Tronical pozywa Gibsona

Newsy
Tronical pozywa Gibsona

Niemiecka firma Tronical, która w 2005 roku wprowadziła na rynek system automatycznego strojenia Powertune, poinformowała o złożeniu pozwu przeciwko Gibsonowi na sumę 50 milionów dolarów.

Firma Tronical, która określa się jako niekwestionowany pionier automatycznego strojenia jest twórcą i licencjodawcą opatentowanego systemu autotuningu, który Gibson wprowadzał w modelach swoich gitar pod nazwą "G-Force". Firma poinformowała, że sprawa od grudnia 2017 roku toczy się przed sądem w Hamburgu, a wartość pozwu wynosi 50 milionów dolarów.

Założyciel i prezes Tronica, Chris Adams oświadczył dla portalu Music Radar: "Tronical domaga się opłat licencyjnych w wysokości 23 milionów dolarów z tytułu udziału w zyskach uzgodnionych w umowie, oraz kolejnych 27 milionów dolarów w związku ze złamaniem przez Gibsona wyłącznej umowy badawczo-rozwojowej z firmą Tronical, którą Gibson powinien był spełnić do 2026 r."

Technologia G-Force (wcześniej znana jako Min-ETune) pojawiła się po raz pierwszy w gitarach Gibsona w 2007 roku, w modelu Robot. System autotuningu wszedł do standardowego wyposażenia instrumentów Gibsona w 2015 roku, spotkał się jednak z mieszanymi, a czasem wręcz negatywnymi opiniami użytkowników skarżących się, że system nie działa tak jak powinien. Zapewne to spowodowało, że w 2016 i 2017 roku G-Force ograniczono do gitar z linii High Performance, a w bieżącym sezonie ograniczono jego zastosowanie jedynie do kilku modeli.

To kolejna niedobra wiadomość dla Gibsona, który boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.