Nowe Telecastery w serii Fender American Original

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Nowe Telecastery w serii Fender American Original

Seria Fender American Original powiększyła się o dwa nowe modele '60s Telecaster Thinline i '70s Telecaster Custom.

Zaprezentowana w 2018 roku nowa seria Fender American Original nawiązuje do najlepszych rozwiązań z kolejnych dekad z historii firmy - lat '50, '60 i '70. Nie są to jednak stuprocentowe repliki instrumentów produkowanych w tamtych czasach, a konstrukcje, w których obok historycznych rozwiązań zastosowano też, dobierane dość oszczędnie, rozwiązania współczesne, jak na przykład kolorystyka czy detale w sferze ergonomii. W serii grupującej zarówno gitary, jak i basy znalazły się między innymi testowane przez Gitarzystę modele American Original '50s Stratocaster, American Original 60s Stratocaster oraz American Original '50s Telecaster. Od premiery linia American Original powiększa się o kolejne modele, a w 2020 są nimi '60s Telecaster Thinline i '70s Telecaster Custom.

Fender American Original '60s Telecaster Thinline

Instrumenty z korpusem thinline upodobali sobie przede wszystkim muzycy country oraz gitarzyści grający indie rocka, ceniąc je za ciepłe brzmienie semi-hollow, okrąglejszy twang oraz oczywiście za elegancki wygląd. Klasykiem wśród nich jest Telecaster, który w wersji '60s Telecaster Thinline zasilił serię American Original i dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych: Aged Natural, 3-Color Sunburst oraz Surf Green.

Gitara posiada bardzo lekki jesionowy korpus semi-hollow z otworem rezonansowym w kształcie f. Korpus został wykończony błyszczącym lakierem nitrocelulozowym. Klonowy gryf cechuje się profilem Medium C, podobnie jak kształt korpusu, zgodnym z historyczną specyfikacją, podczas gdy klonowa podstrunnica o promieniu 9,5" (241 mm) jest nieco bardziej płaska niż historyczny radius 7,25". Podstrunnica mieści 21 progów Vintage Tall oraz czarne kropki markerów. Siodełko, o szerokości 42 mm wykonano z kości.

W instrumencie zamontowano zaprojektowane przez Tima Shawa pickupy single-coil 60s Telecaster Thinline, opracowane z myślą o oddaniu oryginalnego brzmienia lat '60. Układ uzupełnia trzypozycyjny przełącznik oraz potencjometry Master Volume i Master Tone. Na osprzęt składa się mostek Vintage-Style Tele z trzema rowkowanymi, stalowymi siodełkami oraz klucze Pure Vintage z logo F, które znalazło się również na płytce łączenia gryfu przykręconej czterema śrubami.

 

Fender American Original '70s Telecaster Custom

'70s Telecaster Custom dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych jesionowego korpusu: 3-Color Sunburst, z palisandrową podstrunnicą oraz Mocha i Vintage Blonde - obydwa z podstrunnicą z klonu.

 

Korpus o historycznym profilu został wykończony błyszczącym lakierem nitrocelulozowym i zwieńczony dużym, trzywarstwowym, czarnym pickguardem. Również w przypadku tego modelu klonowy gryf posiada historyczny profil Medium C i kościane siodełko o szerokości 42 mm, a podstrunnica promień 9,5" (241 mm) i 21 progów Vintage Tall. Wzorowany na oryginalnych rozwiązaniach osprzęt to mostek Vintage-Style Tele z trzema rowkowanymi, stalowymi siodełkami, klucze Fender Vintage z logo F, a także umieszczone na główce dociski strun. Miejsce łączenia gryfu z korpusem wyposażono w przykręconą trzema śrubami płytę w kształcie tarczy z logo F, a także w mechanizm Micro Tilt umożliwiający kalibrację odchylenia gryfu.

W latach '70 rozwój muzyki przyniósł zapotrzebowanie na mocniejsze brzmienie humbuckerów połączone z przesterowanymi wzmacniaczami. Wielu gitarzystów, takich jak Mike Bloomfield, Albert Collins czy Keith Richards zaczęło customizować swoje modele Telecasterów, między innymi wyposażając je w humbuckery. Fender zatrudnił wówczas legendarnego wytwórcę pickupów Setha Lovera, do zaprojektowania dwucewkowego przetwornika o wysokim poziomie wyjściowym. W ten sposób narodził się pickup Wide Range oparty na magnesach CuNiFe, łączących miedź, nikiel i żelazo, do którego Fender wybrał powiększony design humbuckera z dwoma rzędami śrub nabiegunników rozmieszczonych offsetowo po trzy na jedną cewkę. Fender Telecaster Custom przestał być produkowany w 1979 roku, a wraz z nim zniknęły autentyczne pickupy z magnesami CuNiFe.

American Original '70s Telecaster Custom jest pierwszym modelem Fendera od ponad 40 lat, który wykorzystuje prawdziwy przetwornik z magnesami CuNiFe. Został on odtworzony na podstawie analizy starych przetworników i magnesów przez Tima Shawa. Humbuckerowi Tim Shaw Authentic CuNiFe Wide-Range towarzyszy umieszczony przy mostku i również zaprojektowany przez Shawa pickup Vintage-Style '70s Single-Coil Tele. Kontrola obejmuje odrębne dla każdego przetwornika pokrętła głośności i barwy oraz trzypozycyjny przełącznik.

 

www.fender.com