Fender Duff McKagan Deluxe Precision Bass

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FENDER
Fender Duff McKagan Deluxe Precision Bass

Fender zaprezentował najnowszy instrument w linii Artist Signature Series - model Duff McKagan Deluxe Precision Bass, powstały we współpracy z basistą Guns N’ Roses.

Fender Duff McKagan Deluxe Precision Bass to wytworna i elegancka reedycja ulubionego basu Duffa Jazz Bass Special z lat '80. Został on oparty na oryginalnym basie McKagana w wykończeniu Pearl White, który został użyty do nagrań debiutanckiej płyty Guns N’ Roses "Appetite for Destruction", a potem podczas trasy promującej ten album. "Oryginalny bas, który kupiłem, był jedynym modelem, którego używałem podczas trasy. Mieliśmy bas zapasowy, ale okazał się niepotrzebny" - wspomina Duff McKagan.

Duff McKagan Deluxe Precision Bass łączy korpus Precision Bass z gryfem Jazz Bass oraz przetwornikami wziętymi z obydwu modeli i został wzbogacony o nowe rozwiązania techniczne i stylistyczne zgodne z życzeniem Duffa. "To wspaniałe być artystą Fendera i mieć własny sygnowany model. Fender to James Jamerson i John Paul Jones, to basy, na których grali najlepsi."

"Duff McKagan Deluxe Precision Bass to rozwinięcie oryginalnego modelu basu, który swego czasu przygotowaliśmy dla niego - mówi wiceprezes Fendera ds. Produktu, Justin Norvell. "Pracując nad nowym instrumentem pozostawaliśmy w ścisłym kontakcie z Duffem i technicznym Guns N’ Roses – McBobem, chcąc aby ten bas był jeszcze bardziej wszechstronny niż wcześniej. Duff grał na tych basach podczas ostatniej światowej trasy Guns N’ Roses i nowe elementy, jak Hipshot Bass Xtender z błyskawiczną opcją Drop D (czyli natychmiastową możliwością obniżenia struny E do D - przyp. red.) świetnie zdały egzamin podczas setu złożonego z 30 utworów utrzymanych w 3-4 różnych strojach."

Wśród nowych rozwiązań zastosowanych w Duff McKagan Deluxe Precision Bass, zgodnie z preferencjami McKagana, znalazł się wspomniany Hipshot Bass Xtender z błyskawiczną opcja Drop-D, układ barwy TBX (Treble/Bass Expander), a także pomalowany na czarno gryf i markery z pearloidu w kształcie bloków. Na płytce łącznia gryfu z korpusem umieszczono logo Duffa - czaszkę ze skrzyżowanymi piszczelami.

Fender Duff McKagan Deluxe Precision Bass dostępny jest w dwóch wersjach wykończenia - White Pearl i Black, obydwa z czarnym osprzętem, trzywarstwowym (czarny/biały/czarny) pickguardem, czarną główką i pomalowanym na czarno klonowym gryfem. Instrument posiada olchowy korpus w kształcie Precision Bass wykończony na wysoki połysk oraz gryf o profilu Modern "C" wycinany metodą quartersawn, Na główce znalazło się logo 'Deluxe Jazz Bass Special'. Palisandrowa podstrunnica o promieniu 9,5" mieści 20 progów medium jumbo, bloki markerów z pearloidu (na markerze przy dwunastym progu umieszczono odpowiednią liczbę) oraz siodełko z syntetycznej kości. Menzura basu wynosi 34".

Instrument uzbrojono w pickup single-coil Seymour Duncan STKJ2B Jazz Bass przy gryfie oraz vintage'owy, dzielony przetwornik Precision Bass w pozycji środkowej. Na elektronikę składają się ponadto trzypozycyjny przełącznik oraz regulatory Master Volume i Master TBX Tone pozwalający na regulację barwy zarówno w zakresie wysokich jak i niskich częstotliwości. Osprzęt to czterosiodełkowy mostek Pure Vintage ‘70 i klucze Fender '70 Vintage, które uzupełnia Hipshot Bass Xtender umożliwiający szybkie obniżenie stroju struny E. Model oferowany jest wraz z twardym futerałem.

 

 

https://www.fender.com/