Najpopularniejsze newsy sprzętowe 2020 roku

Newsy

Szymon Kubicki

Najpopularniejsze newsy sprzętowe 2020 roku

Zapraszamy do naszego przeglądu najchętniej czytanych przez Was nowości sprzętowych 2020 roku.

Dobiegający końca 2020 rok przebiegał pod znakiem pandemii koronawirusa, a w konsekwencji odwołanych koncertów oraz imprez muzycznych i branżowych. Jednocześnie światło dzienne ujrzało wiele interesujących sprzętowych nowinek. Oto nasz przegląd dziesięciu najpopularniejszych tegorocznych newsów sprzętowych, które ukazały się na stronie Magazynu Gitarzysta.

10. Gibson Adam Jones 1979 Les Paul Custom gitarzysty Tool

Długo wyczekiwany, zapowiadany już na zimowych targach NAMM 2020 model sygnowany przez gitarzystę Tool ujrzał światło dzienne po koniec października. Gibson Adam Jones 1979 Les Paul Custom jest ściśle limitowanym instrumentem, który ukazał się w dwóch wersjach - wyprzedanych już w momencie premiery.

9. Fender Parallel Universe Vol II Jazz Strat

Fender wrócił w 2020 roku z drugą odsłoną unikalnej serii Parallel Universe, grupującej limitowane, ale przede wszystkim hybrydowe instrumenty. Podstawowym założeniem linii jest bowiem połączenie cech znanych modeli gitar i basów Fendera w nowych gitarach. Pierwszym modelem wchodzącym w skład Parallel Universe Vol II był Jazz Strat - połączenie smukłego, konturowanego korpusu Stratocastera z gryfem, systemem vibrato i przetwornikami Jazzmastera.

8. ZOOM G11

Firma Zoom zaprezentowała w 2020 roku nowy, flagowy multiefekt gitarowy G11, który wyposażono m.in. w panel wzmacniacza obsługujący 22 pokładowe symulacje najwyższej klasy, 70 emulacji impulsowych (IR) i 130 slotów pamięci do wczytania własnych charakterystyk IR.

7. NAMM 2020: Gibson zapowiada Slash Collection

Gibson wspólnie ze Slashem zaprezentowali w tym roku pierwszą w historii kolekcję elektrycznych i akustycznych gitar 'Slash Collection'. Początkowo w skład tej linii weszły dwa modele Les Paul Standard, dwa modele Les Paul Standard Limited Edition, a także akustyk Slash J-45 w dwóch wersjach. W grudniu do tego grona dołączył jeszcze jeden egzemplarz - "Victoria" Les Paul Standard Goldtop.

6. Mooer GE300 LITE – flagowy multiefekt w kompaktowej wersji

Mooer dołączył do oferty multiefekt GE300 LITE - kompaktową wersję debiutującej w ubiegłym roku flagowej stacji roboczej dla każdego gitarzysty, znajdującej zastosowanie zarówno na scenie jak i w studio.

5. Fender Jim Root Jazzmaster V4 - nowa sygnatura gitarzysty Slipknot

Podczas trwającego od 20 lat związku z Fenderem, Jim Root współpracował już z marką nad stworzeniem Stratocastera, Telecastera i Jazzmastera. W 2020 roku światło dzienne ujrzał najnowszy, trzeci już owoc tej kolaboracji, model Jim Root Jazzmaster V4 w wykończeniu Polar White, który zwraca uwagę minimalistyczną estetyką. Na pokładzie znajdziemy m.in. ceramiczne humbuckery EMG Jim Root Signature Daemonum i pojedyncze pokrętło Volume.

Zdjęcie: Paweł Mielko

4. Fantastyczna kraina Fendera - nowa seria Squier Paranormal

Należąca do Fendera, grupująca tańsze instrumenty marka Squier zaprezentowała całkowicie nową serię Paranormal, która ma w założeniu obejmować zapomniane modele o "przekręconych" specyfikacjach i być swoistą gitarową podróżą w czasie. W serii znalazły się modele Tornado, Offset Telecaster, Cyclone, Super-Sonic, Cabronita Telecaster Thinline, Baritone Cabronita Telecaster oraz Jazz Bass '54.

3. Fender Tom Morello "Soul Power" Stratocaster

Kolejna sygnatura w naszym zestawieniu popularności to pierwszy owoc współpracy Toma Morello i Fendera - "Soul Power" Stratocaster. Instrument został oparty na oryginalnym, zmodyfikowanym w unikalny sposób Stratocasterze z linii Designer Series, używanym przez gitarzystę w czasach gry w Audioslave.

2. Warwick wygrywa z Gibsonem przed niemieckim sądem

Dużą popularnością cieszyła się również informacja o kolejnej odsłonie batalii prawnej pomiędzy firmą Warwick a Gibsonem. Tym razem niemiecki producent wygrał proces w Wyższym Sądzie Okręgowym w Hamburgu.

foto: Robert Wilk

1. NAMM 2020: Ibanez PIA - nowa sygnatura Steve Vaia

Kolejna sygnatura w naszym zestawieniu popularności to pierwszy owoc współpracy Toma Morello i Fendera - "Soul Power" Stratocaster. Instrument został oparty na oryginalnym, zmodyfikowanym w unikalny sposób Stratocasterze z linii Designer Series, używanym przez gitarzystę w czasach gry w Audioslave.