AMPEG Liquifier Analog Chorus

Rodzaj sprzętu: Efekty

Pozostałe testy marki AMPEG
Testy
2019-06-24
AMPEG - Liquifier Analog Chorus

Liquifier to podwójny chorus, czyli urządzenie z układem stosowanym w efektach studyjnych. W popularnych chorusach efekt powstaje przez nałożenie sygnału z przesunięciem fazowym na czysty, w tym przypadku są to dwa sygnały o różnym opóźnieniu miksowane z podstawowym.

BUDOWA

Odlewana obudowa z metalicznym wykończeniem jest złożona z dwóch stalowych odlewów połączonych czterema śrubami od spodu, który po zdjęciu daje dostęp do podzespołów i komory baterii 9 V. Gniazdko zasilania umieszczono w tylnej ściance, gniazda wejścia i wyjścia symetrycznie w ściankach bocznych. Na górze między nimi znajduje się ozdobny logotyp Ampega, poniżej dwie diody: filetowa – sygnalizująca włączenie efektu i zielona – wskazująca szybkość modulacji pulsowaniem. Wyłącznik z masywnym metalowym przyciskiem działa w trybie true bypass. Potencjometry z gałkami nawiązującymi do typu chickenhead to regulacja szybkości modulacji (RATE), jej głębokości (DEPTH), oraz poziomu efektu w stosunku do sygnału podstawowego (EFFECT LEVEL). Wątpliwości co do konstrukcji rozwiewa emblemat na dole – Liquifier to efekt w pełni analogowy.

W PRAKTYCE

Ponieważ Ampeg jest marką sprzętu dla gitarzystów basowych, takie skojarzenie powstaje przy pierwszym kontakcie z efektem, który oczywiście bez można wykorzystać z gitarą elektryczną, akustyczną czy innym instrumentem. Basiści od chorusa oczekują właściwie tylko dwóch rzeczy: nie może on osłabiać niskiego pasma, ani zmieniać podstawowej barwy instrumentu. Ma jedynie ożywiać dźwięk, dając gwarancję jego osadzenia w dolnym paśmie i czytelności w środku i górze, bez zmian proporcji w pasmach. Liquifier spełnia te warunki dając żywą, głęboko brzmiącą i bardzo przyjemną w odbiorze modulację.

Potencjometr EFFECT LEVEL w skrajnej prawej pozycji daje coś, czego nie spodziewają się muzycy korzystający wcześniej tylko z chorusów z pojedynczym modulatorem. Pozycja WET to sam efekt, co przy dwóch modulacjach nakładających się na siebie powoduje cykliczne wyciszanie dźwięku ze względu na przeciwne fazy i wzajemne znoszenie się amplitudy. W takiem ustawieniu efekt może działać jako tremolo. Warto dodać, że poziom szumów jest na tyle niski, że bez najmniejszych problemów można używać efektu w studio, także do partii solowych z instrumentem mocno wyeksponowanym w miksie.

Trzy regulowane parametry pracy wraz z ich sporym zakresem działania dają zaskakująco duże możliwości kreacji barw, które mogą kojarzyć się zarówno ze stylistyką lat 70., jak i kolejnych dekad. W konfrontacji z gitarą bez problemu można ustawić brzmienia zarówno w klimacie Johna Scofielda, jak Jana Borysewicza. Po chwili eksperymentów można też uzyskać dźwięk przypominający działanie kolumny typu Leslie. Liquifier to jeden z ciekawszych efektów typu chorus, który brzmi co najmniej tak dobrze, jak wygląda nie zmieniając podstawy dźwięku i wyjściowej barwy instrumentu. Zapewnia profesjonalne i szlachetne brzmienie chorusa, a jednocześnie nie rujnuje zanadto kieszeni.

www.musicinfo.pl

 

Regulacje: RATE, DEPTH, EFFECT LEVEL
Wyłącznik: true bypass
Zasilanie: 9 V DC
Wymiary: 114 × 66 × 56 mm
Masa: 272 g
Wynik testu
Funkcjonalność:
5
Wykonanie:
5.5
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Cena
488.00 zł
Dystrybutor
Artykuł pochodzi z
Nowe wydanie MagazynGitarzysta
Magazyn Gitarzysta
kwiecień 2019
Kup teraz