Fender Custom Shop Game of Thrones Sigils Collection

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender Custom Shop Game of Thrones Sigils Collection

Custom Shop Fendera zaprezentował trzy unikalne modele w serii Game of Thrones Sigils Collection nawiązującej do jednego z najpopularniejszych seriali telewizyjnych, "Gra o Tron".

Właśnie wystartował ósmy i ostatni sezon "Gry o Tron" - serialu, który gromadząc przed ekranami miliony telewidzów stał się prawdziwym zjawiskiem kulturowym. Swój wkład w ten fenomen ma również firma Fender, która zaprezentowała właśnie trzy wyjątkowe modele, wykończeniem nawiązujące do trzech głównych rodów toczących w serialowym świecie - Westeros - walkę o Żelazny Tron.

Gitary zbudował główny Master Builder Custom Shopu, Ron Thorn i są to: Game Of Thrones House Stark Telecaster, Game Of Thrones House Targaryen Stratocaster oraz Game Of Thrones House Lannister Jaguar. Zgodnie z nazwą serii, Sigils Collection, jedną z cech charakterystycznych wszystkich trzech modeli są herby poszczególnych rodów umieszczone na instrumentach. Szarego wilkora Starków, trójgłowego smoka Targaryenów oraz złotego lwa Lannisterów znajdziemy więc na pickguardzie, pokrętłach potencjometrów, płytce połączenia gryfu z korpusem oraz na podstrunnicy - w postaci inkrustacji przy pierwszym progu. Wspólną cechą wyglądu modeli jest wykonana z koralowca czerwona inkrustacja w kształcie litery O wziętej z logo serialu, która została umieszczona przy 12 progu podstrunnicy.

W filmie promocyjnym gitar występują: Ron Thorn; scenarzysta i współtwórca Gry o Tron, D.B. Weiss, który brał również udział w trwającym blisko dwa lata procesie tworzenia gitar; kompozytor muzyki do serialu, Ramin Djawadi oraz gitarzyści - Nuno Bettencourt, Scott Ian i Tom Morello. Jak brzmi główny motyw muzyczny serialu w wykonaniu tych modeli? Sprawdźcie:

 

Game Of Thrones House Stark Telecaster

Najbardziej ascetyczny z instrumentów, Telecaster nawiązuje do mieszkającego na zimnej północy rodu Starków oraz ich herbu - głowy wilkora. Lekki korpus wykonano z jesionu bagiennego, wykończono w wersji 'Grey Wolf' (top i tył) oraz 'Raven Black' (boki), a całość pokryto cienką warstwą lakieru nitrocelulozowego. Gryf to konstrukcja klonowa o profilu medium "C", przykręcona do korpusu czterema śrubami i zwieńczona hebanową podstrunnicą o promieniu 9,5". Umieszczono na niej 21 progów jumbo 6150 z nowego srebra (nickel silver), siodełko z kości oraz ręcznie formowane markery i głowę wilkora wykonane z prawdziwego srebra. Prawdziwe srebro znajdziemy również na lamówce topu i płyty tylnej, natomiast rzeźbiony pickguard z wilkorem oraz płytkę pod pokrętłami i przełącznikiem przetworników zbudowano z nowego srebra.

Za brzmienie odpowiadają przetworniki single-coil, które wyszły spod ręki słynnej Josefiny Campos - Josefina Hand-Wound '50-'51 Blackguard. Są one sterowane trzypozycyjnym przełącznikiem oraz regulatorami Volume i Tone. Ich pokrętła, wykonane z niklu, zdobi ręcznie wykonany grawerunek głowy wilkora. Całość uzupełnia osprzęt w wersji relic - trzysiodełkowy, vintage'owy mostek z surowej stali i vintage'owe klucze. W skład kompletu wchodzi customowy futerał ze skóry i sztucznego futra wilka, skórzany pasek oraz certyfikat autentyczności.

Game Of Thrones House Targaryen Stratocaster

Jeśli Targaryenowie to muszą być smoki. Ron Thorn potraktował to wyzwanie dosłownie, rzeźbiąc przód i tył korpusu, wykonanego z dwóch kawałków olchy, w smocze łuski. Proces ten zajął 19 godzin, dzięki czemu, jak mówi Thorn, jest to najbardziej skomplikowana gitara, nad którą pracował. Korpus wykończono w barwie smoczego szkła (Dragonglass Black), pokryto cienką warstwą lakieru i ozdobiono pickguardem ze skóry z ręcznie wytłoczonym wizerunkiem trójgłowego smoka. Pozostałe elementy konstrukcji instrumentu to klonowy gryf o profilu Medium "C" i hebanowa podstrunnica o promieniu 9,5". Podobnie jak w przypadku Telecastera, na podstrunnicy umieszczono 21 progów jumbo 6150, siodełko z kości oraz markery i ręcznie rzeźbiony herb (oczywiście ze smokiem) z prawdziwego srebra.

Trio pickupów single-coil to kolejne sygnowane przetworniki - Josefina Hand-Wound Texas Special, a za sterowanie ich pracą odpowiada pięciopozycyjny przełącznik i regulatory Master Volue i Tone x 2. Tym razem pokrętła wykonano z czarnego mosiądzu. Pozostałe elementy czarnego hardware to mostek tremolo z sześcioma giętymi siodełkami ze stali oraz klucze - obydwa elementy w wersji vintage. Smoczą skórę znajdziemy również na customowym futerale oraz pasku dołączanych do kompletu.

Game Of Thrones House Lannister Jaguar

Nie mogło być inaczej, rezydujący w królewskiej przystani ród Lannisterów kojarzy się ze złotem i przepychem, dlatego reprezentujący ich Jaguar jest zdecydowanie najbardziej ozdobioną gitarą ze wszystkich trzech modeli. Wystarczy spojrzeć na pokryte 24 karatowym złotem zdobienia przedniej i tylnej części korpusu, główki, a także pickguard i pokrętła potencjometrów z wizerunkiem lwa. Wykończeniu, któremu nadano adekwatną nazwę 'Złoto Lannisterów' (Lannister Gold) towarzyszy barwa Burnt Crimson. Instrument wykonano z lekkiego drewna olchy (korpus o profilu Medium "C"), klonu (gryf) i hebanu (podstrunnica 9,5").

Gitarę wyposażono w 21 progów jumbo 6150 w złotym kolorze, znaczniki pozycji i herb lwa przy pierwszym progu wykonane z mosiądzu, siodełko z kości, mostek Vintage Style “Floating” Tremolo i vintage'owe klucze. Oczywiście wszystko w złotych barwach, podobnie jak płytki pod pokrętłami i przełącznikami elektroniki. A złożyły się na nią wzięte ze Stratocastera single Josefina Hand-Wound Fat '50s, regulatory Volume i Tone oraz klasyczny dla Jaguara układ przełączników uwzględniający podział na układ lead i rhythm. W komplecie znalazł się customowy futerał ze złotego tolexu oraz czerwony, skórzany pasek.

Budowa instrumentów z serii Fender Custom Shop Game of Thrones Sigils Collection zajęła ponad 300 godzin - ponad 100 godzin na każdy instrument. Odzwierciedlają to również ceny - 25 000 $ (Telecaster), 30 000 $ (Stratocaster) i 35 000 $ (Jaguar). "Nie zatrzymujemy się w rozwoju naszego Custom Shopu - mówi Mike Lewis, vice prezes działu rozwoju produktu Custom Shopu Fendera - "Współpraca z Grą o Tron z HBO to dla nas doskonała okazja, aby zaprezentować jak daleko sięgają granicę naszej kreatywności. Nigdy nie wiadomo czego możecie spodziewać się następnym razem."

Który z modeli zasługuje na Żelazny Tron?

 

 

http://www.fendercustomshop.com