NAMM 2020: Fender Player Lead i HM Strat

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
NAMM 2020: Fender Player Lead i HM Strat

Podczas targów NAMM 2020 Fender powrócił do przeszłości wraz z nowymi wersjami historycznych modeli Lead oraz Heavy Metal Stratocaster.

Nowe wersje Lead staną się częścią linii Player Series, a HM Strat powraca z tym samym wyglądem i specyfikacją, które cechował modele z lat '88 - '92. Mówi Max Gutnik, wiceprezes Fender Electric Guitars, Basses & Amplifiers: "Podczas gdy, wraz z nową serią American Ultra patrzymy w przyszłość, jednocześnie celebrujemy naszą przeszłość z reedycjami w postaci modeli HM Strat oraz Player Lead II i III. HM Strat i Lead reprezentują cudownie innowacyjną część historii Fendera oraz okres, gdy muzycy i ich instrumenty przechodziły gwałtowne zmiany. Z radością przedstawiamy ich debiuty na NAMM."

Player Lead II i Player Lead III

Fender stworzył model Lead, który cechował się konstrukcją solid-body, mostkiem hardtail oraz nowymi opcjami elektroniki, w 1979 roku. Instrument pozostawał w ofercie marki krótko i w 1982 roku zaprzestano jego produkcji. Nawiązując do tego okresu, Fender opracował dwa nowe modele - Player Lead II, oparty na egzemplarzach w końca lat '70, oraz Player Lead III składający hołd oryginalnej wersji z 1982 roku. Obydwa instrumenty zachowują specyfikację zgodną z historycznymi rozwiązaniami, połączoną z mocą, wszechstronnością i wygodą współczesnej linii Player Series.

Gitary posiadają olchowe korpusy, klonowe gryfy oraz podstrunnice z klonu lub Pau Ferro. Gryf charakteryzuje się profilem Modern C, a na podstrunnicy o promieniu 9,5" umieszczono 22 progi medium jumbo oraz kropki znaczników pozycji. Menzura wynosi 25,5". Wyposażenie obejmuje pickguard w czarnym kolorze, siodełko z syntetycznej kości, vintage'owe klucze z logo "F" w stylu lat '70 oraz mostek hardtail ze strunami przechodzącymi przez korpus i sześcioma blokowanymi siodełkami.

Player Lead II dostępny jest w kolorach: Crimson Red Transparent (podstrunnica z Pau Ferro), Black oraz Neon Green (obydwa z klonową podstrunnicą). Za brzmienie odpowiada para pickupów single-coil Player Series Alnico V Strat, które sterowane są dwoma potencjometrami Master Volume i Master Tone, standardowym trzypozycyjnym przełącznikiem przystawek oraz drugim, dwupozycyjnym przełącznikiem fazy.

Player Lead III dostępny jest w trzech wersjach wykończenia: Sienna Sunburst (klonowa podstrunnica), Olympic White i Metallic Purple (obydwa z podstrunnicą z Pau Ferro). Lead III napędzany jest dwoma humbuckerami Player Series Alnico 2. Elektronikę uzupełniają potencjometry Master Volume i Master Tone, standardowy trzypozycyjny przełącznik przystawek oraz drugi, trzypozycyjny przełącznik rozłączający cewki.

 

 

Limited Edition HM Strat

Dopalony Stratocaster Heavy Metal, produkowany jest w tej samej fabryce, co jego przodek z lat '88 - '92 i cechuje się m.in. unikalną menzurą 25,1", podstrunnicą o promieniu 17" z klonu lub palisandru oraz 24 progami jumbo. Gitara oferowana jest w czterech wersjach kolorystycznych, zgodnych z historycznymi oryginałami: Frozen Yellow i Flash Pink (obydwie z klonowymi podstrunnicami) oraz Ice Blue i Bright White (podstrunnica z palisandru). Wszystkie modele charakteryzują się również czarnym osprzętem oraz charakterystyczną czarną główką z białym, stylizowanym logo "Strat", podkreślonym kreską w kolorze dopasowanym do korpusu.

Instrument posiada lipowy korpus Stratocastera o ostrzejszym profilu i ściętym połączeniu gryfu z korpusem i wykonturowanych wcięciach ułatwiających dostęp do najwyższych progów. Wysmukły gryf o profilu C, mający ułatwić szybką grę, zbudowano z klonu. Na osprzęt składają się: klucze Gotoh, siodełko Floyd Rose Special Locking oraz mostek Floyd Rose Special Double-Locking Tremolo zamocowany we wnęce w korpusie. Customowe przetworniki hi-gain w konfiguracji HSS to mostkowy humbucker HM, z możliwością rozłączania cewek przy pomocy przełącznika mini toggle, w celu nadania gitarze bardziej klasycznego brzmienia Stratocastera oraz para singli HM w pozycji środkowej i przy gryfie. Elektronikę uzupełnia pięciopozycyjny przełącznik oraz potencjometry Master Volume, Tone 1 (single) i Tone 2 (humbucker).

 

https://www.fender.com