Fender Jimmy Page Mirror Telecaster w akcji

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender Jimmy Page Mirror Telecaster w akcji

Do sprzedaży trafił właśnie jeden z dwóch tegorocznych modeli Fendera sygnowanych przez Jimmy'ego Page'a - Mirror Telecaster.

Przypomnijmy, że założona w październiku 1968 roku formacja Led Zeppelin świętuje 50 lecie. Z tej okazji Fender nawiązał współpracę z Jimmy Pagem nad odtworzeniem słynnego modelu Fender Telecaster z 1959 roku, znanego z dwóch typów wykończenia - "Mirror" i "Dragon". Gitara była podstawowym narzędziem Page'a w czasach kariery w The Yardbirds i w początkach Led Zeppelin. Nowe sygnowane przez Page'a modele zostały po raz pierwszy zaprezentowane w styczniu na targach NAMM 2019. Są to Jimmy Page Mirror Telecaster i Jimmy Page Telecaster. Powstały również dwie wersje tych instrumentów opracowane przez weterana Custom Shopu Fendera, Master Buildera Paula Wallera - Jimmy Page Dragon Telecaster i Jimmy Page Mirrored Telecaster.

Więcej na temat customowych instrumentów oraz "smoczym" modelu Jimmy Page Telecaster pisaliśmy TUTAJ

Tymczasem do sprzedaży trafił właśnie model Fender Jimmy Page Mirror Telecaster. Jego historia zaczyna się w 1966 roku, gdy Page otrzymał od Jeffa Becka Fendera Telecastera. Beck grał wówczas w The Yardbirds i chciał pomóc w Page'owi w rozwoju kariery zapraszając go do zespołu. W ciągu kolejnych lat instrument ten zmieniał się wraz z nowymi wizualnymi i brzmieniowymi przeróbkami dokonywanymi przez Page'a (i nie tylko). Początkowo model posiadał zwykłe fabryczne wykończenie White Blonde z jasnym pickguardem, jednak w lutym 1967 roku Page nakleił na jego jesionowy korpus osiem okrągłych lusterek (zapewne inspirując się Sydem Barretem, który w podobny sposób ozdobił swojego Esquire'a w styczniu 1967 roku). I choć gitarzysta używał tak scustomizowanego instrumentu bardzo krótko (w wyniku kolejnych przeróbek powstał drugi model ozdobiony rysunkiem psychodelicznego smoka), przeszedł on do historii.

Opowiada o niej sam Jimmy Page w przygotowanym przez Fendera animowanym filmie:

 

Fender Jimmy Page Mirror Telecaster posiada korpus wykonany z dwóch kawałków jesionu oraz klonowy gryf o spersonalizowanym profilu Jimmy Page Custom "Oval C", skopiowanym z oryginalnego egzemplarza. Gitara została oczywiście wykończona w wersji White Blonde oraz pokryta warstwą lakieru. Na korpusie umieszczono biały pickguard, a słynne lusterka dodawane są osobno (znajdziecie je w futerale będącym częścią kompletu). Lusterka można nakleić na gitarę samodzielnie, albo pozostać przy wyglądzie fabrycznym. Na palisandrowej podstrunnicy o promieniu 7,25" znajdziemy 21 progów, białe kropki znaczników pozycji oraz siodełko z kości o szerokości 42 mm.

Fender Jimmy Page Mirror Telecaster - wersja fabryczna

Fender Jimmy Page Mirror Telecaster z lusterkami naklejonymi zgodnie z pierwowzorem Page'a

Instrument wyposażono w trzysiodełkowy, vintage'owy mostek typu top-loader umożliwiający zarówno nałożenie strun przechodzących jedynie przez mostek, jak i przepuszczenie ich przez korpus, a także klucze Pure Vintage "Fender Deluxe". Za brzmienie odpowiada para przetworników single-coil Jimmy Page Custom '59 Tele, sterowana trzypozycyjnym przełącznikiem oraz regulatorami Master Volume i Master Tone.

Na tylnej części główki oraz płytce łączenia gryfu z korpusem umieszczono sygnaturę Page'a. W komplecie znajduje się tweedowy futerał, 8 lusterek, czarny spiralny kabel, vintage'owy, 'witrażowy' pasek oraz certyfikat autentyczności. Cena w amerykańskim sklepie Fendera wynosi 2499,99 $.

 

 

 

https://www.fender.com