IBANEZ RG5170G Prestige

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
Marcin Komorowski
2020-07-16
IBANEZ - RG5170G Prestige

Seria RG to najbardziej rozpoznawalna i charakterystyczna linia gitar Ibaneza, która przez ponad trzy dekady zrodziła oszałamiającą ilość modeli wydawać by się mogło w każdej możliwej już konfiguracji.

Japoński producent nie ustaje jednak w rozwijaniu swoich instrumentów mając cały czas sporo do powiedzenia zarówno w kwestii designu jak i wyposażenia. Ostatnio hitem są znakomite przetworniki Fishman Fluence, które w układzie HSH znalazły się w najnowszym, testowanym modelu Ibanez RG5170G SVF, należącym do produkowanej w Japonii rodziny Prestige.

BUDOWA

Ibanez RG5170G posiada lekki lipowy korpus o znanym już, cały czas nowocześnie prezentującym się kształcie RG, który od razu zwraca uwagę połączeniem srebrnego, satynowego wykończenia Silver Flat z białymi osłonami pokładowych przetworników. Top otacza spajający się z całością, gustowny srebrno-szary binding w stylu masy perłowej, który zastosowano też wokół podstrunnicy.

Gryf Super Wizard HP złożony z 3 kawałków klonu i 2 wenge to jeden z najwygodniejszych profili Ibaneza, idealny do legatowych, wirtuozerskich przebiegów, o czym dobitnie mówi grubość 17 mm przy I progu i 19 mm przy XII. Zastosowano tu zaokrągloną na krawędziach podstrunnicę z hebanu Macassar, na której precyzyjnie nabito i oszlifowano w najwyższym standardzie Prestige 24 progi Stainless ze stali nierdzewnej. Rolę znaczników pozycji pełnią umieszczone przy górnej krawędzi małe, okrągłe kropki z masy perłowej, z którymi sąsiadują na górnej bocznej krawędzi luminescencyjne, świecące w ciemności markery Luminlay.

Łączenie przykręcanego 4 śrubami gryfu jest lekko ścięte i miękko wyprofilowane, zapewniając standardowo bardzo dobry dostęp do najwyższych pozycji. Wykończona w kolorze korpusu główka ze złotą blokadą mostka i złotą poprzeczką dociskową opatrzona jest złotym logo Ibanez Prestige, z którym korespondują złote klucze Gotoha. Osprzęt dopełnia obustronny, wpuszczony głębiej w korpus, złoty mostek tremolo Lo-Pro Edge z czarnymi mikrostroikami oraz czarnym, wciskanym ramieniem.

Pickupy kontrolujemy potami VOLUME i TONE, a także przełącznikiem 5-pozycyjnym i mini-przełącznikiem Voice I/Voice II.

Sercem układu elektrycznego są aktywne przetworniki Fishman Fluence w układzie HSH, wyróżniające się na srebrnym tle białymi osłonami. Pozycja przy mostku to model Fluence Modern Ceramic, czyli z magnesem ceramicznym, środek zajmuje ceramiczny singiel Fluence Single-Width a pod gryfem zamontowano nieco łagodniejszy, ale nie mniej ekspresyjny humbucker Fluence Modern Alnico.

Pickupy sterowane są 5-pozycyjnym przełącznikiem, w pozycjach 2 i 4 rozłączającym cewki humbuckerów. Do regulacji służą wspólne, białe gałki głośności i tonów, pomiędzy którymi umieszczono mini-przełącznik zmieniający charakter barwy Voice 1 (Modern Active) oraz Voice 2 (Modern Passive Attack). Układ zasila bateria 9V montowana w komorze znajdującej się z tyłu korpusu. Menzura gitary wynosi 25,5” (648 mm), a instrument dostarczany jest w wysokiej klasy, czarnym futerale Ibaneza z tworzywa ABS, wraz z zestawem narzędzi regulacyjnych Multitool.

Złote logo na główce to pod względem estetyki instrumentu prawdziwa wisienka na torcie.

WRAŻENIA

Seria Prestige to najwyższej jakości wykonanie i materiały, i sprawdza się to w przypadku każdego testowanego instrumentu z tej japońskiej linii. Nie inaczej jest tutaj, każdy detal jest dopracowany, progi wzorowo oszlifowane a model RG5170G dodatkowo wyróżnia się oryginalnym designem, łącząc satynowe srebrne wykończenie korpusu z białymi puszkami pickupów Fishmana, a całość efektownie dopełnia jeszcze osprzęt w złotym kolorze oraz elegancki, srebrno-szary binding z masy obiegający top i ciemną, gładką hebanową podstrunnicę.

Wszystko ze sobą współgra tworząc naprawdę ciekawy wizualnie, wyjątkowy instrument. Ultra cienki gryf będzie szczególnie wygodny dla gitarzystów preferujących bardziej nowoczesne, rockowe granie, struny nieprzekraczające 2 mm nad gryfem są tu standardem, mostek działa miękko i stabilnie wraca do pozycji spoczynkowej. W zasadzie RG5170G od strony użytkowej i estetycznej spełnia wszelkie wymagania z górnej, profesjonalnej półki. Solidny, wysokiej klasy futerał w zestawie znakomicie wpisuje się w ten trend.

Ibanez jako jedna z pierwszych firm wprowadziła profilowane połączenie gryfu z korpusem.

BRZMIENIE

Podobne konstrukcje z serii RG i półki Prestige, wyposażone w pickupy Fishman Fluence mieliśmy już okazję kilkukrotnie testować. Nasz egzemplarz potwierdza tylko opinię o brzmieniu stojącym na równie wysokim poziomie jak wykonanie gitary. RG5170G wyposażony jest w najbogatszy i moim zdaniem najciekawszy zestaw pickupów Fishman Fluence – wspierane aktywnym układem dwa humbuckery i singiel plus dwie opcje voicingu oferują bardzo szeroką paletę tonalną, dodatkowo mamy tu humbucker mostkowy w wersji z ceramicznym magnesem, zapewniający bardziej agresywne brzmienie przesterowane, i humbucker z magnesem Alnico pod gryfem, o bardziej naturalnym charakterze i lepiej wypadający przy rozłączeniu cewek w międzypozycjach.

Oczywiście nie można obawiać się o poziom gainu – pickupy bez problemu odnajdą się też w ciężkim przesterowaniu. Na czystym kanale uzyskujemy pełne, dynamiczne brzmienie nie mające nic wspólnego ze sterylnością, można nawet potraktować pickup gryfowy jako PAF na sterydach. W każdej pozycji słychać bardziej perkusyjny, zwarty charakter, do czego przyczynia się w jakimś stopniu hebanowa podstrunnica. Singiel Fluence Single Width odzywa się też wyjątkowo ciepłym i czystym, dynamicznym soundem. Międzypozycje łącznie ze środkową oferują kilka krystalicznych barw podkładowych o nawet stratowym zabarwieniu, przynajmniej jeśli chodzi o górne pasmo. Bardzo ładnie wypadają też przy wyrazistych barwach crunch, wzorowo oddając artykulację.

Na układ HSH składają się: humbucker Fishman Fluence Modern Active/Alnico (gryf), Fishman Fluence Single-Width (środek) i Fishman Fluence Modern Active/ Ceramic (mostek).

Mocny gain to już zdecydowanie domena tego instrumentu i przetworników Fishmana. Musimy pamiętać, że pod ręką mamy dwa voicingi – jeden bardziej nowoczesny, podkreślający perkusyjny charakter w górze i środku, przy zwartym dole pasma, drugi nieco stonowany, bardziej tłusty ale nie tracący wigoru i klarowności. Oba bardzo efektywnie sprawdzające się w obszarach high-gain.

Uzyskamy tu cały przekrój nowoczesnych przesterów od bardziej miękkich lejących się fraz, przez nasycone harmonicznymi, jasne brzmienia solowe po masywne, nawet brutalne palm-mutingi z kilkoma wariantami perkusyjnego podkreślenia kostki. Przy mocnych progresywnych barwach nie ma problemu z oddaniem artykulacji czy przebiciem się w miksie, sustain ciągnie się bardzo długo, ułatwiając wszelkie legatowe przebiegi, a dodatkowo aktywny układ i cała konstrukcja pickupów działają jak klasowy buffer zabezpieczający przed utratą brzmienia np. na długich przewodach, w bardzo znacznym stopniu eliminowane są też brumy czy przydźwięki – o bramce szumów w większości przypadków możemy zapomnieć.

Świetnie zaprojektowany mostek Lo-Pro Edge łączy ergonomię z funkcjonalnością.

PODSUMOWANIE

Ibanez RG5170G Prestige to kolejna propozycja japońskiego producenta idącego z duchem czasu, przeznaczona dla gitarzystów szukających solowego instrumentu, który sprawdzi się wyśmienicie w nowoczesnym rocku czy nawet metalu. To prawdziwy brzmieniowy kameleon najlepiej czujący się w szerokich obszarach gainu, oferujący poza unikalnym, atrakcyjnym wyglądem i komfortem gry również bardzo szeroką paletę barw dzięki układowi HSH i dwóm voicingom, zmieniającym efektywnie charakter barwy.

Fluorescencyjne markery na bindingu pozwolą odnaleźć pozycje na gryfie w każdych warunkach.

www.meinldistribution.pl

 

Konstrukcja: bolt-on
Korpus: lipa
Gryf: Super Wizard HP, 5-częściowy klon/wenge
Podstrunnica: heban Macassar
Progi: 24 Jumbo Stainless Steel
Menzura: 25,5" (648mm)
Radius: 430 mm
Mostek: Lo-Pro Edge tremolo
Układ elektryczny: humbucker Fishman Fluence Modern Active/Alnico (gryf), Fishman Fluence singiel Modern Active/Ceramic (środek), Fishman Fluence Modern Active/Ceramic (mostek) VOLUME, TONE, przełącznik 3-pozycyjny, mini-przełącznik Voice I/Voice II
Wykończenie: Silver Flat, białe puszki przetworników
Wyposażenie: Futerał Prestige, zestaw narzędzi Multi-Tool, struny D'Addario EXL120 9-42
Osprzęt: złoty

 

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5
Wygoda:
6
Cena
9 026.00 zł
Dystrybutor