Gibson pozywa producenta figurek Funko

Newsy
Gibson pozywa producenta figurek Funko

Jak donoszą amerykańskie media, firma Gibson pozwała o naruszenie praw autorskich Funko - czołowego producenta kolekcjonerskich figurek.

Firma Funko znana jest przede wszystkim z dostępnych również w Polsce, kolekcjonerskich figurek postaci ze świata filmu, komiksów, gier czy muzyki. Figurki te wyróżniają się przede wszystkim charakterystycznym, powiększonym rozmiarem głowy. W ofercie Funko dostępne są m.in. figurki muzyków Metalliki, Guns N' Roses, The Beatles, Kiss a także Jimi Hendrix, Lemmy, Ozzy Osbourne, Elvis Presley czy Elton John.

Jak wynika z pozwu, Funko wykorzystała kształty gitar trzymanych przez figurki bez zgody Gibsona, do którego należą prawa autorskie do kształtu takich modeli gitar, jak m.in. Les Paul. Wcześniej Gibson miał bez powodzenia zwrócić się do Funko z propozycją zawarcia wstecznej umowy licencyjnej. Spór dotyczy figurek takich muzyków, jak Slash, Ace Frehley i Paul Stanley z Kiss oraz Kirk Hammett i James Hetfield.

Gibson: "Nadużywanie przez Funko znaku towarowego Gibsona miało i ma na celu świadome wprowadzenie konsumenta w błąd, poprzez przekazywanie nieprawdziwej sugestii, że nieautoryzowane produkty są produkowane za zgodą Gibsona i zgodnie ze stosowanymi przez Gibsona standardami dotyczącymi jakości albo też, że Gibson udzielił licencji na używanie przez Funko swojego znaku towarowego. Pomimo domniemanej i rzeczywistej wiedzy dotyczącej naruszenia praw autorskich Gibsona poprzez nieautoryzowane produkty, Funko kontynuował zaopatrywanie dystrybutorów w te produkty, które ostatecznie były sprzedawane klientom."

Pytanie, czy klienci rzeczywiście rozpoznawali markę trzymanych przez figurki gitar, albo kiedykolwiek zastanawiali się, czy Slash dzierży autoryzowanego Gibsona, czy też nie...

Przypomnijmy, że pośród ogromnej liczby chronionych prawem, zastrzeżonych znaków towarowych Gibsona dotyczących m.in. główek, przetworników czy pickguardów jest również design, w tym kształt takich modeli jak m.in. Les Paul, SG, Flying V, Explorer, ES-335, Moderne czy Hummingbird.

To nie pierwsza sprawa sądowa Gibsona usiłującego chronić swoje prawa autorskie. Jedną z głośniejszych spraw był pozew przeciwko firmie Viacom w sprawie ukulele "SpongeBob" wykorzystującego kształt Flying V. Po kilku latach batalii sądowych, powództwo Gibsona zostało oddalone. Wciąż nie zakończyła się sprawa podobnego pozwu przeciwko firmie JHS założonej przez lutnika Johna Hornby Skewesa.