Gibson 50th Anniversary 1968 Les Paul Goldtop

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson 50th Anniversary 1968 Les Paul Goldtop

Gibson wprowadził do oferty kolejną jubileuszową reedycję Les Paula z 1968 roku - 50th Anniversary 1968 Les Paul Goldtop.

Latem 1968 roku Gibson wznowił dwa modele gitar, które dekadę wcześniej zostały wycofane ze sprzedaży - Les Paul Custom i Les Paul Goldtop. Pięćdziesiąt lat później kolejna reedycja tych klasycznych gitar trafiła do oferty firmy. W czerwcu były to ściśle limitowane modele 50th Anniversary 1968 Les Paul Custom w wykończeniu Ebony oraz 50th Anniversary Heavy-Aged 1968 Les Paul Goldtop, któremu nadano wyraźne ślady zużycia. Nowym, właśnie zaprezentowanym modelem z serii 50th Anniversary jest 1968 Les Paul Goldtop.

Gibson 50th Anniversary 1968 Les Paul Goldtop jest skrupulatnie wykonaną repliką modelu pochodzącego z pierwszej partii gitar zaprezentowanych w 1968 roku, co można rozpoznać po inkrustacji w kształcie korony umieszczonej na główce instrumentu zamiast typowego sitodruku z napisem Les Paul. Lutnicy z Custom Shopu Gibsona precyzyjnie odtworzyli każdy detal, począwszy od konturów instrumentu skończywszy na charakterystycznych dla tamtej epoki metod jego budowy.

Les Paul posiada lekki jednolity mahoniowy korpus z topem wykonanym z dwóch kawałków klonu w złotym wykończeniu (60s Gold VOS), któremu unikalny vintage'owy charakter nadano w procesie Vintage Original Spec. Top gitary zdobi binding, umieszczono na nim również jednowarstwowy, kremowy pickguard. Na instrument składają się ponadto głęboko wklejany mahoniowy gryf typu long tenon, jednolita palisandrowa podstrunnica oraz główka odchyloną o 14 stopni. Podobnie jak we wcześniejszych modelach 50th Anniversary 1968 Les Paul profil gryfu został dokładnie odtworzony z pierwowzoru. Na podstrunnicy o promieniu 12" umieszczono 22 progi Historic Medium-Jumbo oraz celuloidowe markery. Siodełko główki wykonano z nylonu.

Na wyposażenie instrumentu złożył się chromowany osprzęt, mostek ABR-1 z nylonowymi siodełkami i lekkim aluminiowym Stopbarem oraz klucze Deluxe. Za brzmienie odpowiada para humbuckerów Custom P-90 sterowana przełącznikiem typu Toggle z kremową główką oraz dwoma pokrętłami Volume i dwoma Tone. Gitara limitowana jest do 68 egzemplarzy.

W komplecie, poza instrumentem, znajduje ekskluzywny czarny futerał wzorowany na oryginale z 1968 r., kolekcjonerski medalion switch plate, vintage'owe wiszące metki typu hang tag, kostki gitarowe '1968-style', kopia promocyjnego magazynu Gibson Gazette z 1968 roku, w której ogłoszono światową premierę reedycji Les Pauli oraz certyfikat autentyczności.

http://www.gibson.com