gryfowa kojarzy się od razu ze stratową szklanką, wzmacnianą jeszcze prezencją przy dodaniu singla środkowego w 4 pozycji. Podobnie wypada jasny, ale oferujący pełny dół singiel mostkowy, jak i country’owe ustawienie w 2 pozycji, cechujące się lepszym balansem z ciepłym środkiem w stosunku do często zbyt jasnych, klasycznych singli.

Wbudowany w gałkę VOLUME przełącznik S1 dodaje 3 użyteczne barwy do klasycznego arsenału brzmień układu trzech singli.

Pickupy równie ładnie odnajdują się w klimatach bluesowych i rockowych, wzorowo oddając niuanse gry i dynamikę przy w zasadzie zerowych szumach. Uproszczony nieco w działaniu switch S1 bardzo użytecznie pozwala dodać singiel gryfowy i uzyskać 3 nowe barwy niedostępne w standardowych Stratach – mamy tu zarówno pracujące wszystkie 3 single, jak i szeregowe połączenia gryf-środek/mostek-środek czy naprawdę inspirujące, dynamiczne brzmienie w stronę Tele skrajnych singli.

PODSUMOWANIE

Nowa seria American Ultra to obecnie najbardziej zaawansowane instrumenty Fendera produkowane seryjnie, wnoszące poprzednią linię Elite na jeszcze wyższy poziom jeśli chodzi o wygodę gry, wykończenie i nawet brzmienie. Testowany American Ultra Stratocaster z całą pewnością zadowoli już profesjonalnych muzyków jak i gitarzystów oczekujących od instrumentu najwyższej jakości w zasadzie w każdym aspekcie – od wykończenia detali, przez efektowny wygląd, ponadprzeciętną wygodę gry jak i samo brzmienie, nieodstające tu od rasowego kanonu vintage’owych Stratów przy jednoczesnym wyeliminowaniu uciążliwych szumów i przydźwięków na scenie.

Główkę zdobi nowe, złote logo obecne w całej linii American Ultra.

Blokowane klucze obok stabilnego strojenia pozwalają na szybką i wygodną zmianę strun.

Mocno odchudzone łączenie gryfu z korpusem oferuje wyjątkowy dostęp do wyższych pozycji na podstrunnicy.

www.fender.com

 

Korpus: jesion
Gryf: klon
Profil: Modern ‘D’, wykończenie satynowe
Podstrunnica: klon
Promień: zmienny 10” - 14” (254 mm – 355,6 mm)
Siodełko: kość (42,8 mm)
Progi: 22 Medium Jumbo
Klucze: Fender Deluxe Locking
Mostek: 2-Point Deluxe Synchronized Tremolo z wciskanym ramieniem
Układ elektryczny: single Ultra Noiseless Vintage Strat × 3; przełącznik 5-pozycyjny; , VOLUME (przełącznik S-1 – dodawanie singla gryfowego), TONE 1 (neck, middle), TONE 2 (bridge)
Menzura: 25,5’ (648 mm)
Wykończenie: Plasma Red Burst, połysk lakier poliuretanowy
Struny: Fender USA 250L Nickel Plated Steel (9-42)
Futerał: Elite Molded Case
Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
6
Cena
9 399.00 zł