Furch Guitars pomaga chronić egzotyczne rośliny

Newsy
Pozostałe artykuły marki FURCH
Furch Guitars pomaga chronić egzotyczne rośliny

Czeska firma Furch Guitars nawiązała współpracę z panamską społecznością lokalną Arimae, zajmującą się ochroną i uprawą tamtejszych egzotycznych roślin drzewiastych. Współpraca polega na wsparciu finansowym sześciu hektarów uprawianych przez tę społeczność roślin, których roczny przyrost powinien pokryć roczne zapotrzebowanie firmy na surowiec.

Furch Guitars produkuje około 8 tys. gitar rocznie, zużywając w tym celu średnio 43 m3 egzotycznego drewna. Aktualnie aż dwie trzecie wszystkich materiałów używanych w produkcji gitar akustycznych stanowią zagraniczne rośliny drzewiaste. Do produkcji jednej gitary akustycznej potrzeba w sumie 0,00734 m3 materiałów (włącznie z odpadem), z czego aż 0,00537 m3 to właśnie egzotyczne drewno.

Dlatego Furch postanowił nawiązać współpracę z panamską firmą Planting Empowerment i społecznością Arimae, złożoną z lokalnych rodzin, które dbają o tamtejsze lasy tropikalne i sadzą oraz pielęgnują egzotyczne rośliny drzewiaste, starając się im zapewnić zrównoważony rozwój. W ramach współpracy Furch Guitars będzie wspierać społeczność finansowo, przy czym środki będą przeznaczane na cztery hektary uprawy drzew cocobolo (dalbergia retusa) i dwa hektary mahoniowca (swietenia macrophylla) o średnim przyroście na poziomie nawet 39 m3.

„Drzewa to najbardziej odnawialne źródło surowców na ziemi, jednak zależy nam, by były traktowane z szacunkiem i przetrwały dla kolejnych pokoleń. Dlatego postanowiliśmy nawiązać tę nową współpracę i zacząć stopniowo rekompensować przyrodzie i społeczności lokalnej zużyte przez nas drewno. Oprócz cocobola i środkowoamerykańskiego mahoniu w przyszłości planujemy objąć tym projektem kolejne rośliny drzewiaste” - wyjaśnia Petr Furch, dyrektor firmy Furch Guitars.

Nawiązana właśnie współpraca wpisuje się w szerszą koncepcję podejścia firmy Furch Guitars do środowiska naturalnego. Drewno używane do produkcji gitar tej marki pochodzi od sprawdzonych dostawców. Wiele modeli powstaje z materiałów stanowiących pełnowartościową alternatywę dla egzotycznych drzew. Np. orzech czarny często zastępuje indyjski palisander, używany do produkcji płyty tylnej gitary i boków pudła. Firma Furch pragnie kontynuować tego typu działania również w przyszłości, stopniowo wprowadzając kolejne ekologiczne procesy i technologie. Już kilka lat temu opracowała i zaczęła stosować przyjazne dla środowiska wykończenie Full-Pore High-Gloss Finish o wysokim połysku, które nie zawiera żadnych chemicznych rozpuszczalników, dzięki czemu, w przeciwieństwie do tradycyjnych lakierów rozpuszczalnikowych, nie zanieczyszcza powietrza.

www.furchguitars.com