Ibanez prezentuje Nu Tubescreamer

Newsy
Pozostałe artykuły marki IBANEZ
Ibanez prezentuje Nu Tubescreamer

Ibanez zapowiedział wprowadzenie do oferty nowego overdrive Nu Tubescreamer łączącego klasyczny efekt Tube Screamer z technologią Nutube opracowaną przez firmę Korg.

Ibanez Nu Tubescreamer jest pierwszym kompaktowym efektem gitarowym wykorzystującym technologię Nutube. Dzięki temu nowy overdrive cechuje się wyjątkową dynamiką, polepszoną czułością oraz naturalną, ciepłą, lampową kompresją. Produkowany w Japonii efekt jest wynikiem blisko rocznej współpracy Ibaneza z firmą Korg oraz artystami marki.

Podstawą Nu Tubescreamera jest doskonale znany, klasyczny efekt Ibanez Tube Screamer TS808, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych efektów typu overdrive na świecie. Nutube opracowany przez firmy Korg i Noritake prezentuje rewolucyjne podejście do lampy przedwzmacniacza otwierając zupełnie nowe możliwości brzmieniowe. Lampa Nutube bazuje na klasycznej konstrukcji lampy próżniowej, ale jego konstrukcja pozwala nie tylko na wyraźne zmniejszenie rozmiaru (nawet w odniesieniu do lamp miniaturowych), ale również na radykalne ograniczeni poboru energii do zaledwie około 2% energii zużywanej przez tradycyjną lampę 12AX7. Wydłuża to żywotność lampy Nutube do 30 tysięcy godzin. A wszystko to z zachowaniem ciepłego brzmienia i dynamiki charakterystycznych dla konwencjonalnej lampy.

Wprowadzona do obwodu Nu Tubescreamera lampa Nutube zastępuje układ scalony 4558. Odpowiadał on w Tube Screamerze za balans między brzmieniem czystym i przesterowanym i wykorzystywał soft clipping delikatnie obcinający szczyty sygnału łagodząc w ten sposób efekt przesterowania. W Nu Tubescreamerze przester tworzony jest przez Nutube, tak jak dzieje się to w lampowych przedwzmacniaczach. Następnie sygnał przesterowany łączony jest z czystym i przechodzi przez odrębny obwód. Dzięki temu naturalna kompresja i potężny headroom Nu Tubescreamera jest natychmiast zauważalny przez jego użytkowników.

Ibanez Nu Tubescreamer zawiera regulatory Drive, Tone i Level oraz nowe rozwiązanie w postaci pokrętła Mix regulującego balans między sygnałem czystym a przesterowanym. W centralnym położeniu uzyskuje się miks odpowiadający tradycyjnemu Tube Screamerowi, przesuwanie pokrętła w ruchu przeciwnym do wskazówek zegara zwiększa udział sygnału czystego, natomiast ruch zgodny ze wskazówkami stopniowo ogranicza czyste tony, które po pełnym obrocie zanikają ustępując miejsca pełnemu przesterowi. Nu Tubescreamer posiada na pokładzie również True Bypass. Efekt wykorzystuje energię z baterii 9V albo z zewnętrznego zasilacza DC9-18V. Możliwe zasilanie 18V pozwala na zwiększenie headroomu i gainu.

http://www.ibanez.com