Nowy Gibson Memphis ES-235

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Nowy Gibson Memphis ES-235

Wśród modeli Gibsona na 2019 rok znalazł się charakteryzujący się nowym designem ES-235.

Gibson Memphis ES-235, który łączy stylistykę Les Paula z korpusem semi-hollowbody nie jest oczywiście nowym rozwiązaniem z historii Gibsona. Model nawiązuje do klasycznych wzorów znanych choćby z ES-125, a przede wszystkim z kultowego, wprowadzonego do oferty w 1949 roku ES-175, w którym otwory rezonansowe w kształcie litery f spotykały się z wcięciem Florentine. W 2014 roku Gibson zaprezentował również model ES-Les Paul, którego nazwa jednoznacznie wskazywała na hybrydowy charakter instrumentu.

ES-235 powstaje w Custom Shopie marki Gibson Memphis przy Beale Street (oczywiście w Memphis). Instrument posiada cienki korpus semi-hollowbody z klonu i poplaru wraz ze świerkowym ożebrowaniem i klonowym blokiem centralnym. Klonowy gryf o profilu rounded "C" połączono z podstrunnicą z ciemnego palisandru. Umieszczono na niej markery z pearloidu oraz 22 progi medium jumbo z nowego srebra nabijane w ultra precyzyjnej technologii Plek Pro, która stosowana jest zazwyczaj w droższych, customowych modelach. Profil gryfu, łatwy dostęp do najniższych progów oraz technologia mocowania progów mają sprawić, aby ES-235 cechował się doskonałym poziomem grywalności i komfortu.

Gitara posiada na pokładzie parę humbuckerów Burstbucker Pro z ręcznie montowanym układem elektronicznym Memphis Tone Circuit Plus wykorzystującym potencjometry o rezystencji 500k oraz kondensatory Orange Drop. Przetworniki regulowane są odrębnymi pokrętłami Volume i Tone oraz trzypozycyjnym przełącznikiem. Gibson Memphis ES-235 posiada ponadto mostek ABR-1 Tune-O-Matic z siodełkami powlekanymi mosiądzem i stopbarem Die-cast ze stopu cynku, siodełko z kości oraz vintage'owe klucze z białymi owalnymi główkami. Instrument został wykończony w wersji Ebony na wysoki połysk, choć w ofercie niektórych dystrybutorów firmy znalazły się również wersje Cherry i Vintage Sunburst.

http://www.gibson.com