NAMM 2011: nowe wzmacniacze Ampeg Portaflex

Newsy
Pozostałe artykuły marki AMPEG
NAMM 2011: nowe wzmacniacze Ampeg Portaflex

Powstała jeszcze w latach sześćdziesiątych seria Portaflex od zawsze charakteryzowała się wyjątkowo wyjatkowym i ogromną mocą. W tym roku Ampeg postanowił do tej ogromnej rodziny wzmacniaczy i paczek dołączyć kolejne, wyjątkowo przenośne modele.

Manager produktowy firmy Ampeg, Zane Williams tak zachwalał nowe produkty: "Nowa seria Portaflex przeznaczona jest dla każdego basisty, który chciałby zamknąć brzmienie klasycznej konstrukcji B-15 w niespotykanie komfortowej, przenośnej i bardzo mocnej konstrukcji basowej".

Trudno się z nim nie zgodzić, zwłaszcza jeżeli chodzi o przenoszenie tego sprzętu. Głowę można schować w paczce, przez co nie zestaw taki staje się bardzo komfortowy zwłaszcza dla basistów, którzy często ze swoim sprzętem podróżują.

Nowe produkty Portaflex firmy Ampeg to dwa wzmacniacze basowe złożone z tranzystorowej głowy i kolumn - PF350-115 oraz PF500-210. Na pierwszy z nich składa się head PF-350 i paczka PF-115HE, natomiast drugi tworzy head PF-500 i zestaw głośnikowy PF-210HE. Co więcej, poszczególne elementy dostępne będą w sprzedaży także osobno.

Ampeg PF-350 charakteryzuje się mocą 350 W RMS/4 Ohm (250 W RMS/8 Ohm). Wzmacniacz wyposażono w wejście z przełącznikiem PAD (-15 dB), pokrętła GAIN i VOLUME, 3-pasmowy korektor oraz limiter. Do dyspozycji mamy ponadto wejście AUDIO [jack 1/8"], wyjście słuchawkowe [jack 1/8"], symetryczne wyjście liniowe [XLR], złącza pętli efektów (SEND, RETURN) oraz 2 wyjścia głośnikowe.

Druga głowa - PF-500 - jest bardziej rozbudowana. Wzmacniacz o mocy 500 W RMS/4 Ohm (300 W RMS/8 Ohm) został wyposażony w wejście z przyciskiem PAD (-15 dB), funkcję MUTE, kompresor, 3-pasmowy korektor z 5-pozycyjnym przełącznikiem częstotliwości granicznej dla pasma środkowego, układy ULTRA LO i ULTRA HI oraz pokrętła GAIN i VOLUME. Head udostępnia ponadto wejście AUDIO [jack 1/8"], wyjście słuchawkowe [jack 1/8"], złącza POWER AMP IN i PREAMP OUT, symetryczne wyjście liniowe [XLR] z przełącznikami PRE/POST EQ i 0/-4 dB, złącza pętli efektów (SEND, RETURN) z pokrętłem FX MIX, wejście FOOTSWITCH, wyjście TUNER oraz 2 wyjścia głośnikowe - jedno typu jack 1/4", a drugie typu Speakon.

Zestaw głośnikowy PF-115HE jest wyposażony w 15-calowy głośnik niskotonowy Eminence oraz jednocalowy driver wysokotonowy, natomiast w drugim modelu PF-210HE zastosowano dwa 10-calowe woofery Eminence i taki sam driver 1". Oba zestawy wyposażono w zdejmowaną górę obudowy oraz regulację głośności dla przetwornika wysokotonowego.

Czy nowe podejście do klasycznego brzmienia przypadnie do gustu basistom? Tego JESZCZE nie wiemy, ale Ampeg zbiera same pochlebne opinie na temat swojej nowej serii wzmacniaczy. Trudno zresztą spodziewać się po tym amerykańskim producencie produktów złych. Mimo niemałych cen pozycja Ampega na rynku wzmacniaczy basowych wydaje się być niezagrożona.

(krn)