Fender Lincoln Brewster Stratocaster

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender Lincoln Brewster Stratocaster

Najnowszym modelem Fendera w serii Artist Signature jest Stratocaster opracowany wspólnie z Lincolnem Brewsterem.

Lincoln Brewster to jeden z najbardziej znanych przedstawicieli amerykańskiego rocka chrześcijańskiego, którego kariera trwa już od 25 lat. Brewster jest kojarzony przede wszystkim z gitarami Fendera, na których gra od dzieciństwa, a najbardziej charakterystyczna dla niego jest reedycja Stratocastera z 1957 roku w złotym wykończeniu. Do tego instrumentu nawiązuje jego właśnie zaprezentowana sygnatura.

Fender Lincoln Brewster Stratocaster posiada jesionowy korpus w charakterystycznym wykończeniu Aztec Gold, z którym świetnie koresponduje klonowa podstrunnica, chromowany hardware, jednowarstwowy pickguard w kolorze Eggshell oraz plastikowe pokrętła potencjometrów w wersji Aged White. Przykręcany gryf, wykonany z jednego kawałka klonu, charakteryzuje się wygodnym profilem Soft "V" oraz nieco zmodyfikowanym połączeniem z korpusem umożliwiającym swobodniejszą grę. Na prośbę muzyka zastosowano podstrunnicę o zmiennym promieniu 9,5" - 14" oraz 22, a nie jak zazwyczaj w vintage'owych Stratach, 21 progach. Za znaczniki pozycji służą czarne kropki, a siodełko główki wykonano z syntetycznej kości.

Na pokładzie gitary umieszczono idealnie współpracujące ze sobą trio przetworników single-coil DiMarzio - Area 61 przy mostku i Area 58 przy gryfie i w pozycji środkowej. Bezszumowe przetworniki DiMarzio Area charakteryzują się znakomitą dynamiką i zostały opracowane z myślą o oddaniu klasycznego brzmienia pickupów z przełomu lat '50 i '60, ale bez szumów charakterystycznych dla vintage'owych konstrukcji. Potencjometry sterowane są pięciopozycyjnym przełącznikiem oraz pokrętłami Master Volume, Tone 1 i Tone 2 (dedykowany dla mostkowego Area 61).

Potencjometr głośności wzbogacono o układ Treble-Bleed zapobiegający zaciemnieniu tonu przy zmniejszonej głośności oraz aktywny preamp/booster oferujący podbicie 10dB i aktywowany gałką typu push/pull. Na potrzeby Brewstera customowo zmodyfikowano również potencjometr Tone 1, który podbija teraz środkowe pasma wszystkich pickupów (mid booster) o 10dB. Taki układ pozwala - jak wyjaśnia gitarzysta - między innymi na uzyskanie rock'n'rollowego brzmienia humbuckerów (włączony booster, gałka Tone 2 skręcona do 6-7 i gałka Tone 1 na pozycji 7-8). "Ten Strat potrafi więcej niż jakikolwiek inny na rynku".

Gitarę wyposażono w vintage'owy, 2-punktowy, synchronizowany mostek tremolo z giętymi stalowymi siodełkami i ramieniem tremolo pop-in, vintage'owe, blokowane klucze oraz łatwy dostęp do regulacji pręta napinającego od strony główki. Jedynym znakiem, że mamy do czynienia z sygnowanym modelem jest sygnatura Brewstera umieszczona na asymetrycznej płytce łączenia gryfu z korpusem.

Jak się okazuje był to zabieg celowy. "Choć jest to model sygnowany, szczerzę wierzę, że jest to zarazem gitara dla każdego - mówi Lincoln Brewster "Gdy przyszło do umieszczenia mojej sygnatury zdecydowałem się więc na tylną część gitary. Zrobiłem tak z konkretnego powodu - każdy może po prostu zmienić płytkę łączenia gryfu i zastąpić ją inną, aby wzmocnić uczucie, że to teraz jego własna gitara. Jeśli to twoja gitara, nie powinno być na niej mojego podpisu, powinien być twój, ponieważ wierzę, że każdy gitarzysta wytwarza specyficzną więź z własnym instrumentem. Ta gitara jest częścią mojej historii, a teraz może stać się częścią historii kogoś innego".

 

 

https://www.fender.com