Gibson Vivian Campbell Les Paul Custom

Newsy
Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson Vivian Campbell Les Paul Custom

Najnowszym efektem współpracy firmy Gibson i gitarzysty Def Leppard, Viviana Campbella jest model Gibson Vivian Campbell Les Paul Custom.

"Grę na gitarze rozpocząłem od Gibsona - mówi w wywiadzie dla strony gibson.com Vivian Campbell - Mojego pierwszego Les Paula kupiłem w późnych latach '70 i to była jedyna gitara, której numer seryjny znałem. Musiałem pracować w każdy weekend i w wakacje żeby zarobić na jej kupno, więc Les Paul znaczy dla mnie bardzo wiele. To instrument, na którym uczyłem się grać. W latach '80 dałem się uwieść innym gitarom i przez jakiś czas używałem innych marek, ale po kilku latach zatoczyłem pełne koło i zacząłem wracać do Les Paula. Przez większą część ostatnich 30 lat używałem więc Les Paula. Jestem zaszczycony, że po tylu dekadach profesjonalnej gry na gitarze mogę poszczycić się sygnowanym modelem marki, która znaczy dla mnie tak wiele. Wszyscy moi bohaterowie - chłopaki z Thin Lizzy i Gary Moore - grali na Gibsonach. Wspaniale jest zobaczyć własne nazwisko na tej gitarze."

Gibson Vivian Campbell Les Paul Custom jest swoistą hybrydą najlepszych Les Pauli, jakie posiadał i na jakich grał gitarzysta znany również ze współpracy z Dio, Thin Lizzy i Whitesnake. Instrument został wyposażony m.in. w szybki gryf wyprofilowany w stylu lat '70. Mówi Vivian Campbell: "W skrócie, to interpretacja Les Paula, którego używałem przez ostatnie 10 lat w Def Leppard. Podstawą był Les Paul Custom '78, którego kupiłem w 1992 roku w komisie w Nashville. Pamiętam, że byłem wtedy z naszym gitarzystą Philem Collenem. Wziąłem tę gitarę do ręki i wypróbowałem. Zachwycił mnie szczególnie jej profil gryfu, była już mocno zużyta i miała swój charakter. Kupiłem ją, lecz pewnego dnia uległa zniszczeniu podczas lotu do Europy. Jedynymi elementami, które wtedy ocalały był gryf oraz główka. Zabrałem je ze sobą, a moi przyjaciele połączyli ten gryf z lekkim korpusem standardowego Gibsona oraz dodali customowy osprzęt. Powstała gitara w stylu Frankensteina, na której grałem wiele lat i to właśnie ona stanowiła podstawę dla mojej sygnatury. Posiada ona skopiowany customowy gryf w stylu lat '70 połączony z lekkim korpusem Les Paul Standard wykonanym z najlżejszego drewna jakie udało nam się znaleźć".

Instrument posiada mahoniowy korpus i dwuczęściowy klonowy top pokryte lakierem nitrocelulozowym. Całość nawiązuje do wyróżniających się z tłumu, zachwycających pod względem wyglądu customowych Les Pauli "tuxedo". Szaro-czarne, patynowe wykończenie, nazwane Antrim Basalt Burst, odnosi się do położonego w Irlandii Północnej hrabstwa Antrim, gdzie urodził się Campbell i koloru nadbrzeżnych skał, które tam występują. "Projektowanie nowego modelu Les Paula jest jak wymyślanie koła na nowo - opowiada gitarzysta Def Leppard. "Każdy Les Paul zawsze będzie Les Paulem, możesz jednak dodać niewielkie modyfikacje, które uczynią go unikalnym. Kiedy lutnicy z custom shopu przesłali mi prototyp, poprosiłem ich, żeby nie przykładali się za bardzo do polerowania lakieru ponieważ nie przepadam za błyszczącymi gitarami. Powiedziałem im: "jeśli polerowanie nowej gitary zajmuje wam trzy godziny, temu modelowi poświęćcie najwyżej godzinę". W rezultacie powstało to unikalne wykończenie". Wykończeniu Antrim Basalt Burst towarzyszy chromowany satynowy osprzęt.

Gryf modelu Vivian Campbell Les Paul Custom wykonano z pięciu kawałków drewna klonu i orzecha i połączono z korpusem metodą Long Tenon. Do budowy podstrunnicy - podobnie jak w przypadku wielu innych, nowych instrumentów Gibsona - użyto kompozytu drewna o nazwie richlite. Na podstrunnicy o promieniu 12" umieszczono 22 progi jumbo Dunlop 6100 oraz perłowe bloki markerów. Menzura wynosi oczywiście 24,75".

Gitarę wyposażono w blokowany mostek i strunociąg Tonepros, klucze Kidney Grover oraz satynowo wykończone pasywne humbuckery DiMarzio Super 3 (pod gryfem) i DiMarzio Super Distortion (przy mostku). Do kontroli przetworników służy trzypozycyjny przełącznik oraz po dwa regulatory Volume i Tone oparte na kondensatorach Orange Drop.

Gibson Vivian Campbell Les Paul Custom dostępny jest w cenie 4 999 dolarów. Za wersję ozdobioną ręcznym podpisem Campbella trzeba zapłacić tysiąc dolarów więcej.

 

http://www.gibson.com