Legenda powraca: BOSS TB-2W Tone Bender

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki BOSS
Legenda powraca: BOSS TB-2W Tone Bender

BOSS i Sola Sound łączą siły i przedstawiają efekt TB-2W Tone Bender, prawdziwą dźwiękową reaktywację kultowego fuzza Tone Bender MK II używanego przez wielu największych gitarzystów wszech czasów.

Tone Bender można usłyszeć w wielu klasycznych utworach od lat '60 do dziś, a jego mocny i bogaty ton oraz gładki sustain na zawsze wpisały się do annałów historii muzyki rockowej i popowej. Po konstrukcję zaprojektowaną przez Gary'ego Stewarta Hursta sięgali m.in. tacy gitarzyści jak Jimmy Page, Jeff Beck, Mick Ronson czy Pete Townshend. Pierwszy album Led Zeppelin jest wręcz nasycony charakterystycznym brzmieniem Tone Bender MK II - słychać go w takich utworach jak "Dazed and Confused", "You Shook Me" czy "How Many More Times". Począwszy od połowy lat '60 Macari’s Musical Instruments z Londynu wyprodukował pod marką Sola Sound liczne wariacje tego urządzenia a wersja „MK II” do dziś uważana jest za ostateczny głos Tone Bender.

Wykorzystując jako punkt odniesienia Tone Bender MK II (o numerze seryjnym 500) z archiwum Sola Sound, inżynierowie marki BOSS w pełni odtworzyli magiczne brzmienie efektu i jego ekspresyjną, dynamiczną reakcję w pod postacią stompboxa z linii Waza Craft. TB-2W Tone Bender będzie dostępny od drugiego kwartału 2021 roku w ograniczonym nakładzie. Każdy egzemplarz jest wyposażony w rzadkie tranzystory germanowe, starannie przetestowane pod kątem optymalnego brzmienia, trójpozycyjny selektor napięcia, wybieraną funkcję true/buffered bypass oraz udoskonaloną konstrukcję obwodu zapewniającą wyjątkowo spójne działanie pomiędzy efektami.

Kiedy w 2017 roku firmy BOSS i Sola Sound po raz pierwszy rozpoczęły omawianie współpracy nad nową odsłoną Tone Bender MK II zdały sobie sprawę, że do osiągnięcie celu trzeba będzie sprostać wielu technicznym wyzwaniom. Najważniejszym z nich było pozyskiwanie rzadkich i niezwykle ważnych tranzystorów germanowych stanowiących serce obwodu efektu. Inne problemy obejmowały kwestie związane z zasilaniem i odpornością na zmiany środowiskowe, które były kluczowe zarówno dla uzyskania autentycznego brzmienia Tone Bender, jak i podtrzymania surowych standardów jakości BOSS. Po rozwiązaniu tych problemów, powstał efekt w postaci modelu TB-2W Tone Bender, który - jak informuje firma - "przynosi słynne rockowe brzmienie Sola Sound w połączeniu z najlepszą wykonawstwem i duchem innowacji marki BOSS".

 

 

https://www.boss.info/