Historia firmy Ampeg rozpoczęła pod koniec lat 40. XX wieku, a swymi korzeniami sięga do roku 1946 kiedy to Everette Hull i Stanley Michaels założyli spółkę Michaels-Hull Electronic Lab. W roku 1949 E. Hull powołał do życia Ampeg Bassamp Company, a pierwszym wzmacniaczem oznaczonym tym logo był Super 800 o mocy 18 W, wyposażony w jeden głośnik 12-calowy. Po nim do produkcji trafiły kolejne modele z serii Bassamp. W roku 1960 światło dzienne ujrzało zaprojektowane przez Jessa Olivera combo basowe B-15 Portaflex wyróżniające się obracanym panelem. Od tego czasu przez ofertę firmy przewinęło się wiele wzmacniaczy basowych, a także produktów przeznaczonych dla gitarzystów.

Owocem współpracy z Danem Armstrongiem były gitary i basy o przezroczystych korpusach wykonanych z pleksi. Obecnie marka Ampeg należy do firmy LOUD Technologies, a gama produktów oznaczonych tym logo obejmuje przede wszystkim wzmacniacze basowe (comba oraz głowy i przeznaczone do współpracy z nimi zestawy głośnikowe) z serii Classic, Pro, B, Bassamp i Portabass oraz wzmacniacze gitarowe i basowe Diamond Blue. Siedziba znajduje się w Woodwille w USA.

Ampeg to w początkowym okresie konstrukcje wyłącznie lampowe, później wprowadzona została seria SVT, która oparta jest na lampowym przedwzmacniaczu i końcówce mocy tranzystorowej, była jednym z prekursorów konstrukcji hybrydowych. Wzmacniacze firmy Ampeg cieszą się ogromnym uznaniem wśród basistów na całym świecie i mają zastosowanie właściwie we wszystkich gatunkach muzyki. Zestaw w którego skład wchodzi wzmacniacz lampowy Ampeg Classic oraz kolumna Ampeg SVT 810(czyli w slangu muzyków tzw."lodówka") uchodzi na świecie za kanon brzmienia gitary basowej.

Do najznamienitszych użytkowników Ampega należą m.in: Sting, Donald "Duck"Dunn , Victor Wooten , Tony Levin , Billy Sheehan, John McVie , Chris Squire.