BOSS TB-2W Tone Bender już dostępny!

Newsy

Krzysztof Inglik

Pozostałe artykuły marki BOSS
BOSS TB-2W Tone Bender już dostępny!

Zapowiadany powrót efektu TB-2W Tone Bender, który powstał we współpracy BOSS i Sola Sound stał się faktem. Prawdziwa dźwiękowa reaktywacja kultowego fuzza Tone Bender MK II używanego przez wielu największych gitarzystów wszech czasów jest już dostępna.

Tone Bender można usłyszeć w wielu klasycznych utworach od lat '60 do dziś, a jego mocny i bogaty ton oraz gładki sustain na zawsze wpisały się do annałów historii muzyki rockowej i popowej. Po konstrukcję zaprojektowaną przez Gary'ego Stewarta Hursta sięgali m.in. tacy gitarzyści jak Jimmy Page, Jeff Beck, Mick Ronson czy Pete Townshend. Pierwszy album Led Zeppelin jest wręcz nasycony charakterystycznym brzmieniem Tone Bender MK II - słychać go w takich utworach jak "Dazed and Confused", "You Shook Me" czy "How Many More Times". Począwszy od połowy lat '60 Macari’s Musical Instruments z Londynu wyprodukował pod marką Sola Sound liczne wariacje tego urządzenia a wersja „MK II” do dziś uważana jest za ostateczny głos Tone Bender.

Wykorzystując jako punkt odniesienia Tone Bender MK II (o numerze seryjnym 500) z archiwum Sola Sound, inżynierowie marki BOSS w pełni odtworzyli magiczne brzmienie efektu i jego ekspresyjną, dynamiczną reakcję w pod postacią stompboxa z linii Waza Craft. TB-2W Tone Bender jest dostępny w ograniczonym nakładzie 3000 sztuk. Każdy egzemplarz jest wyposażony w rzadkie tranzystory germanowe, starannie przetestowane pod kątem optymalnego brzmienia, trójpozycyjny selektor napięcia, wybieraną funkcję true/buffered bypass oraz udoskonaloną konstrukcję obwodu zapewniającą wyjątkowo spójne działanie pomiędzy efektami.

Specyfikacja:

• Autentyczne odtworzenie brzmień legendarnego fuzza Tone Bender MK II z lat 60.
• Ekskluzywne tranzystory germanowe, dokładnie przetestowane pod kątem najwyższej wydajności
• Gałki typu główka kurczaka, żeliwny kolor z wykończeniem przypominającym oryginalny Tone Bender MK II
• Trójdrożny selektor napięcia do kształtowania głównego brzmienia i reakcji
• Możliwość wyboru true bypass lub buffered bypass
• Limitowana produkcja około 3000 sztuk (ze względu na dostępność komponentów)

Kiedy w 2017 roku firmy BOSS i Sola Sound po raz pierwszy rozpoczęły omawianie współpracy nad nową odsłoną Tone Bender MK II zdały sobie sprawę, że do osiągnięcie celu trzeba będzie sprostać wielu technicznym wyzwaniom. Najważniejszym z nich było pozyskiwanie rzadkich i niezwykle ważnych tranzystorów germanowych stanowiących serce obwodu efektu. Inne problemy obejmowały kwestie związane z zasilaniem i odpornością na zmiany środowiskowe, które były kluczowe zarówno dla uzyskania autentycznego brzmienia Tone Bender, jak i podtrzymania surowych standardów jakości BOSS. Po rozwiązaniu tych problemów, powstał efekt w postaci modelu TB-2W Tone Bender, który - jak informuje firma - "przynosi słynne rockowe brzmienie Sola Sound w połączeniu z najlepszą wykonawstwem i duchem innowacji marki BOSS".

Aby opracować TB-2W, firma Sola Sound pożyczyła firmie BOSS swój cenny numer seryjny 500 Tone Bender MK II, który miał najlepiej oddawać charakter Tone Bendera. Przez kilka miesięcy inżynierowie BOSSa dokładnie oceniali ogólny obwód pedału na każdym poziomie. Głównym celem była analiza wyjątkowych właściwości tranzystorów germanowych, które są kluczem do płynnego, muzycznego brzmienia efektu i wyjątkowej wrażliwości na dynamikę gry i głośność gitary. Obecnie bardzo trudno jest znaleźć tranzystory germanowe, a firma BOSS musiała szukać wysokiej jakości komponentów na całym świecie. Ale to był dopiero początek - następnie każdy z nich musiał zostać rygorystycznie przetestowany pod kątem właściwej wydajności elektrycznej i jakości dźwięku. W końcu udało nam zgromadzić wystarczającą ilość zapasów, aby stworzyć ograniczoną serię efektów.

Oryginalny Tone Bender został zaprojektowany do pracy na 9-woltowej baterii cynkowo-węglowej (standard tamtej epoki), a jego obwód jest dość wrażliwy na zmiany napięcia, ze zmianami wzmocnienia, reakcji i charakteru dźwięku, gdy bateria stopniowo się zużywała. Zgodnie z tradycją Waza Craft, polegającą na rozszerzaniu klasycznych konstrukcji analogowych o nowoczesne innowacje, TB-2W posiada regulowany obwód napięcia, który pozwala na odtworzenie tych zmian - i nie tylko - za naciśnięciem przełącznika.

Za pomocą trójdrożnego selektora baterii można natychmiast zmienić reakcję pedału, niezależnie od tego, czy jest zasilany z nowoczesnej baterii alkalicznej, czy z zewnętrznego źródła zasilania. Ustawienie 9 V zapewnia brzmienie zupełnie nowej baterii i wzorcową reakcję Tone Bendera. Wybór ustawienia 7 V odwzorowuje lekko rozładowaną baterię, co daje wyjątkowy charakter wzmocnienia i wrażenia preferowane przez niektórych fanów efektu. Ustawienie 12 V przenosi wrażenia w innym kierunku, oferując rozszerzony zakres dynamiki, który nie jest możliwy w oryginalnym pedale.

Kolejnym wygodnym dodatkiem są dwa tryby wyjściowe TB-2W, które można łatwo wybrać za pomocą przełącznika na górze pedału. Tryb Thru jest najlepszy dla wrażeń z gry w stylu vintage, zapewniając prawdziwy bypass, gdy pedał jest wyłączony i oryginalną impedancję wyjściową Tone Bendera, gdy pedał jest włączony. Tryb Buffer włącza ten sam wysokiej jakości obwód bufora wyjściowego, który można znaleźć we wszystkich efektach Waza Craft, optymalizując sygnał dla połączeń downstream, niezależnie od tego, czy TB-2W jest włączony, czy wyłączony. W każdym razie najlepsze wyniki można osiągnąć wtedy, gdy TB-2W jest pierwszym efektem w łańcuchu sygnału, bez buforowanego sygnału pomiędzy nimi. Dzięki temu pedał może w pełni współdziałać z przetwornikami gitary w celu uzyskania magicznej interaktywnej reakcji, którą uwielbiają gracze fuzz.


 

 

https://www.boss.info/