Cort Gold-P6 w rozmiarze parlor

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki CORT
Cort Gold-P6 w rozmiarze parlor

Jedną z nowości firmy Cort, która zostanie zaprezentowana na nadchodzących zimowych targach NAMM 2019 będzie nowy model w akustycznej serii Gold - Gold-P6.

Cort Gold-P6 będzie pierwszym modelem o mniejszym korpusie typu parlor w serii Gold. Gitary parlor, szczególnie popularne od końca XIX do połowy XX w. zwłaszcza wśród muzyków bluesowych i folkowych, coraz śmielej ponownie pojawiają się w ofertach wielu firm. Dzieje się tak z powodu ich vintage'owego charakteru, łatwiejszej gry, co szczególnie pomaga młodszym gitarzystom oraz większej łatwości w przenoszeniu i podróżowaniu. Zgodnie z zapowiedziami, posiadający te cechy Gold-P6 zapewnia jednocześnie naturalne, wysokiej jakości brzmienie.

Pomimo mniejszego rozmiaru, Gold-P6 posiada głęboki korpus 3 11/16" - 4 7/16", a mahoniowe boczki i płyta tylna pomagają w zachowaniu głębokiego brzmienia o dobrej dynamice. Podobnie jak w pozostałych instrumentach serii Gold, jednolity top P6 wykonano ze świerku Sitka poddanego procesowi toryfikacji - noszącemu nazwę ATV (Aged to Vintage) - czyli prażeniu drewna w wysokiej temperaturze w komorach próżniowych, którego celem jest przyśpieszenie procesów starzenia. Dzięki temu top gitary jest nie tylko bardziej stabilny pod względem właściwości fizycznych, ale również lepiej rezonuje i fabrycznie nowej gitarze nadaje cechy typowe dla znacznie starszych instrumentów. W konstrukcji korpusu zastosowano ożebrowanie krzyżowe X-bracing, a metoda lakierowania UV chroni zarówno instrument jak i jego charakterystykę tonalną.

Gitara posiada mahoniowy gryf o nowym profilu charakterystycznym dla modeli Gold wzmocniony drewnem orzecha, co dodaje mu więcej sztywności i stabilności, a tradycyjne łączenie gryfu typu jaskółczy ogon wzmocnione jest dodatkową śrubą - rozwiązanie to ma między innymi zwiększać rezonans. Standardową 19 progową podstrunnicę o zaokrąglonych krawędziach wykonano z hebanu Makasar, z którego zbudowano również mostek. Pomimo rozmiaru parlor P6 posiada również nieco większą szerokość siodełka, co ma ułatwiać grę w stylu fingerstyle. Menzura wynosi 25,3" (643 mm).

Wysokie walory wizualne, charakterystyczne dla serii Gold, podkreśla czarny binding, z trzywarstwowym zdobieniem, abalonowa rozeta oraz vintage'owe złote klucze. W komplecie z instrumentem nabywca otrzyma również futerał.

http://www.cortguitars.com