Gitary Ampeg w Polsce!

Newsy
Pozostałe artykuły marki AMPEG
Gitary Ampeg w Polsce!

Któż z nas nie zna sensacyjnego zdjęcia Keitha Richardsa z końca lat sześćdziesiątych z gitarą Dana Armstronga wykonaną z pleksi? W ofercie firmy Music Info pojawiły się właśnie reedycje instrumentów Ampega

Dan Armstrong był wybitnym lutnikiem, ekspertem w dziedzinie gitary oraz cenionym muzykiem sesyjnym. W roku 1965 otworzył własny sklep gitarowy, połączony z wysoką jakością usług serwisowych. W pierwszych latach sklep nosił nazwę "Dan Armstrong's Guitar Service", a w roku w 1968 zmienił ją na "Dan Armstrong Guitars". Rok 1968 to połączenie sił pomiędzy Armstrongiem a słynną firmą Ampeg. Fachowość, doświadczenie oraz wieloletnia praca przy wykonywaniu gitar, zostały docenione przez właścicieli tej firmy, co zaowocowało nową serią gitar oraz basów.

Ich korpus wykonany był z materiału o nazwie "plexiglas". Gitary wyposażono w pickupy projektowane przez samego Billa Lawrence'a, charakteryzujące się bardzo długim sustainem. Dan Armstrong nadal projektował oraz ulepszał swoje gitary, dzięki czemu są obecne na rynku muzycznym do dnia dzisiejszego. Artyści używający gitar Dan Armstrong to między innymi: Jack Bruce (Cream), Geezer Butler (Black Sabbath), Paul McCartney, Steve Miller (The Steve Miller Band), Joe Perry (Aerosmith), Keith Richards (The Rolling Stones) i Bill Wyman (The Rolling Stones).

Gitary Ampeg ADA6 i ADA4, które trafiły do Polski dzięki firmie Music Info to instrumenty, których przeźroczyste korpusy wykonano z pleksiglasu, znanego też pod nazwą szkło akrylowe (producent używa tu określenia "acrylic polymer"). Do korpusu przykręcony jest klonowy gryf z palisandrową podstrunnicą, na której nabito 24 progi. Skala instrumentu wynosi 24,75" (gitara) i 30" (bas).

Do kontrolowania barwy służy trójpozycyjny przełącznik oraz dwa potencjometry: VOLUME i TONE. Przetworniki zamontowane w gitarze Ampeg ADA6 - Rock Treble i Sustain Treble - są wzorowane na oryginalnych, starych konstrukcjach z końca lat sześdziesiątych. Wyeliminowano jednakże większość wad pierwowzorów (jak mówi Kent, syn Dana Armstronga, do reedycji gitary wprowadzono ponad 20 poprawek).

Rozmiar przystawek wynika z zastosowania potężnych cewek i sporego magnesu. W opartym na magnesie ceramicznym Rock Treble użyto bardzo grubego drutu - 0,1mm (to inspiracja pierwszymi pickupami Charliego Christiana), a w Sustain Treble tradycyjnego, o grubości około 0,06mm. W basie Ampeg ADA4 zastosowano natomiast przetworniki Bright Bass i Deep Bass. Obie przystawki można w tych instrumentach stosować zamiennie. Mostek gitary wykonano z palisandru, w którym osadzono mosiężne siodełka. Za strój odpowiadają klucze marki Grover.