Gibson B.B. King Lucille powraca w nowych szatach

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson B.B. King Lucille powraca w nowych szatach

Najnowszym modelem Gibsona zapowiedzianym na 2019 rok jest słynna Lucille B.B. Kinga, tym razem ubrana w biel.

Z nazwą Lucille wiąże się jedna z najsłynniejszych historii dotyczących gitary. Właśnie takie imię miała nosić kobieta, o którą pobiła się dwójka mężczyzn podczas koncertu B.B. Kinga. Wydarzenie miało miejsce w 1949 roku w małym miasteczku w stanie Arkansas, a w jego wyniku budynek stanął w ogniu. Podczas ewakuacji bluesman zorientował się, że zostawił w nim swojego wartego ok 30 dolarów Gibsona, więc nie zastanawiając się ani chwili wrócił, aby uratować go z płomieni. Po wszystkim postanowił nazwać ocaloną gitarę imieniem owej tajemniczej kobiety. O wszystkim opowiada napisana później przez B.B. Kinga piosenka "Lucille". Teraz, równe 70 lat od tych dramatycznych wydarzeń, Gibson zapowiada na 2019 rok nową, limitowaną inkarnacją Lucille, tym razem w wykończeniu Alpine White.

Gibson B.B. King Lucille posiada korpus w formacie ES-335 i wszystkie elementy wyposażenia skrojone zgodnie z upodobaniami legendarnego bluesmana. Wśród unikalnych cech w wyglądzie modelu warto wskazać podpis B.B. Kinga wygrawerowany na złotej osłonie pickupa mostkowego, mosiężną płytkę pręta regulacyjnego z napisem "Lucille", a także wykonaną z masy perłowej inkrustację w kształcie korony umieszczoną na główce instrumentu.

B.B. King Lucille posiada korpus w konstrukcji semi-hollowbody, jednak bez otworów rezonansowych w kształcie f, które występują w innych modelach serii ES. Wykonano go z trzech warstw drewna (klon/topola/klon), wykończono lakierem nitrocelulozowym na wysoki połysk oraz ozdobiono bindingiem i wyposażono w wielowarstwowy szylkretowy pickguard. Gryf z pojedynczego kawałka klonu cechuje się profilem zaokrąglonego C i zestawiono go w podstrunnicą z kompozytowego tworzywa Richlite. Na podstrunnicy o promieniu 12" umieszczono pełne bloki znaczników pozycji wykonane z masy perłowej oraz 22 progi z nowego srebra o zawartości niklu wynoszącej 18%.

Za właściwe dla B.B brzmienie odpowiada para humbuckerów wraz z układem Stereo Varitone z ceramicznymi kondensatorami i dodatkowym wyjściem stereofonicznym. Pickupy Gibson 490R pod gryfem i 490T przy mostku sterowane są dwoma regulatorami Volume i dwoma Tone, trzypozycyjnym przełącznikiem toggle oraz dodatkowym przełącznikiem Varitone oferującym sześć różnych, charakterystycznych dla Lucille brzmień. Kolejnym charakterystycznym elementem Lucille jest towarzyszący złotemu mostkowi Tune-O-Matic strunociąg TP-6 wyposażony w mikrostroiki. Ponadto na pokładzie Gibsona B.B. King Lucille znalazły się klucze Grover Rotomatic oraz siodełko główki z tworzywa Corian.

Możliwości brzmieniowe Lucille prezentuje film:

 

http://www.gibson.com
http://www.lauda-audio.pl/