Gibson Custom wznawia modele 1968 Les Paul

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson Custom wznawia modele 1968 Les Paul

Z okazji okrągłej, 50 rocznicy, Gibson Custom zaprezentował dwie limitowane reedycje modeli Les Paula z 1968 roku.

Latem 1968 roku Gibson wznowił dwa modele gitar, które dekadę wcześniej zostały wycofane ze sprzedaży - Les Paul Custom i Les Paul Goldtop. Pięćdziesiąt lat później kolejna reedycja tych klasycznych gitar trafiła do oferty firmy.

W komplecie, poza instrumentami, szczęśliwy nabywca otrzymają również ekskluzywny futerał, kolekcjonerski medalion switch plate, vintage'owe wiszące metki typu hang tag, kostki gitarowe '1968-style', kopię promocyjnego magazynu Gibson Gazette z 1968 roku, w której ogłoszono światową premierę reedycji Les Pauli oraz certyfikat autentyczności.

Gibson 50th Anniversary 1968 Les Paul Custom

Les Paul Custom z 1968 roku różnił się od swojego poprzednika z lat '50. Zamiast jednolitego mahoniowego korpusu gitara posiadała mahoniowy korpus połączony z topem z klonu. Zrezygnowano z trzech pickupów, którymi cechowała się wcześniejsza wersja na rzecz dwóch humbuckerów, a główka gitary była pochylona o 14 stopni względem korpusu, w celu zredukowania napięcia strun. Te zmiany stały się standardem dla modelu Les Paul Custom, którego produkcja trwała nieprzerwanie aż po dziś dzień.

W modelu 50th Anniversary 1968 Les Paul, limitowanym do 300 egzemplarzy, lutnicy Custom Shopu Gibsona z wielką pieczołowitością odtworzyli detale pierwowzoru z 1968 roku. Instrument posiada mahoniowy korpus, klonowy top z dwóch kawałków drewna, głęboko wklejany mahoniowy gryf typu long tenon oraz główkę odchyloną o 14 stopni. Profil gryfu został dokładnie odtworzony z pierwowzoru. Hebanowa podstrunnica o promieniu 12" posiada 22 progi o historycznym rozmiarze medium jumbo oraz perłowe prostokątne markery. Gitara posiada wykończenie Ebony, któremu unikalny vintage'owy charakter nadano w procesie VOS (Vintage Original Spec), binding, a także osprzęt w złotym kolorze.

Na wyposażenie instrumentu złożyło się nylonowe siodełko główki, mostek ABR-1 Tune-o-matic z nylonowymi siodełkami i lekkim aluminiowym Stopbarem, klucze Kluson Waffleback i replika wielowarstwowego pickguarda. Za brzmienie odpowiada para humbuckerów 68 Custom sterowana przełacznikiem typu Toggle z kremową główką oraz dwoma pokrętłami Volume i dwoma Tone.

Gibson 50th Anniversary Heavy-Aged 1968 Les Paul Goldtop

Pierwowzorem, na podstawie którego odtworzono ten model był mocno zużyty Les Paul, którego jeden z pracowników Custom Shopu otrzymał w 1968 roku. Gitara, wykończona w wersji Heavy-Aged 60s Gold, wyposażona w chromowany hardware i jednowarstwowy kremowy pickguard, limitowana jest do 68 egzemplarzy.

Mahoniowy korpus połączono tu oczywiście z klonowym topem, a mahoniowy gryf long tenon o historycznym profilu wieńczy palisandrowa podstrunnica, na której umieszczono znaczniki pozycji z celuloidu. Na pokładzie Les Paula Goldtop umieszczono 22 progi o historycznym rozmiarze medium jumbo, nylonowe siodełko główki, mostek ABR-1 Tune-o-matic z nylonowymi siodełkami i lekkim aluminiowym Stopbarem oraz kultowe przetworniki Custom P-90 Soapbar wraz z regulatorami 2x Volume i 2x Tone.

http://www.gibson.com