Przyjazny dla środowiska model Cort MR720F

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki CORT
Przyjazny dla środowiska model Cort MR720F

Cort zaprezentował nowy model MR720F, którego korpus został wykonany ze specjalnego kompozytu zastępującego palisander.

Podobnie jak pozostałe modele z akustyczno-elektrycznej serii MR, MR720F posiada korpus dreadnought z pojedynczym wcięciem i ma ucieleśniać filozofię firmy polegającą na tworzeniu instrumentów najwyższej jakości w oparciu o pierwszorzędne lutnictwo i nowoczesne komponenty. Co więcej, MR720F ma za zadanie "przenieść instrument vintage w XXI wiek". W jaki sposób? Głównie za sprawą najnowszego wynalazku firmy - kompozytu EvoRose. W istocie MR720F jest nową wersją wcześniejszego modelu MR710F uzupełnioną właśnie o to tworzywo.

Przypomnijmy, że zapisy konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) ograniczyły handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami - w tym palisandru, którego światowe zasoby kurczą się w bardzo szybkim tempie. Tylko niewielka część palisandru pochodzi z upraw na plantacjach, a zdecydowana większość tego drewna pozyskiwana jest z lasów naturalnych, co wywołuje katastrofalne skutki dla ekosystemów lasów tropikalnych. Obowiązujące od dwóch lat regulacje limitujące handel palisandrem sprawiły, że wielu producentów gitar zostało zmuszonych do zastąpienia tego drewna w swoich instrumentach. W związku z tymi obostrzeniami Cort opracował własny kompozyt o nazwie EvoRose, który w maksymalnym stopniu przypomina palisander - zarówno pod względem brzmieniowym, jak i wizualnym. EvoRose znalazł zastosowanie jako budulec boków i płyty tylnej Corta MR720F, pojawił się również w dwóch innych tegorocznych nowościach firmy - L150F i Earth80.

Zmian nie przyniosła konstrukcja jednolitej płyty przedniej korpusu MR720F - tradycyjnie zastosowano tu świerk sitka. Mahoniowy gryf został połączony z korpusem złączem płetwowym, natomiast do budowy podstrunnicy i mostka użyto drewna Ovangkol. Korpus zdobi binding w kolorze kości słoniowej oraz abalonowa rozeta. Na pokładzie instrumentu, którego menzura wynosi 643 mm (25,3") znalazło się 20 progów, otwarte vintage'owe klucze oraz elektronika Fishman Presys z trójpasmową korekcją, wbudowanym tunerem LED i przełącznikiem fazy. Wykończenie to Natural Satin.

http://www.cortguitars.com