Fender Custom Shop Limited Edition 70th Anniversary Broadcaster

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER CUSTOM SHOP
Fender Custom Shop Limited Edition 70th Anniversary Broadcaster

Świętując okrągłą rocznicę narodzin Telecastera, Fender Custom Shop przygotował limitowany model 70th Anniversary Broadcaster dostępny w czterech wersjach wykończenia.

Pod koniec lat '40 XX wieku Fender produkował głównie najpopularniejsze wówczas gitary lap steel, zwane hawajskimi. Wtedy Leo Fender zaproponował opracowanie gitary elektrycznej w stylu 'hiszpańskim' - pierwszą z nich był debiutujący w 1950 roku Esquire wyposażony w pojedynczy pickup i sosnowy korpus oraz pozbawiony wzmocnienia gryfu.

Wkrótce potem wzmocnienie gryfu okazało się niezbędne, zaczęto je więc montować dodając również, na życzenie użytkowników, drugi przetwornik. W ten sposób przez jakiś czas funkcjonowały modele Esquire uzbrojone zarówno w jeden, jak i dwa przetworniki (zwane Double Esquire). Żeby uporządkować tę sytuację podjęto jednak decyzję o zaprzestaniu produkcji Esquire i wprowadzeniu w październiku 1950 roku nowego modelu z dwoma pickupami single-coil - Broadcastera.

Nazwa Fender Broadcaster nawiązywała na nadawania audycji radiowych - ówcześnie podstawowego medium. Gitara zrewolucjonizowała rynek i wyniosła Fendera do mainstreamu producentów instrumentów. Poza dwoma pickupami, posiadała jesionowy korpus pokryty lakierem nitrocelulozowym, w prześwitującym wykończeniu Blonde (popularność tego typu wykończenia, w różnych odcieniach, wynikała wówczas z tego, że doskonale prezentowało się w czarno-białej telewizji), klonowy gryf z instalowanym od jego tylnej części prętem wzmacniającym z zaślepiającym otwór po montażu paskiem z orzecha (skunk stripe) oraz jednowarstwowym czarnym pickguardem z fenolu.

Wszystko układało się bardzo dobrze do czasu, kiedy wysłany w styczniu 1951 roku telegram z firmy Gretsch, właściciela perkusyjnej marki Broadkaster, zmusił Fendera do zmiany nazwy swojej gorącej nowości. Początkowo pozostało jedynie logo Fender, a pracownicy fabryki ręcznie usuwali napis Broadcaster z główki (gitary te przeszły do historii jako Nocastery). Gdy wyprodukowane wcześniej modele wyprzedały się, zdecydowano się na nową nazwę - Telecaster, niosącą powiew przyszłości poprzez nawiązanie do najnowszego i rosnącego w siłę wynalazku - telewizji. Broadcastery przeszły do historii, stając się kolekcjonerskim rarytasem.

Mniej więcej dziesięć lat temu Broadcaster pojawił się jeszcze w serii Fender American Vintage, a teraz w 70 rocznicę jego narodzin firma z rozmachem powróciła do niego, wprowadzając do oferty zarówno regularną jak i customową odsłonę - opartą na bardzo precyzyjnych badaniach oryginalnych modeli i dokładnym odtworzeniu szczegółów.

Limited Edition 70th Anniversary Broadcaster to customowa wersja regularnego modelu Fender 70th Anniversary Broadcaster, o którym informowaliśmy wczoraj. Instrument został przygotowany w dwóch wariantach - 'Master Built Version" oraz "Team Built Version". Pierwszy z nich będzie liczył zaledwie 70 egzemplarzy - każdy z dwunastu Master Builderów Custom Shopu Fendera wykonał po kilka sztuk. Broadcastery "Team Built Version" będą dostępne przez cały 2020 rok w czterech wersjach wykończenia Blonde, różniących się stopniem postarzenia instrumentu.

Faded Nocaster Blonde - NOS (New Old Stock) Time Capsule Finish - czyli wykończenie sugerujące, że gitara była wykonana wiele lat temu i od tego czasu nie była używana.

Nocaster Blonde - Journeyman Relic

Aged Nocaster Blonde - Relic

Aged Nocaster Blonde - Heavy Relic

Korpus gitary został wykonany z dwóch kawałków selekcjonowanego jesionu połączonych niesymetrycznie. Gryf zbudowano z jednego kawałka klonu wyciętego metodą rift-sawn. Gryf cechuje się historycznym profilem '50 Broadcaster "U". Choć powszechnie uważa się, że oryginalny radius starych Fenderów wynosił 7,25" nie zawsze tak było w rzeczywistości, ponieważ podstrunnice były wykonywane ręcznie. Dlatego zastosowano tu zmienny promień 7,25" - 9,5" (184 mm - 241 mm). Klonowa podstrunnica mieści 21 progów Medium Vintage - delikatnie większych niż oryginalne, czarne kropki markerów oraz siodełko z kości o szerokości 41,4 mm.

Fender Custom Shop Limited Edition 70th Anniversary Broadcaster uzbrojono w parę przetworników Custom Shop Hand-Wound '50-'51 Blackguard, zgodnie z zapowiedziami bliższe oryginalnej wersji niż kiedykolwiek wcześniej. Pickup mostkowy, nieco szerszy niż w standardowym Telecasterze, oparty jest na magnesach Alnico i wykorzystuje kable o średnicy 43 AWG. Wczesne pickupy gryfowe również były nieco większe, posiadały większe magnesy Alnico V oraz kable 43 AWG, co pozwalało na uzyskanie tłustszego tonu. W nowoczesnym Tele przystawka gryfowa jest znacznie bardziej cicha niż mostkowa, jednak w zastosowanym tu ustawieniu, obydwie cechują się niemal tą samą głośnością.

W przeciwieństwie do regularnego modelu 70th Anniversary Broadcaster, wersja z Custom Shopu została fabrycznie wyposażona w oryginalny układ elektroniczny Broadcastera z pokrętłem Blend zastępującym potencjometr Tone. W ten sposób układ przełącznika wygląda następująco: pozycja 1 - mostek z regulacją Blend, pozycja 2 - gryf z regulacją Volume i pozycja 3 - gryf z regulacją Volume z rezystorem 10k i kondensatorem .001uF. Pierwotnie Broadcaster w pozycji trzeciej miał bardziej przytłumione, basowe brzmienie, co zapewne wynikało z faktu, że nie wynaleziono wówczas elektrycznego basu. Dziś nie jest to potrzebne, dlatego układ został tu nieco zmieniony.

Na pokładzie znajdziemy również mostek '50 Broadcaster z trzema mosiężnymi siodełkami i vintage'owe klucze, a także odtworzony fenolowy pickguard. Poza twardym futerałem i certyfikatem autentyczności nie zabrakło zestawu 'case candy' - paska, portfela, osłony mostka, reprintu oryginalnej ulotki Broadcastera, kompletu kostek, płytki łączenia gryfu 70th Anniversary a także - pełnego zestawu elektroniki nowoczesnego Telecastera wraz z płytką z pokrętłami i oczywiście potencjometrem Tone - dla wszystkich, dla których zabawa z pokrętłem Blend mogłaby sprawić problemy.

 

http://www.fendercustomshop.com/