Fender Tash Sultana Stratocaster

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender Tash Sultana Stratocaster

Fender prezentuje sygnowany model Tash Sultana Stratocaster - pierwszy owoc współpracy marki z australijską multiinstrumentalistką, wokalistką i kompozytorką.

Tash Sultana od dawna gra na gitarach Fendera, tworząc swoje charakterystyczne brzmienie: wielowarstwowe loopy, które łączą indie z ambientowym rockiem i imponującymi zagrywkami gitarowymi. W ciągu ostatnich 5 lat Sultana zyskała światową sławę - od wieczorów open mic i gry na ulicach Melbourne po wyprzedane koncerty na całym świecie i takie hity jak "Jungle", czy "Notion". Stratocaster zaprojektowany we współpracy z Sultaną odzwierciedla jej unikalny, wieloaspektowy styl gry, pozwalający na uzyskanie szerokiego zakresu tonów i brzmień.

"Fender to jedna z pierwszych gitar, na zakup której zaoszczędziłam pieniądze kiedy zaczynałam grać, i tak naprawdę jest to pierwszy instrument, na którym nauczyłam się grać" - mówi Tash Sultana. "Posiadanie własnego sygnowanego modelu jest wręcz surrealistycznym uczuciem, ponieważ wciąż pamiętam moje spacery po sklepach muzycznych, gdzie jako dziecko oglądałam tak wiele gitar, które chciałabym mieć. Gitara naprawdę stała się moim trzecim ramieniem i mam nadzieję, że mój sygnowany model Fendera pobudzi innych gitarzystów do tworzenia inspirującej muzyki, która pozwoli im na wyrażenie samego siebie."

"Tash jest niesamowitym muzykiem i - podobnie jak Fender - uosabia ducha innowacji w muzyce" - dodaje Edward „Bud” Cole, prezes azjatyckiego oddziału Fendera. "Stworzenie wraz z Tash tego Stratocastera było ważnym momentem dla Fendera, szczególnie w regionie Azji i Pacyfiku i ale i poza nim, ponieważ społeczność fanów Tash wykracza poza Australię. To także ekscytujący czas dla Fendera, ponieważ jesteśmy w trakcie wprowadzania do naszej rodziny nowych, świetnych artystów z regionu APAC - z Chin, Indonezji, Australii, Hongkongu, Korei, czy Tajwanu."

Tash Sultana przyciąga uwagę całego świata, odkąd w 2016 roku jej wyprodukowane w domu filmy stały się viralami na YouTube. Zanim jednak to wszystko się wydarzyło, dziadek Tash podarował jej gitarę gdy miała 3 lata, co zaszczepiło w niej zamiłowanie do samodzielnego uczenia się i odkrywania nowych instrumentów. Po skończeniu szkoły, niechętnie szukając „prawdziwej pracy”, Tash zaczęła występować na ulicach Melbourne, by w końcu osiągnąć sukces na światową skalę. Debiutancka EPka Sultany, zatytułowana "Notion" ukazała się we wrześniu 2016 r i była promowana w 2017 roku światową, wyprzedaną trasą koncertową. Osiągając ponad miliard streamów na najlepszych platformach muzycznych, Tash stworzył własną, samodzielnie skomponowaną, zaaranżowaną i wyprodukowaną muzykę. Tash niedawno wydała swój czwarty singiel „Willow Tree” z udziałem Jerome Faraha, który zapowiada drugi album "Terra Firma", zapowiedziany na luty 2021 roku.

"Jesteśmy w Fenderze bardzo podekscytowani współpracą z Tash Sultana przy jej sygnowanym Stratocasterze" - powiedział Justin Norvell, EVP Fender Products. "Współpracowaliśmy z Tash na każdym etapie projektowania i produkcji, aby mieć pewność, że ostateczna wersja instrumentu będzie w stanie odtworzyć na scenie jej unikalne brzmienie. Kombinacja pickupów oferuje rozbudowaną gamę dźwięków, które znajdą zastosowanie w szerokiej palecie tonalnej wymaganej do budowania złożonych pętli, tak jak robi to Tash. Wyjątkowy styl gry Tash jest inspiracją dla młodych artystów na całym świecie do przekraczania granic kreatywności za pomocą gitary i nie lękania się w realizowaniu swoich marzeń."

Fender Tash Sultana Stratocaster przyciąga wzrok wykończeniem Transparent Cherry, złotym osprzętem i pickguardem w kolorze Aged White Pearl. Zgodnie z oczekiwaniami Tash instrument jest wyposażony między innymi w dopasowaną kolorystycznie, malowaną główkę, customową płytkę łącznia gryfu ozdobioną grawerunkiem z autografem i logo z czaszką, pickupami Yosemite single-coil połączonymi z mostkowym humbuckerem Double Tap zaprojektowanym przez Tima Shawa. Klonowy gryf o profilu Deep C z podstrunnicą o promieniu 9,5" i 22 progami medium jumbo zapewniają nowoczesną wygodę i komfort gry, podczas gdy sześciosiodełkowy mostek Vintage-Style Synchronized Tremolo oferuje klasyczne wibrato Strata.

Gitara posiada także olchowy korpus, klonową podstrunnicę z czarnymi markerami i siodełkiem z kości, jak również klucze Fender Standard. Przetworniki Yosemite Single-Coil Stratocaster przy gryfie i w pozycji środkowej wykorzystują magnesy Alnico 4 i oferują ekspresyjny, dynamiczny sound, podczas gdy mostkowy pickup Double Tap przynosi zarówno pełnokrwiste brzmienie humbuckera, jak i krystaliczny dźwięk single-coil. Jest to możliwe dzięki opcji push-pull w pokrętle Tone dedykowanym do przetwornika mostkowego. Elektronikę uzupełniają także pięciopozycyjny przełącznik oraz drugi potencjometr Volume (dla pickupów Yosemite) i Master Volume. Instrument posiada dodatkowo sygnaturę Tash z tyłu główki oraz gigbag w komplecie. "Chciałam, aby ta gitara wyglądała 'customowo'" - mówi Tash i wszystko wskazuje, że ten efekt udało się osiągnąć.

 

 

https://www.fender.com/