Jazz
Piotr Lemański
Przez wiele miesięcy broniłem się przed myślą, że należy porozmawiać o bluesie. Broniłem się, ponieważ żyję w przekonaniu, że na ten temat powiedziano już naprawdę wszystko.
Jazz-rock
Robert Lewandowski
Wielu gitarzystów, zwłaszcza mniej zaawansowanych, ma zwyczaj kurczowego trzymania się przez dłuższy czas jednej pozycji.
Tapping
Adam Fulara
O progresji kwintowej powiedzieliśmy sobie już sporo. Wiecie, że można ją znaleźć w bardzo wielu utworach, począwszy od heavy metalu przez pop aż do jazzu.
Blues
Katarzyna Maliszewska
Tym razem zajmiemy się formą 12-taktową na przykładzie bluesowego tematu muzycznego "Hey Hey".
Akustyk
Piotr Słapa
Witam wszystkich Czytelników magazynu "Gitarzysta" w Nowym Roku. W tym miesiącu pobawimy się technikami hammer-on i pull-off.
Metal
Sławomir Sobczak
Krążkiem "Death Magnetic" muzycy z grupy Metallica po raz kolejny udowadniają swoją doskonałą formę.
Miesiąc temu omówiliśmy kilka problemów związanych z techniką lewej ręki.
Codzienne ćwiczenie na instrumencie jest - a w każdym razie powinno być - ważnym elementem harmonogramu dnia każdego muzyka.
W tym miesiącu proponuję jeszcze jedno ćwiczenie na walking w oparciu o progresję kwintową.
Od stycznia uczyliśmy się dźwięków na gryfie i malowaliśmy melodie skal najczęściej stosowanych w bluesie: pentatonicznej, bluesowej oraz miksolidyjskiej.
Nie od dziś wiadomo, że melodia to najskuteczniejszy sposób, aby przyciągnąć uwagę słuchacza.
Tematem poprzedniego odcinka naszych warsztatów było arpeggio, które z powodzeniem wykorzystaliśmy w kilku riffach.
Nie samym akompaniamentem żyje gitarzysta, myślę więc, że trzy artykuły pod rząd na ten temat to jak na razie wystarczająca dawka...
W długie deszczowe, jesienne wieczory warto usiąść z gitarą przy kominku lub w wygodnym fotelu, wyłączyć wszelkie urządzenia elektroniczne i spróbować swych sił w grze solowej.
Kontynuujemy nasze rozważania odnośnie wykorzystania techniki tappingu oburęcznego w progresji kwintowej.
W tym miesiącu dowiemy się, jak wygląda klawiatura, jakie mamy dźwięki, poznamy ich nazwy oraz - co najważniejsze - przekonamy się, jak one wyglądają na gryfie.
W poprzednich odcinkach poruszyliśmy najważniejsze techniczne zagadnienia typowe dla gitary fingerstyle. W tym miesiącu utrwalimy sobie zdobytą wiedzę.
Jednym z najpopularniejszych ozdobników stosowanych w grze na gitarze, szczególnie akustycznej, jest arpeggio.
No tak... mamy już październik. Pomyślałem więc sobie, że gdybym chciał tak pisać zgodnie z kalendarzem, to w tym miesiącu wypadałoby wziąć na warsztat jakieś "Autumn Leaves" czy coś w tym rodzaju.
W tym miesiącu przyjrzymy się jednej z najczęściej stosowanych progresji, która w stylistyce jazzowej pełni funkcję analogiczną do kadencji w muzyce klasycznej.
...
21