Gibson wraca z modelem RD Artist 40th Anniversary 2018

Newsy
Pozostałe artykuły marki GIBSON
Gibson wraca z modelem RD Artist 40th Anniversary 2018

Cztery dekady od premiery modelu RD, Gibson powróci w 2018 roku z gitarą RD Artist 40th Anniversary 2018.

Korzenie modelu RD sięgają 1977 roku, kiedy pojawiła się pierwsza linia gitar i basów - wówczas pod nazwą "Research and Development" - które łączyły aktywną elektronikę z nowoczesnym designem. Seria ta miała być odpowiedzią amerykańskiej firmy na rosnące znaczenie rynku syntezatorów, a nowe modele miały na powrót zainteresować muzyków gitarami. Gibsony RD cechowały się między innymi wydłużoną menzurą 25,5" (wkrótce potem skróconą jednak do tradycyjnego wymiaru 24,75"), klonowymi korpusami oraz aktywnym układem elektronicznym zaprojektowanym przez Boba Mooga. Niestety seria nie spotkała się z uznaniem i szybko zniknęła z rynku. Wiodącym modelem był wówczas istniejący w latach 1977 - 1982 RD Artist. Wrócił on na chwilę na scenę w 2014 roku, w wykończeniu Alpine White i pickupami GEM Gibson Active, jednak tylko jako część organiczonej ilościowo linii Gibson Limited Run Model.

RD wrócił na rynek również w sierpniu tego roku, gdy pod marką Epiphone ukazał się sygnowany przez gitarzystę Bring Me the Horizon model Ltd. Ed. Lee Malia RD Custom Artisan Outfit. Do charakterystycznego kształtu korpusu nawiązuje też Fantomen - zaprezentowany w lipcu przez Hagstroma model opracowany dla gitarzystów formacji Ghost. Teraz, ponad 40 lat po premierze, Gibson - już pod własnym logo - wróci w 2018 roku z nowym modelem RD Artist 40th Anniversary 2018.

Uwagę zwraca naturalne wykończenie gitary Vintage Sunburst, w całości - poza podstrunnicą - wykonanej z mahoniu. Instrument posiada zaokrąglony gryf oraz podstrunnicę o promieniu 12" wykonaną z drewna dalbergii (Granadillo). Znalazły się na niej akrylowe markery w kształcie trapezów i 22 progi - podobnie jak w innych modelach Gibsona na 2018 rok - poddane specjalnemu procesowi, zgodnie z którym progi, przed zainstalowaniem ich na podstrunnicy poddawane są działaniu ekstremalnie niskiej temperatury. Proces ten ma zwiększyć twardość progów i zmniejszyć tempo ich zużywania się. Na główce umieszczono historyczne logo marki, a na korpusie czarny, pięciowarstwowy pickguard w kształcie RD. Menzura wynosi 24,75".

Gibson RD Artist 40th Anniversary 2018 posiada na pokładzie złocony osprzęt - aluminiowy mostek Tune-O-Matic ze stopbarem, blokowane klucze Grovera, a także osłony przetworników GEM Gibson Active. Pickupy sterowane są dwoma pokrętłami Volume, pojedynczym Tone oraz trzypozycyjnym przełącznikiem. W komplecie z instrumentem znajduje się twardy pokrowiec oraz Gibson Accessory Kit. Cena gitary wynosi 1699 dolarów.

http://www.gibson.com