Fender Limited Edition Jimi Hendrix Stratocaster na rocznicę Woodstock

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender Limited Edition Jimi Hendrix Stratocaster na rocznicę Woodstock

Z okazji okrągłej, 50 rocznicy Festiwal w Woodstock, który odbył się w dniach 15-18 sierpnia 1969 roku, Fender Custom Shop zaprezentował limitowaną replikę legendarnego instrumentu Jimi Hendrixa - Stratocastera "Izabella".

Spośród modeli gitar, które przewinęły się przez ręce Jimi Hendrixa, to Fender Stratocaster był z pewnością jego preferowanym instrumentem. Jimi grał na wielu Stratach, a jednym z najbardziej rozpoznawalnych jest model "Izabella", na którym podczas Woodstock, 18 sierpnia 1969 r., wykonał swoją wersję hymnu Stanów Zjednoczonych. Festiwal w Woodstock stał się jednym z kluczowych momentów amerykańskiej kultury, a nikt wcześniej nie wykonał hymnu z taką pasją i ekspresją.

"‘Star Spangled Banner’ w wykonaniu Jimi Hendrixa podczas Festiwalu w Woodstock to wydarzenie, które obserwował cały świat - mówi Mike Lewis, wiceprezes ds rozwoju produktu Custom Shopu Fendera - jesteśmy wyjątkowo podekscytowani z powodu reedycji tego modelu, nie tylko dlatego, że Izabella jest jednym z najbardziej ikonicznych instrumentów naszych czasów, ale również reprezentuje historyczny moment, który na zawsze stał się nieusuwalną częścią naszego kulturowego dziedzictwa. Przez lata Fender Custom Shop składał hołd wielu wspaniałym artystom, ale praca nad odtworzeniem Izabelli związana jest z wyjątkowym poczuciem szacunku i podziwu".

Izabella Stratocaster został nabyty w Manny’s Music na West 48th Street w Nowym Jorku. Był to model z 1968 roku w wykończeniu Olympic White z olchowym korpusem i dwuczęściowym klonowym gryfem bez paska 'skunk stripe' z dostępem do regulacji pręta od strony korpusu. Płytka łączenia gryfu z korpusem "F style" oznakowana była numerem seryjnym 240981, co wraz z pickupami i osprzętem było standardowym elementem modeli z 1968 roku. Gitara posiadała również dużą główkę Strata z logo Fendera zaprojektowanym przez Boba Perine oraz pogrubionym i zakrzywionym napisem Stratocaster. Izabella była ostatnią gitarą, na której Jimi grał w ramach zespołu Jimi Hendrix Experience i znajduje się obecnie w zbiorach Museum of Pop Culture w Seattle.

Fender Custom Shop Limited Edition Jimi Hendrix Stratocaster został w każdym detalu pieczołowicie odtworzony z oryginału. Instrument jest limitowany do 250 egzemplarzy i autoryzowany przez spółkę Authentic Hendrix LLC zarządzającą spuścizną po gitarzyście.

Gitara posiada olchowy korpus w wykończeniu Aged Olympic White i trzywarstwowym pergaminowym pickguardem, a także klonowy gryf 'flat sawn' o profilu '60s oval "C" i klonową podstrunnicę. Podstrunnica o promieniu 7,25" mieści 21 progów w rozmiarze Vintage Style oraz znaczniki pozycji w postaci czarnych kropek. Gitarę uzbrojono w trzy ręcznie nawijane przetworniki Custom Shop '69 Strat Single-Coil, które regulowane są trzypozycyjnym przełącznikiem oraz potencjometrami Master Volume, Tone 1 (pickup przy gryfie) i Tone 2 (pickup środkowy) z pokrętłami w kolorze Vintage White.

Ponadto instrument wyposażono w płytę łączenia gryfu z korpusem, siodełko z kości, vintage'owe klucze "F", drzewko docisku strun, sześciosiodełkowy mostek American Vintage Synchronized Tremolo oraz struny Nickel Plated Steel .010-.046. W skład kompletu, poza instrumentem wchodzi twardy futerał, customowy pasek, opaska na głowę, spiralny kabel, pamiątkowa broszura oraz certyfikat autentyczności.

http://www.fendercustomshop.com