Wejście smoka - Fender Jimmy Page Telecaster

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Wejście smoka - Fender Jimmy Page Telecaster

Do oferty Fendera dołączył właśnie drugi z tegorocznych modeli amerykańskiej marki sygnowanych przez legendarnego  - Jimmy Page Telecaster

Przypomnijmy, że założona w październiku 1968 roku formacja Led Zeppelin świętuje 50 lecie. Z tej okazji Fender nawiązał współpracę z Jimmy Pagem nad odtworzeniem słynnego modelu Fender Telecaster z 1959 roku, znanego z dwóch typów wykończenia - "Mirror" i "Dragon". Gitara była podstawowym narzędziem Page'a w czasach kariery w The Yardbirds i w początkach Led Zeppelin. Nowe sygnowane przez Page'a modele zostały po raz pierwszy zaprezentowane w styczniu na targach NAMM 2019. Są to Jimmy Page Mirror Telecaster i Jimmy Page Telecaster. Powstały również dwie wersje tych instrumentów opracowane przez weterana Custom Shopu Fendera, Master Buildera Paula Wallera - Jimmy Page Dragon Telecaster i Jimmy Page Mirrored Telecaster.

Więcej na temat customowych instrumentów pisaliśmy TUTAJ

Po kwietniowej premierze modelu Jimmy Page Mirror Telecaster, do sprzedaży trafił właśnie drugi z jubileuszowych instrumentów - Fender Jimmy Page Telecaster. Jego historia zaczyna się w 1966 roku, gdy Page otrzymał od Jeffa Becka Fendera Telecastera. Beck grał wówczas w The Yardbirds i chciał pomóc w Page'owi w rozwoju kariery zapraszając go do zespołu. W ciągu kolejnych lat instrument ten zmieniał się wraz z nowymi wizualnymi i brzmieniowymi przeróbkami dokonywanymi przez Page'a (i nie tylko). Początkowo model posiadał zwykłe fabryczne wykończenie White Blonde z jasnym pickguardem, jednak w lutym 1967 roku Page nakleił na jego jesionowy korpus osiem okrągłych lusterek (zapewne inspirując się Sydem Barretem, który w podobny sposób ozdobił swojego Esquire'a w styczniu 1967 roku). 

Gitarzysta używał jednak tak scustomizowanego instrumentu bardzo krótko i już w połowie 1967 roku ponownie zadecydował się na zmianę wyglądu. Usunął lusterka, zdrapał lakier i osobiście namalował na korpusie wizerunek psychodelicznego smoka w zielono-czerwono-pomarańczowym kolorze oraz zamienił pickguard na nowy, wykonany z przeźroczystego akrylu. Na tej gitarze Page zagrał m.in. występując wraz z The Yardbirds w Anderson Theatre w Nowym Jorku w marcu 1968 - koncert ten znalazł się na wydanej w 2017 roku płycie "Yardbirds '68"

 

Gdy w październiku 1968 roku ukształtował się skład Led Zeppelin, Dragon Telecaster stał się podstawowym modelem Page'a używanym przez niego zarówno na scenie jak i w studio do kwietnia 1969 roku (kiedy nabył od Joe Walsha Gibsona Les Paul Standard "Number One"). Dragon Telecaster był główną gitarą Jimmy'ego podczas nagrywania albumu Led Zeppelin I w październiku 1968 roku.

To jednak nie koniec historii związanej z tym instrumentem. Gdy w 1969 roku Jimmy Page wrócił z trasy koncertowej odkrył, że jego przyjaciel, chcąc zrobić mu prezent, usunął warstwę farby z modelu i przemalował go na nowo. "Myślał, że sprawi mi tym przyjemność, ale szczerze mówiąc nie uszczęśliwiło mnie to" - wspominał po latach Page. Nowe malowanie miało negatywny wpływ na brzmienie i sprawiło, że działał jedynie przetwornik przy gryfie. Page uratował gryf z gitary i zainstalował go w swoim brązowym Telecasterze z mechanizmem string bender, którego w latach 1985-86 używał w zespole The Firm. Wcześniej 'smoczy' Tele miał jednak jeszcze jeden epizod - Page użył go do nagrania solówki w "Stairway to Heaven" w końcu 1970 roku.

Fender Jimmy Page Telecaster 

Instrument posiada korpus wykonany z dwóch kawałków jesionu - podobnie jak oryginalna konstrukcja z 1959 roku oraz klonowy gryf o spersonalizowanym profilu Jimmy Page Custom "Oval C", skopiowanym z oryginalnego egzemplarza. Gitarę zdobi reprodukcja słynnego 'smoczego' malunku Page'a oraz pickguard z załamującego światło, częściowo przeźroczystego materiału. Korpus pokryto błyszczącym lakierem poliuretanowym, a gryf nitrocelulozowym lakierem Fendera - Road Worn.   

Zastosowano zgodną z historyczną specyfikacją palisandrową podstrunnicę w stosowanej swego czasu przez Fendera, grubszej wersji slab. Znajdziemy na niej 21 progów, białe kropki znaczników pozycji oraz siodełko z syntetycznej kości o szerokości 42 mm. Promień wynosi 7,5".

Instrument wyposażono w trzysiodełkowy, vintage'owy mostek typu top-loader umożliwiający zarówno nałożenie strun przechodzących jedynie przez mostek, jak i przepuszczenie ich przez korpus, a także klucze Fender Vintage. Za brzmienie odpowiada para przetworników single-coil Jimmy Page Custom Tele, o charakterystyce maksymalnie zbliżonej do oryginalnych egzemplarzy, sterowana trzypozycyjnym przełącznikiem oraz regulatorami Master Volume i Master Tone.

Na tylnej części główki orał płytce łączenia gryfu z korpusem umieszczono sygnaturę Page'a. W komplecie znajduje się czarny twardy futerał, biały pasek do gitary oraz spiralny kabel. 

 

 

https://www.fender.com