Bas Ibanez AFR w nowym wykończeniu

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki IBANEZ
Bas Ibanez AFR w nowym wykończeniu

Reaktywowany bas Affirma - jedna z tegorocznych nowości Ibaneza - jest teraz dostępny w dodatkowej, limitowanej wersji kolorystycznej - Transparent Gray Flat.

Zaprezentowany w latach '90 Ibanez Affirma został zaprojektowany przez szwajcarskiego lutnika Rolfa Spulera we współpracy z designerami z firmy Hoshino Gakki (właściciel marki Ibanez), Mike Shimadą i Fritzem Katohem. Model zawracał uwagę nie tylko futurystycznym, opływowym kształtem korpusu oraz drapieżnym wyglądem główki, ale również wieloma rozwiązaniami technicznymi. Affirma była jednym z pierwszych basów wyposażonych w pickup piezo, a zastosowany mostek Mono-Rail, oddzielający od siebie struny, pozwalał na doskonałą optymalizację brzmienia. Instrument produkowany był w latach 1992-1996, a światło dzienne ujrzało wówczas około 900 egzemplarzy wykonanych w różnych konfiguracjach drewna.

Ibanez AFR4WAP - NTF

Ibanez AFR5WAP - NTF

Ibanez AFR4FMP - NTF

Ibanez AFR5FMP - NTF

W 2019 roku Ibanez przywrócił Affirmę do oferty - w opcji cztero (AFR4) i pięciostrunowej (AFR5) oraz w dwóch wersjach różniących się drewnem użytym do budowy korpusu - obydwu w wykończeniu Natural Flat z czarnym osprzętem. Modele AFR4WAP i AFR5WAP posiadają korpusy wykonane w całości z orzecha, modele AFR4FMP i AFR5FMP to korpusy klonowe z topem z klonu płomienistego z orzechową wstawką. Teraz klonowa wersja basu dostępna jest również w limitowanym nakładzie w nowym wykończeniu - Transparent Gray Flat.

Ibanez AFR4FMP - TGF

Ibanez AFR5FMP - TGF

Ibanez Affirma to instrument w konstrukcji half neck-through, czyli z gryfem wpuszczonym do połowy długości korpusu. Gryf wykonano z klonu i wzmocniono dwoma prętami grafitowymi. Hebanowa podstrunnica o promieniu 305 mm (AFR4) i 400 mm (AFR5) posiada 24 progi medium, wykończone w standardzie Premium Fret Edge Treatment, oraz marker przy 12 progu w postaci dwóch abalonowych kropek umieszczonych przy dolnej krawędzi. Zachowano oczywiście mostek AeroSilk MR5 z unikalnymi siodełkami oddzielnymi dla każdej struny, zaprojektowanymi do idealnej współpracy z pickupem piezo.

Poza pickupem piezo, Ibanez AFR posiada magnetyczny przetwornik split coil Bartolini X44JX (AFR4) i X55JX (AFR5) umieszczony w pozycji środkowej. Kontrola obejmuje oddzielne pokrętła Volume dla obydwu przetworników, gałkę aktywnego potencjometru Tone dla piezo oraz pokrętło dwupasmowej korekcji (Treble Boost/Cut - Bass Boost/Cut)

 

https://www.ibanez.com