Furch Guitars zmniejsza ślad węglowy

Newsy

Szymon Kubicki

Pozostałe artykuły marki FURCH
Furch Guitars zmniejsza ślad węglowy

Furch Guitars rozszerza swoją działalność środowiskową o wykorzystanie zielonej energii. Od tego roku cała używana przez firmę energia elektryczna pochodzi ze źródeł w pełni odnawialnych, co zmniejszy ich całkowity ślad węglowy nawet o 60% rocznie.

Większość firm produkcyjnych dąży do tego, aby koszty operacyjne związane z energią elektryczną były jak najniższe, nie zastanawiając się jak taką energię się pozyskuje oraz pomijając fakt, że najtańsza energia niestety nie jest ekologiczna i stanowi zwiększone obciążenie dla naszej planety. W ramach swojej strategii środowiskowej Furch stara się zwalczyć obecny paradygmat i pokazać lepszą drogę. O ile w ubiegłym roku jedna czwarta (25,1%) całej energii elektrycznej dostarczanej do Furch pochodziła ze źródeł odnawialnych, w tym roku jest to już 100%. Większość zielonej energii to energia słoneczna, a następnie biogaz, woda, wiatr i biomasa.

Zrównoważone podejście do pozyskiwania zielonej energii pozwoli również znacznie zmniejszyć ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. Dlatego Furch spodziewa się, że przy zachowaniu tego samego poziomu zużycia energii elektrycznej, jego ślad węglowy zmniejszy się nawet o 83% rocznie. Po uwzględnieniu gazu i paliw samochodowych, które są częścią zużycia energii podczas procesu produkcji, całkowita redukcja CO2 powinna wynieść około 60%. Na przykład - jak podaje czeski producent - średni ślad węglowy powstający podczas produkcji jednej gitary zostanie zmniejszony z 35,3 kg do 14,1 kg CO2. Wartości te różnią się w zależności od określonych procesów produkcyjnych stosowanych podczas wytwarzania każdego modelu. Ślad węglowy dla każdego modelu jest dostępny na stronie internetowej Furch.

„Środowisko to dla mnie ważny temat, podobnie jak wpływ na nie naszej produkcji. Dlatego od dawna staram się znaleźć naprawdę skuteczny sposób na zmniejszenie śladu węglowego naszej firmy. Rozważyłem wiele opcji, w tym wytwarzanie własnej energii elektrycznej. Jednak ta ścieżka generalnie nie jest korzystna nawet w zdrowym środowisku gospodarczym, a bez dotacji nieefektywna. Panele słoneczne na dachu i Tesla zaparkowana przed domem to po prostu nie najlepsze rozwiązanie. Stopniowo doszedłem do wniosku, że kluczową rolę w tym względzie będzie miało motywowanie dużych dostawców energii do inwestowania w zasoby wolne od emisji dwutlenku węgla. Może to przynieść korzyści wszystkim klientom, począwszy od dużych firm po indywidualne gospodarstwa domowe." - mówi Petr Furch, dyrektor generalny Furch Gitary.

Furch kupuje energię odnawialną od dużych dostawców energii. Chociaż ta energia kosztuje więcej, Furch stara się wspierać swoich dostawców w ich działaniach środowiskowych i motywować ich do produkowania większej ilości zielonej energii w perspektywie długoterminowej. Jednocześnie wzywa innych producentów, aby przyłączyli się do wspólnej poprawy stanu środowiska. "Nasze podejście do zielonej energii jest raczej wyjątkowe, ale osiągalne dla wszystkich firm. Do tej pory większość producentów instrumentów muzycznych koncentrowała się głównie na źródłach materiałów do produkcji zapominając o źródłach energii. Dlatego chciałbym zainspirować inne firmy do skupienia się na w tym temacie podobnie jak my. Rosnące zainteresowanie zieloną energią pozwoli na wykreowanie wystarczająco dużego popytu, który będzie motywował producentów energii do bardziej zdecydowanego zwiększania jej produkcji. Moim zdaniem takie podejście do ograniczania globalnego śladu węglowego jest zdrowsze i jednocześnie trwalsze w dłuższej perspektywie, w przeciwieństwie do sztucznego systemu dotacji." - dodaje Furch.

Jednocześnie Furch zaznacza, że wykorzystanie zielonej energii jest częścią szerszej koncepcji firmy, której podejście do ochrony środowiska ma długoterminowy charakter. Na przykład w ubiegłym roku czeski producent nawiązał długofalową współpracę z panamską społecznością Arimae, która dotyczy ochrony i pielęgnacji lokalnych drzew egzotycznych z naciskiem na ich zrównoważony rozwój. Współpraca opiera się na wsparciu finansowym gminy przeznaczonym na pielęgnację czterech hektarów drzew cocobolo (dalbergia retusa) i dwóch hektarów mahoniu (swietenia macrophylla) przy łącznym średniorocznym przyroście 39 m3. W ten sposób Furch rekompensuje naturze i społeczności większą ilości egzotycznego materiału zużytego do produkcji gitar.

Furch stosuje również ekologiczne podejście w swoich procesach produkcyjnych i technologii. Przykładem jest wykończenie Full-Pore High-Gloss, które maksymalizuje rezonans każdego instrumentu, ale jest również przyjazne dla środowiska. To opracowane przez firmę wykończenie UV wiąże się z ograniczeniem używania rozpuszczalnika aż o 98% w porównaniu z typowymi lakierami, dzięki czemu zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza. Specjalny system recyklingu w pomieszczeniu natryskowym zbiera i filtruje użyty lakier do natychmiastowego ponownego wykorzystania, zapobiegając w ten sposób jego degradacji chemicznej.

www.furchguitars.com