IBANEZ RGA42HPT LBM

Rodzaj sprzętu: Gitara elektryczna

Pozostałe testy marki IBANEZ
Testy
Marcin Komorowski
2020-08-10
IBANEZ - RGA42HPT LBM

Gitary Ibaneza odcisnęły piętno w szerokiej metalowej stylistyce dzięki niezwykle szerokiej ofercie instrumentów skonstruowanych specjalnie z myślą o ciężkich barwach, łącząc znakomitą wygodę gry, jakość wykonania i efektowny wygląd z pełnym niuansów, dynamicznym brzmieniem.

W ten segment doskonale wpisują się modele RGA należące do linii High Performance, budowane pod kątem wymagających gitarzystów szukających nietuzinkowych instrumentów, które sprawdzą się w szerokiej stylistyce nowoczesnego rocka i metalu. W teście gościmy sześciostrunowy, zaprezentowany w tym roku model RGA42HPT łączącym wizualnie efektownie prezentujące się satynowe wykończenie Laser Blue Matte ze złotym osprzętem.

BUDOWA

Ibanez RGA42HPT LBM produkowany jest w indonezyjskich fabrykach marki i posiada korpus z drewna Nyatoh z nowocześnie konturowanym topem z pogłębionymi wcięciami cutaway, wykończony matowym lakierem o głębokim, niebieskim odcieniu Laser Blue. Smukłe krawędzie zapewniają wygodę gry zarówno dla prawej ręki jak i oparcia tylnej części z ciałem grającego. W ofercie dostępny jest podobny model RGA42HP ze stałym mostkiem, wykończony równie efektownie w jasnozielonym, matowym kolorze Sea Foam Green.

Przykręcany klonowy gryf o bardzo wygodnym profilu Wizard III został wypiekany w wysokiej temperaturze dla zwiększenia stabilności oraz wytrzymałości, jak również zbalansowanego ataku i bogatego sustainu. Podstrunnicę o radiusie 400 mm wykonano z drewna Jatoba o brązowo-czerwonym odcieniu, oferującego bogaty brzmieniowo środek oraz jasną, perkusyjną górę. Komfort gry zwiększają 24 progi jumbo, luminescencyjne, świecące w ciemności markery na górnej krawędzi oraz odchudzone łączenie z korpusem, które w połączeniu z pogłębionym podcięciem dolnego rogu zapewnia doskonały dostęp do najwyższych partii gryfu.

Główka w wykończeniu Laser Blue Matte oraz złoty osprzęt dodają gitarze sportowej elegancji.

Wykończona w kolorze korpusu klasyczna główka mieści duże, białe logo marki, zaślepkę pręta regulacyjnego, złotą blokadę mostka oraz sześć złotych, zamkniętych kluczy Ibaneza. Koresponduje z nimi również złoty, obustronny mostek tremolo Double Locking osadzony niżej w korpusie, z wciskanym i stabilizowanym nakrętką ramieniem.

Całość dopełnia przykręcana bezpośrednio do korpusu para stylowo prezentujących się, humbuckerów DiMarzio Fusion Edge, umieszczonych w złotych puszkach z widocznymi nabiegunnikami. Są to ceramiczne przetworniki będące owocem współpracy Ibaneza i DiMarzio opracowane specjalnie pod kątem zapewnienia klarownego, nasyconego brzmienia przesterowanego dla dzisiejszej, progresywnej metalowej sceny. Obsługiwane są 3-pozycyjnym przełącznikiem i wspólnymi gałkami głośności oraz tonów, a umieszczony pomiędzy nimi mini-switch pozwala rozłączać cewki humbuckerów, zostawiając aktywne wewnętrzne połówki.

Gitara posiada menzurę 25,5” (648 mm) oraz fabrycznie założone struny D'Addario EXL120 (9-42).

Wyprofilowanie łączenia gryfu i korpusu oraz głębokie wcięcia rogów pozwalają na bardzo komfortowy dostęp do najwyższych progów.

WRAŻENIA

Ibanez RGA42HPT poprzez połączenie matowego, ale jednocześnie wyrazistego niebieskiego lakieru Laser Blue Matte ze złotym osprzętem oraz złotymi puszkami przetworników od razu zwraca uwagę, również ze względu na mniej spotykane połączenie tych kolorów. Nowoczesny korpus o rzeźbionym topie i konturowanych krawędziach prezentuje się w tym wykończeniu po prostu świetnie. Gryf Wizard III znakomicie układa się w dłoni, zapewniając w połączeniu z wysokimi progami i niską akcją strun wysoki komfort zarówno przy grze lagato, jak i bardziej bluesowym chwycie z kciukiem lekko na górze.

Wykończenie detali stoi na wysokim poziomie, w zasadzie mamy tu wszystko czego potrzeba do profesjonalnej już gry: wspomnianą wygodę dla lewej ręki, nowoczesne mocniejsze wyprofilowanie korpusu i łączenia go z gryfem, działający bez zarzutu mostek typu Floyd, oraz przydatne na scenie świecące boczne znaczniki pozycji Luminlay. Jednocześnie dobór drewna przekłada się na ciepłe, równe i długie wybrzmienie, bez żadnych głuchych dźwięków, jak również sprężystą odpowiedź na mocniejszy atak. Struny basowe wykazują wystarczającą stabilność przy mocniejszym graniu riffów, choć oczywiście dla zwolenników rytmicznych partii lepiej sprawdzi się model ze stałym mostkiem.

Zastosowanie fluorescencyjnych kropek pozwala na orientację na gryfie nawet przy zmieniającym się dynamicznie oświetleniu na scenie.

Pokładowe pickupy DiMarzio Fusion Edge sprawdziły się już na wielu rockowych i metalowych polach bitewnych, zapewniając mocne, nasycone brzmienie przesterowane o znakomitej klarowności oraz zwartym, i jednocześnie dynamicznym dole. Środek jest tu lekko wycofany, jak przystało na nowoczesne konstrukcje, ale też nie na tyle żeby znikać w miksie i osłabiać oddanie artykulacji czy detali. Mocny kanał drive w połączeniu z pickupem mostkowym przenosi nas w rejony progresywnego metalu, o pełnym czytelnym dole, klasowym palm-mutingu i perkusyjnej, pełnej harmonicznych górze.

Mostek tremolo wprowadza też swego rodzaju lekką, naturalną kompresję przy solówkach, do których RGA42HPT jest po prostu stworzony. Przełączenie na przeciwległy pickup gryfowy zaokrągla brzmienie gdzie mocniejszy bas jest wspierany cały czas perkusyjnymi detalami. Rozłączanie cewek dodaje kilka barw singlowych, z jaśniejszą prezencją i lepszą reakcją na bluesowo-funkowy atak.

Za nasycone, klarowne brzmienie odpowiadają specjalnie opracowanie pod kątem nowoczesnego rocka i metalu pickupy iMarzio Fusion Edge.

Przy rasowym brzmieniu przesterowanym, które sprawdzi się w szerokiej rockowo-metalowej stylistyce, testowany Ibanez naprawdę dobrze wypada w mniej nasyconych gainem rejonach. Rozłączone obie cewki humbuckerów działające razem wprowadzają ekspresyjną, stratową prezencję, a w połączeniu z barwami pełnych humbuckerów mamy tu kilka bardzo ładnych brzmień akordowych – od lekko jazzowego pickupu gryfowego o nieco mocniej wyeksponowanej górze, po oba single po rozłączeniu cewek, które sprawdzą się zarówno w bluesowych klimatach jak i nawet country’owym twangu.

PODSUMOWANIE

Ibanez RGA42HPT to tegoroczny model Ibaneza z nowej linii RGA High Performance wnoszący powiew świeżości swoim oryginalnym i efektownym zestawieniem kolorystycznym. Nowocześnie ukształtowany korpus i wygoda gry połączone z nasyconym i detalicznym brzmieniem przesterowanym, które bardzo dobrze odnajdzie się w metalowej i rockowej stylistyce tworzą z tego modelu atrakcyjną propozycję, również cenowo, dla nowoczesnych gitarzystów szukających wyróżniającego się wizualnie instrumentu oferującego wysoki poziom wykonania i brzmienia.

Znajdujący się pomiędzy potencjometrami mini-przełącznik pozwala na rozłączanie cewek humbuckerów.

Struny w siodełkach mostka zaciskane są widocznymi tu czarnymi bloczkami

www.meinldistribution.pl

 

Korpus: Nyatoh
Gryf: Podpiekany klon (roasted), profil Wizard III
Podstrunnica: Jatoba
Radius: 400 mm
Progi: 24 Jumbo
Mostek: Double Locking tremolo
Menzura: 25,5” (648 mm)
Układ elektryczny: 2 x ceramiczne humbuckery DiMarzio Fusion Edge (gryf i mostek), 3-pozycyjny przełącznik, 1 x VOLUME, mini-przełącznik rozłączający cewki
Osprzęt: Złoty
Wykończenie: matowe Laser Blue Matte

 

Wynik testu
Wykonanie:
6
Brzmienie:
5.5
Jakość / Cena:
5.5
Wygoda:
5.5
Cena
3 866.00 zł
Dystrybutor