Fender 70th Anniversary Broadcaster

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender 70th Anniversary Broadcaster

Fender świętuje 70 rocznicę powstania Telecastera prezentując jubileuszowy model 70th Anniversary Broadcaster.

Jesienią 1950 roku świat gitary i muzyki popularnej zmienił się na zawsze. Światło dzienne ujrzał wówczas Broadcaster - pierwsza gitara solid body Fendera wyposażona w pręt wzmacniający gryf oraz dwa pickupy. Kilka miesięcy później telegram z firmy Gretsch, właściciela perkusyjnej marki Broadkaster zakończył możliwość używania tej nazwy przez Fendera. Przez krótki czas wyprodukowane już egzemplarze trafiały do sprzedaży z usuniętym ręcznie przez pracowników fabryki logo Broadcaster, umieszczonym na główce - stały się one później znane jako 'Nocaster'. Wkrótce potem, w lecie 1951 roku, rewolucyjna gitara otrzymała ostateczną nazwę Telecaster, a oryginalne egzemplarze Broadcasterów, których produkcję szacuje się na 250 sztuk, stały się kolekcjonerskimi białymi krukami.

Świętując okrągły jubileusz powstania jednego z najbardziej ikonicznych instrumentów Fendera, firma zaprezentowała model 70th Anniversary Broadcaster, który będzie dostępny w sprzedaży jedynie w 2020 roku.

70th Anniversary Broadcaster posiada jesionowy korpus w wykończeniu Blackguard Blonde ze zgodnym z historycznymi egzemplarzami jednowarstwowym, czarnym pickguardem z fenolu. Profil korpusu oraz klonowego gryfu (nazwany '50 Broadcaster "U") również odpowiada oryginalnej specyfikacji. Podstrunnica o promieniu 7,25", zbudowana z jednego kawałka klonu, mieści 21 progów Vintage Tall, czarne kropki markerów oraz siodełko z kości.

Zamocowane w instrumencie, ręcznie nawijane przetworniki single-coil Custom Shop '50-'51 Blackguard mają za zadanie odtworzyć brzmienie pierwszych modeli Telecastera. Standardowo kontrola pickupów opiera się na typowym układzie Telecastera, opartym na trzypozycyjnym przełączniku i potencjometrach Master Volume i Master Tone. 70th Anniversary Broadcaster posiada również odtworzony, użyty w oryginalnym Broadcasterze, obwód Blend, który może, dla zwiększenia autentyczności brzmieniowych doznań, zostać zamocowany na życzenie nabywcy. Układ blend umożliwia dodanie do końcowej barwy czystego sygnału z instrumentu i zastępuje standardowe pokrętło barwy.

Ponadto na pokładzie gitary znajdziemy vintage'owe klucze oraz historyczny mostek Tele z wybitym numerem seryjnym, trzema mosiężnymi siodełkami i strunami przechodzącymi przez korpus. Na główce umieszczono historyczne logo typu 'spaghetti', a świętowana, okrągła rocznica podkreślona jest ponadto przez customową, jubileuszową płytkę łączenia korpusu z gryfem, vintage'owy futerał ze stosownym logo umieszczonym wewnątrz, a także certyfikat autentyczności i 'case candy' - pasek z brązowej skóry, osłona mostka oraz wspomniany układ blend.

 

www.fender.com